Domácnost

Sušte rychle, úsporně a bez obav

Rychle, rovnoměrně a šetrně vysuší prádlo, ušetří vám čas, energii i místo v bytě. Přesto se jejich použití řada lidí stále obává. Řeč je o sušičkách. Časté mýty, které jsou s tímto moderním pomocníkem spojeny, uvádí na pravou míru Markéta Minaříková, marketingová ředitelka společnosti Whirlpool ČR a SR.

Mýtus 1: Provoz sušiček je extrémně drahý z důvodu vysoké spotřeby energie

Whirpool

Tento předsudek pochází z doby, kdy se na našem trhu sušičky zabydlovaly. Jednoznačným trendem je snižovat energetickou náročnost a s tím spojené náklady veškerých spotřebičů, samozřejmě včetně sušiček. Jestliže dříve patřila většina sušiček do energetické třídy C, dnes je situace výrazně odlišná. Na trhu jsou již k dostání i sušičky A++, u nichž je spotřeba energie opravdu výrazně nižší. Nejmenší spotřebu mají sušičky s tepelným čerpadlem (přibližně 2 kWh / cyklus), a to díky ohřevu vzduchu na principu stlačování plynu pomocí kompresoru, nikoliv prostřednictvím topné spirály. Právě tyto modely jsou na trhu nejoblíbenější.

ZAJÍMAVÉ SROVNÁNÍ

Velmi zajímavé je srovnání klasické sušení a následné žehlení vs. sušení v sušičce. Běžná žehlička spotřebuje cca 2 kW za hodinu provozu, což je v přepočtu na energetickou náročnost a finance naprosto srovnatelné s cyklem sušení v sušičce s tepelným čerpadlem. Navíc odpadá čas strávený žehlením, které u mnoha materialů sušených v sušičce není nutné. A v neposlední řadě uspoříte také vlastní energii věnovanou nejen žehlení, ale také věšení a sundavání prádla ze sušáku.

Nezanedbatelná je také úspora vaší energie, kterou bez sušičky vynaložíte na věšení a sbírání prádla i jeho průběžnou kontrolu, kdy zjišťujete, zda už je dostatečně suché. Pokud navíc potřebujete prádlo suché co nejdříve, můžete se na sušičku, na rozdíl od počasí, plně spolehnout. Pokud jste majitelem sušičky, máte velkou výhodu též v chladných měsících, kdy není nutné prádlo sušit venku, přesouvat a dosušovat znova.

Mýtus 2: Sušička zmačká prádlo a znesnadní žehlení

WhirpoolVzduch v sušičce proudí tak, že tkanina zůstává krásně nadýchaná. Vyspělé technologie (například Whirlpool 6. smysl AirCare) zajistí, že má prádlo optimální vlhkost, není přesušené a žehlení vám naopak usnadní či vůbec není třeba. Pro prádlo, které nepotřebujete žehlit, zvolíte speciální program k uložení do skříně. Oblečení pak už stačí jenom složit a uklidit. Toto ale samozřejmě neplatí v případě, že čerstvě usušené prádlo zůstane v sušičce den nebo i déle. Pro tyto případy mají sušičky Whirlpool k dispozici program Odložený konec, kterým nastavíte konec programu, na kdy potřebujete.

Obava, že by sušička mohla prádlo dokonce poničit, také není na místě. Stačí dodržovat pokyny výrobce textilií i sušiček a vaše prádlo se dočká šetrné péče a bude krásně nadýchané.

Mýtus 3: Od sušičky budu mít v bytě vlhkost

Právě naopak – vlhkost se z prádla do bytu odpařuje ve chvíli, kdy ho sušíte na šňůře. Vlhkost z prádla se pak vstřebává do vzduchu, který se musí průběžně odvětrávat, nebo se kondenzuje na chladnějších místech bytu a pak může přispět i ke vzniku plísní.

Sušička však většinu vlhkosti odvede a zchladí, takže po sušení stačí vylít nádobku s vodou, případně krátce vyvětrat. Sušičku lze pro odvod vody také připojit k odpadu. V této souvislosti je také zajímavé zvážit, kolik energie protopíte navíc, když budete při sušení prádla na šňůře v bytě v zimním období více větrat.

Mýtus 4: Sušička zabírá v bytě zbytečně mnoho místa

Mezikus

Už jen pouhé srovnání rozloženého sušáku na prádlo a sušičky tento mýtus vyvrací. &bdquoo;Pokud se obáváte, že vám sušička zabere mnoho místa v koupelně, která je menších rozměrů, řešením pro vás může být tak zvaný “mezikus”. Díky němu můžete pračku se sušičkou umístit nikoliv vedle sebe, ale nad sebe, což výrazně přispěje k úspoře místa,“ říká Markéta Minaříková ze společnosti Whirlpool.

Výrobci kladou velký důraz také na design spotřebičů, a jejich vzhled tak může být v dokonalém souladu, jako je tomu například u pračky Whirlpool AWIC 8914 a sušičky Whirlpool AZA-HP 899.

Mýtus 5: Když mám zahradu, sušičku nepotřebuji

Zahrada či balkon jsou jistě pro sušení prádla velkou výhodou, avšak nemůžete na ně vždy spoléhat. I při pěkném počasí se může váš soused rozhodnout např. pro grilování a vaše prádlo načichne. Navíc je prádlo venku vystaveno pylům a prachu, což může zkomplikovat situaci například alergikům. V sušičce jsou díky účinným filtrům alergeny naopak odstraňovány.

Mýtus 6: Prádlo sušené v sušičce „žmolkovatí“ a ztrácí barvy

Jedna z velkých obav ze sušiček pramení z našeho vztahu k oblečení a přirozené péči o něj. I strach z nevzhledných žmolků na oblíbeném tričku nebo z vybledlých letních šatů mnohé odradí od koupě sušičky, která s sebou přesně pověru o ničení oděvů nese. Skutečnost je však naprosto odlišná. Sušičky naopak dokážou odstranit z oděvů vlasy, psí chlupy či zmíněné žmolky. Tato vlákna pak zůstanou ve filtru spotřebiče, odkud je snadno vysypete.

Více informací najdete na stránkách www.whirlpool.cz

   
10.03.2014 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] hankadobesova [*]

  Souhlasím s "bezinkou" - kdo jednou zkusí sušičku, už si ji nechá jako svoji oblíbenou pracovitou kamarádku Sml16

  superkarma: 0 15.03.2014, 12:19:42
 2. avatar
  [11] bezinka [*]

  Sml16 sušičku miluju, odpadl mi sušák prádla přes zimu, který všude překážel, prádlo není zmačkané, a pro mě to nejdůležitější, je zbavené chloupků, vlasů a chlupů od zvířat a hezky voní Sml16

  superkarma: 0 13.03.2014, 13:13:48
 3. [10] Trefa [*]

  Trefa:pradlo susim venku na slunicku.susicku nemam.

  superkarma: 0 10.03.2014, 21:54:57
 4. avatar
  [9] denkas [*]

  Nemám na ni místo.Nad pračkou mám kotelSml80a sušák dám doprostřed předsíně,dle potřeby šoupnu sem,šoupnu tam a tam sušičku dát nemůžuSml23Když to jde ,suším venkuSml22

  superkarma: 0 10.03.2014, 14:34:12
 5. [8] anina4 [*]

  hubajda — #6 na zimu super,to bych brala,ale v létě mám ráda prádlo usušené na sluníčku

  superkarma: 0 10.03.2014, 12:46:00
 6. avatar
  [7] Laura.xy [*]

  Sušičku používám i v létě. Nemusím žehlit a tak měkké prádlo venkovní sušák neumí. A voňavé je i bez použití aviváže. Sml67

  superkarma: 0 10.03.2014, 10:52:11
 7. avatar
  [6] hubajda [*]

  neni nad pradlo susene venku ale v zime bych susicku brala

  1. na komentář reaguje anina4 — #8
  superkarma: 0 10.03.2014, 10:18:16
 8. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Nerada věším prádlo venku, navíc když ho neseberu včas, lehce na slunci vyšisuje. Sušičku miluju Sml22 No a kdybych ji neměla, holt bych musela na zahradu.

  superkarma: 0 10.03.2014, 09:53:05
 9. avatar
  [4] ewa2305 [*]

  To bude další investice do domácnosti po novém sporáku.

  superkarma: 0 10.03.2014, 08:47:51
 10. [3] IVECO [*]

  není nad usušené prádlo na zahradě ...pro mě zcela zbytečná záležitost....

  superkarma: 0 10.03.2014, 07:18:56
 11. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  helmar — #1 Já to samé!Sml16

  superkarma: 0 10.03.2014, 00:50:53
 12. avatar
  [1] helmar [*]

  raději mám prádlo usušené venku, krásně voní jak v létě, tak i v zimě ;)

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #2
  superkarma: 0 10.03.2014, 00:15:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme