Bulvár

Švadlenky, vymřeme?

Co myslíte, vymřou domácí švadlenky? Vyplatí se dnes ještě vyučit tomuto řemeslu? Odpověď se dozvíte v příspěvku, který nám na dnešní téma poslala čtenářka Hana.

Dobrý den, zaujal mě váš článek o vymírajících domácích švadlenkách. Je pravda, že před revolucí jsem u mašiny seděla denně, pořád bylo šít, opravovat apod. Postupně jsem se naučila šít skoro všechno. Moje tchyně o mně říkávala, že neumím ušít akorát boty.

Dnes mám šicích stroje dva klasický a owerlock a šiju hlavně pro jedno amatérské divadlo kostýmy. A to mě strašně baví. Dříve jsem se tím přivydělávala, dnes bych si šitím na živobytí nevydělala. Konkurence ve formě sekáčů, nekvalitních vietnamských výrobků, ale i kvalitní konfekce je tolik, že asi opravdu vymřeme.

S pozdravem Hana

Milá Hano, děkuji vám za váš názor. Znám spoustu švadlen, které se realizují podobným způsobem jako vy a o práci rozhodně nouzi nemají. Divadelní a filmové kostýmy budou potřeba stále. Ale je pravda, že šití historických nebo nějak stylizovaných kostýmů vyžaduje notnou dávku zkušeností a fantazie. Než se ze švadleny nebo krejčové vyučené v běžném provozu stane dobrá "šička" divadelních kostýmů, trvá to léta. Takže vám držím palce a věřím, že dobré švadlenky rozhodně nevymřou

 

   
12.01.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [10] ILONESA [*]

  Moje babička nás podle Burd obšívala x let, v podstatě do doby než ve svých 82letech zemřela. Byla to vynikající švadlena a kromě toho také pletla,háčkovala, vyšívala. Všechno mě jako dítě naučila, ale je fakt, že už nic z toho nedělám. Naposledy jsem pletla před 5 lety.

  superkarma: 0 12.01.2010, 23:54:32
 2. avatar
  [9] átéčko [*]

  Já jsem také šila před revolucí. Ušila jsem také vše, kromě bot. Zimní bundy pro děti, sebe, manžela. halenky, košile, kalhoty,kabát. Cokoliv.

  Také jsem pletla. Ale hlavně hladce a na pleteninu jsem našívala látkové obrazce.

  To mě naučila nouze a nedostatek. Teď je dostatek zboží v různých cenách, takže se to nevyplatí. A není už takový výběr látek, jako byl.

  superkarma: 0 12.01.2010, 19:39:02
 3. avatar
  [8] bludicka [*]

  markéta5 — #7 Jsme na tom podobně - taky jsem objevila na vesnici, kde máme chalupu, šikovnou švadlenku a jsem za ni osudu vděčná! Dojde se mnou i koupit látku, poradí, navíc mě už má "v oku" a tak sama navrhne, co a jak by ušila. Díky ní mám kostýmky, společenské šaty, kalhoty...zkrátka jsem nadšena!Sml16

  superkarma: 0 12.01.2010, 18:40:33
 4. avatar
  [7] markéta5 [*]

  No,nevím jak ostatním ale mě se vyplatí dávat si šít.mám šikovnou a levnou švadlenu na vesnici a nemůžu si stěžovat.nechávám si šít kostýmy,kalhoty,šaty,halenky.U vietnamců nenakupuju, strašný hadry.V normální konfekci mi to nesedí.A taky nesnáším bokový kalhoty.nevím co bych nosila,pokud bych neměla švadlenu. 

  1. na komentář reaguje bludicka — #8
  superkarma: 0 12.01.2010, 16:48:37
 5. [6] Čírina [*]

  Tak já si na sebe šiju, naučila jsem se to z mnoha důvodů: 

   - jezdím se šermíři, takže potřebuju kostým. Peněz je málo, takže lepší je ušít doma, když už je tu šicí stroj.

   - Mám velikost 42Sml30.

   - Baví mě to, můžu si vymyslet, co chci.

  Naposled jsem šila sako, moje první. Chvíli jsem z toho měla vítr, ale po bližším ohledání toho, co nosí ženské v metru (a mnohdy i za drahé peníze) mi došlo, že bych to musela sakra zprasit, aby se to v dnešní řemeslné mizérii poznalo... schválila mi ho tetička s oděvní průmyslovkou, takže ujde.Sml16

  superkarma: 0 12.01.2010, 16:43:32
 6. avatar
  [5] enka1 [*]

  Sml22po přeslici.

  superkarma: 0 12.01.2010, 16:20:20
 7. avatar
  [4] Altamora [*]

  Ve větších velikostech je v konfekci jen málo věcí, které mají šmrnc. Jakmile žena dosáhne velikosti 42, tak musí buď chodit do levnějších butiků nebo se oblékat tuctově a staře, nebo naopak chodit v džínách a mikinách (brrrr). Co já bych dala za nápaditou krejčovou, která by mi dokázala dobře ušít elegantní a nápadité kostýmy a šaty. Jednu znám, její návrhy se mi moc líbí, ale bohužel její švadleny už moc nezvládají řemeslo. K jiné chodí kamarádka. Ta zase zvládá řemeslo, ale nemá nápady. Kdyby se těm dvěma podařilo dát dokupy, to bych měla vystaráno.Sml16

  superkarma: 0 12.01.2010, 16:12:58
 8. [3] dadma [*]

  Jenže já bych si raději koupila kvalitně ušitou věc ,než od Vietnamců , když to párkrát vyperu  můžu to vyhodit.Proto mě velice mrzí, že končí OP Prostějov.Nevím ,kde si budu kupovat oblečení.Do hadráren nechodím a v buticích mají čísla pro pro žížaly.

  superkarma: 0 12.01.2010, 15:53:18
 9. avatar
  [2] malvina [*]

  Sml16je pravda, že  dneění nabídka  služeb je  podstatně 3 x vetší než  kdysi. V  prodejně, kde si kalhoty, nebo oblek koupíte, VÁM ho upraví, za minimum peněz. Krejčovina  jako taká , je na  vymření. Ted ješte západní filozofie přinesla  názor  , že ve skříni máš mít 2 halenky, 2. sukně a  pár triček.

  superkarma: 0 12.01.2010, 15:48:51
 10. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Dnes se nevyplatí šít Sml23

  superkarma: 0 12.01.2010, 15:45:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme