Bulvár

Sv. Václav, patron naší země

Nedávno proběhla malá anketa mezi školáky – Proč je 28. 9. Státní svátek. Většina se domnívala, že se jedná o zrod republiky. Zde je ovšem nutné podotknout, že ani mnoho dospělých netuší, že tento den vzpomínáme na Svatého Václava, který je označován za patrona naší země.

 

Jak to tedy s touto výraznou osobností naší historie bylo?

 

Zdálo by se, že o něm víme vše, ale
- nevíme, kdy se narodil…
- nevíme na 100 %, kdy byl zavražděn
- neznáme úplně přesně ani místo, ani vrahy

- máme jeho meč, přilbici a drátěnou košili, ale jsou pravé?

- vše, co víme, pochází z kronik, které ale vznikly až později

- údaje se liší podle pisatele a jeho záměrů

 

Tak si to pomalu rozebereme jedno po druhém.

 

Prvními historicky doloženými Přemyslovci byl kníže Bořivoj a jeho manželka Ludmila.
Byli pokřtěni Metodějem a měli dobré vztahy s Velkomoravskou říší. Bořivoj přenesl své sídlo z Levého Hradce do Prahy, na místo dnešních Hradčan.

 

Bořivojův syn, Spytihněv I., vládl v letech 894–915 a složil vazalský hold východofranskému králi Arnulfovi někdy kolem roku 895.

 

Jeho druhý syn Vratislav I., vládl od roku 915 do 921, založil kostel sv. Jiří na Hradě, měl za manželku Drahomíru a s ní několik dětí: Václava, Boleslava, Spytihněva (ten zemřel ještě v dětském věku) a 4 sestry.
Pokud se v těch dobách žena nějak významně neprovdala, nebylo o ní zmínky. Proto máme zmínky jen o Střezislavě – ta se provdala za Slavníkovce a byla matkou druhého pražského biskupa, pozdějšího sv. Vojtěcha - a Přibyslavě, která žila v klášteře.

Vratislav I. umírá a za nezletilého následníka vládne jeho matka Drahomíra. S výchovou jí pomáhá babička Ludmila. Ty dvě ženy ale spolu nevycházely dobře. Dříve se to vykládalo nábožensky – Drahomíra jako pohan a Ludmila jako šiřitelka křesťanství. Dnes se ale historici přiklánějí k tomu, že spíše šlo o faktickou vládu a ne náboženství. Co víme jistě, je, že Drahomíra nechala Ludmilu uškrtit, a známe i datum 15. 9. 921.

 

Kdy se Václav narodil, nevíme. Podle několika zdrojů a dějinných souvislostí se odhaduje, že asi v roce 907, protože v době smrti svého otce byl nezletilý, a nemohl tudíž vládnout. Možná se narodil přímo v Boleslavi, protože tam před nástupem vlády jeho otec sídlil. Václav se ujal vlády 931 a snažil se upevnit náš stát. Byl poražen saským panovníkem Jindřichem I. Jemu složil ten známý slib věrnosti a roční tribut  500 hřiven stříbra a 200 volů. Tehdy to byl ale velmi chytrý tah. Václav tím získal mocného spojence. S jeho synem Otou I. potom Boleslav I. dlouho marně válčil, než byl nucen se v r. 950 podrobit.

 

Právě od Jindřicha I. dostal Václav velmi cenný ostatek – rameno sv. Víta. Nechal pro něj zbudovat nádherný svatostánek – rotundu  sv. Víta, předchůdce dnešní katedrály.

 

Váže se k tomu krásná pověst: Václav byl pozván císařem na dvorský sjezd, ale svým věrným řekl, že Václava nemají nechat sednout. Když Václav vstoupil – sám císař povstal a uvolnil mu místo -  viděl, jak Václava vedou andělé a na čele mu svítí zlatý kříž.

 

A teď se dostáváme k jeho zavraždění.

Dlouho se mělo za to, že byl zavražděný r. 929, dokonce r. 1929 se slavilo velké milenium, byly vydané známky apod. Podle nejnovějších nálezů však byl zabitý až. r. 935., ráno před svátkem sv. Michala, tedy 28. září. Kdo konkrétně ho zabil, nevíme – ve Staroslověnské legendě jsou čtyři jména: Tuža, Hněvsa, Tira a Česta – je však podezříván Boleslav, že jim to přikázal, protože nesouhlasil s Václavovou vládou.

 

Boleslav, řečený Ukrutný, byl mimořádně schopným státníkem, vybudoval na svou dobu velmi silnou armádu, ovládl i jižní Polsko a rozšířil hranice českého knížectví až ke Kyjevské Rusi. Nechal svého bratra přenést z Boleslavi a pochovat v rotundě sv. Víta a nebránil nikomu v uctívání Václava. Chová se tak vrah? Kdo ví.

 

A teď tedy ještě místo.

Pokud mluvíme o Boleslavi, myslíme vždy Starou Boleslav. Ráno po hostině – někdy se uvádí jako křtiny, někdy jako oslava úrody – se šel Václav pomodlit do kostelíka sv. Kosmy a Damiana. Jeden ze spiklenců zavřel dveře a zbývající se na Václava vrhli. Dlouho odolával – to odporuje pozdějším popisům. Určitě to nebyl žádný třasořitka, ani subtilní náboženský snílek, ale svalnatý bojovník.

Kostel v Boleslavi je ale je mnohem mladší. Hradiště však není ještě dostatečně prozkoumané, možná se najdou základy toho pravého.

 

Co se památek na Sv. Václava týče – meč je novější, pravděpodobně ho nechal vyrobil Karel IV., možná podle staršího vzoru. Železná košile odpovídá dobovým reáliím, tu mohl nosit. Helma odpovídá také, navíc má zvláštní ochranu nosu, zlatou, to by odpovídalo právě těm zázrakům – zlatý kříž na čele.

Prof. Vlček prozkoumal lebku sv. Václava a průmětem zjistil, že sochu sv. Václava dělal Petr Parléř právě podle této lebky. To je zajímavé, že.

 

Historikové vycházejí z těchto kronik:

Kosmova

Kristanova

První staroslověnská legenda

Widukindova

 

Kdo by se chtěl dozvědět další podrobnosti, uvedu běžně dostupnou literaturu, některé knížky se čtou jako detektivka.

M. Ivanov – Vražda Václava, knížete českého

J. Bauer – Podivuhodné osudy v českých dějinách

Obrazová, Vlk – Maior Gloria – Svatý kníže Václav

J. Pekař – Dějiny československé

Středověké legendy o českých světcích

V. Tatíček – Boleslavské atentáty – Připad Václav

D. Třeštík – Počátky Přemyslovců

J. Žemlička – Století posledních Přemyslovců

MFDnes dne 3. 5. 2004 pěkný článek Svatý Václav je stále s námi, právě od D. Třeštíka

 

                             
   
27.09.2004 - Společnost - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Lhasa [*]

  kubikm: Přiznávám, že jsem včera zprávy poslouchala jen na půl ucha, ale mám dojem, že tam bylo řečeno, že právě na čase a místě Václavovy smrti se historici shodují.

  superkarma: 0 29.09.2004, 11:13:59
 2. avatar
  [25] kubikm [*]

  tady je ta reportáž, najeďte vpravo trochu dolu
  http://www.czech-tv.cz/vysilani/index.php?progid=1941&forday=1096236000&streamtype=WH

  superkarma: 0 28.09.2004, 22:28:46
 3. avatar
  [24] kubikm [*]

  zajímavý rozhovor renomovaného historika
  http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=296092

  superkarma: 0 28.09.2004, 22:24:25
 4. [23] Godiva [*]

  Moc hezky napsane

  superkarma: 0 28.09.2004, 04:34:57
 5. avatar
  [22] kubikm [*]

  Susina: Nebudeš tomu věřit - dneska bylo na ČT 1, že v Žatci našli nějaké nové doklady, že stát založil už pravděpodobně sv. Václav...bude to asi v novinách, nahlédni

  superkarma: 0 27.09.2004, 19:44:54
 6. avatar
  [21] kubikm [*]

  Nanet: ještě k té helmě...takový tvar se dříve nosil, tak kalva je prý originál a z té doby, teoreticky jí tedy mohl opravdu nosit...
  podle několika popisů Václava v různých kronikách, musel na helmě mít pravděpodobně opravdu nějaký zlatý kříž, protože se píše, žw v tom zazářil na jeho čele kříž....
  ten na té helmě ale neodpovídá, to psali...

  superkarma: 0 27.09.2004, 15:41:54
 7. avatar
  [20] Susina [*]

  článek pěkný, líbí se mi, akorát historikové by nám sdělili, že spojovat sv. Václava s českou státností je poněkud nesmysl... to spíš pasuje na Boleslava....

  superkarma: 0 27.09.2004, 15:39:17
 8. avatar
  [19] kubikm [*]

  Aja: už jsem se těšila, co budeš mít k věci , neboť jsi mým věrným čtenářem

  superkarma: 0 27.09.2004, 15:10:55
 9. avatar
  [18] kubikm [*]

  Rikina: já osobně - jsem proti jakémukoliv zbožňování...ani náboženství osobně neuznávám, ale myslím si, že každý národ má mít nějakou svoji historii, něco, na co může být hrdý, nebo kam se uteče ve chvílích smutku nebo beznaděje...proto bychom o životě svých předků měli vědět co nejvíce.

  superkarma: 0 27.09.2004, 15:10:14
 10. avatar
  [17] Vivian [*]

  Aja:

  Jinak oceňuju zajímavý článek a neméně zajímavou diskusi

  superkarma: 0 27.09.2004, 14:48:43
 11. avatar
  [16] Aja [*]

  Svatý Václave, koroduj za nás....

  superkarma: 0 27.09.2004, 13:54:54
 12. [15] Rikina [*]

  uf - beru zpět, kážu bludy - opravdu se svaté ostatky uctívaly již v době Václavově. Ale teď už by se snad nemusely.

  superkarma: 0 27.09.2004, 11:46:36
 13. [14] Rikina [*]

  kubikm: myslím, že to uctívání začalo až někdy kolem 12.století. Takže by Václav ještě netušil, že to nastane. To je jedno, co bylo tenkrát, ale proč tu lebku vystavují ještě dnes ? A nejen tuhle lebku, v kolika kostelích jsou různé zbytky tělesných částí svatých. Mně se to prostě nelíbí. Ale já jsem asi zaujatá, mně se nelíbí ani uctívání umučeného ukřižovaného těla. Vůbec na náboženství mám názory spíš negativní.

  superkarma: 0 27.09.2004, 11:35:43
 14. avatar
  [13] kubikm [*]

  Nanet: taky jsem četla takový názor...
  ten rok 928 je podle té staroslověnské legendy...četla jsem to...
  proti této teorii ale stojí fakt, že by byl v té době mladý na vládu a navíc by nemohl být dlouholetý spojenec Jindřicha, když by byl v zápětí zabit....proto se dohodli na posledním datu....

  je zajímavé, že se o mnoha důležitých lidech netuší ani kdy, ani kde se narodili...což by se u královských synech předpokládalo....

  superkarma: 0 27.09.2004, 11:30:30
 15. avatar
  [12] kubikm [*]

  Rikina: no v tehdejší době naopak se ostatky uctívaly...tak jemu by to asi spíš lichotilo....ještě přeci Karel IV . se po ostatcích pídil...přisuzovala se jim velká moc

  superkarma: 0 27.09.2004, 11:25:45
 16. avatar
  [11] Nanet [*]

  nedávno jsem četla, že helma je podvrh, zlatý kříž na helmě není křesťanský, ale stylizovaná figura germánského boha Odina a navíc tento nánosek byl přidělán dodatečně, asi jako ozdobný prvek. Takto upravená helma se nedala nosit, křížem zdobený nánosek, nos nechránil, naopak při úderu by působil poranění.

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:47:44
 17. [10] Rikina [*]

  Znám ještě jinou teorii, podle které byl zavražděn v r.928. Ale to je skoro jedno, rok sem nebo tam, jenom to morbidní vystavování jeho lebky bych si tedy odpustila. Nechápu, proč se ještě v 21.století takovým způsobem vystavují a uctívají relikvie - různé tělesné pozůstatky, o kterých je přinejmenším sporné, komu zaživa patřily. A i kdyby to sporné nebylo, měly by ty ostatky odpočívat v hrobě, a ne být pouťovou atrakcí. Václav by byl určitě hrozně nadšený, kdyby tušil, jak jednou jeho lebka dopadne.

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:32:37
 18. avatar
  [9] kubikm [*]

  Andula: trochu to připomíná princip při vytváření miniaturek psů, záměrně vybírají ty nejmenší z vrhu....

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:25:56
 19. avatar
  [8] kubikm [*]

  Andula: četla jsem takovou studii, že děti, které se vyvíjely ve válce, v nedostatku potravin, v náhražkách, byly menší a více nemocné, než jejich sourozenci, kteří se narodily už při správné výživě...

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:23:28
 20. avatar
  [7] Andula [*]

  kubikm: ale jo, to i naše děti jsou větší, než byly děti dřív, ale zaujal mě ten skok zpátky ke zmenšování

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:11:07
 21. avatar
  [6] kubikm [*]

  *Kotě*: a taky z toho vyplynulo, že nebyl žádný subtilní snílek, jak byl později popisován, ale rytíř s pořádnými svaly, podle jejich úponů, a že se tedy o svůj život asi bil...

  superkarma: 0 27.09.2004, 10:05:59
 22. avatar
  [5] kubikm [*]

  Andula: obdobu máš v Japonsku...nový generace je o hodně větší a silnější, než jejich dědové - je to výživou

  superkarma: 0 27.09.2004, 09:47:11
 23. avatar
  [4] Andula [*]

  *Kotě*: aha, to jsem netušila , že se zvětšovali a zmenšovali I když pravda je, že o velkých Keltech vím

  superkarma: 0 27.09.2004, 06:54:30
 24. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Andula: Ne, právě že v raném středověku měli velmi pravděpodobně lidé stejnou stavbu kostry jako v současnosti. Zmenšili se až ve vrcholném a pozdním středověku, kdy přišly do Evropy hladomory a epidemie - kvůli nemocem a nedostatečné výživě. V raném středověku byl všeho relativní dostatek, obyvatelstva bylo málo, půdy k obdělávání hodně, epidemie ojedinělé...

  Vezmi si například, že podle dobových svědectví i kosterních nálezů byli například Keltové a Germáni (zhruba 3.-7. století) vysloveně obrovští lidé.

  superkarma: 0 27.09.2004, 06:47:35
 25. avatar
  [2] Andula [*]

  *Kotě*: a teď muž to není v rozporu? Já mám dojem, že se pořád soudí, že lidé té době byli malí.

  superkarma: 0 27.09.2004, 06:40:39
 26. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Zajímavostí také je, že z antropologických měření Václavovy lebky provedených prof. Vlčkem také vyplývá, že svatý Václav měřil zhruba dva metry. V době zveřejnění jeho nálezu to bylo v příkrém rozporu s tvrzením antropologů, že v raném středověku byli lidé malého vzrůstu.

  superkarma: 0 27.09.2004, 04:11:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme