Domácnost

Sušení za méně než pětikorunu


Vlhké počasí a mráz opět přinesly tradiční problém: Kam s ním? Tedy myšleno s mokrým prádlem.

A tak mnozí natáhli zase šňůry do koupelen, čímž tady vytvořili ideální podmínky pro vznik plísní. V jiných domácnostech pro změnu obklopují sušáky ověšené mokrými věcmi radiátory. Napadlo vás, že byste si tohle ušetřili a konečně si pořídili sušičku prádla?


Sušičky patří k nejméně rozšířeným elektrospotřebičům v našich domácnostech. Důvod? Není místo, nejsou peníze na jejich pořízení a potom také drahý provoz. Výrobci však všechny tyto tři argumenty vyvracejí. S nedostatkem místa si firmy poradily tak, že nabízejí speciální montážní sadu, díky níž posadíte sušičku na pračku. Tvrdí, že kam se vejde pračka, tam se vejde i sušička. Tedy pokud nemáte zrovna na tomto místě karmu nebo kotel.

Cena sušičky je velmi podobná ceně nové pračky. Opravdu uvažujete nejen o sušičce, ale také by se vám doma hodila nová pračka a navíc na ně nespěcháte? Počíhejte si potom na různé akce, kdy se oba přístroje prodávají najednou, a to za cenu jen o málo vyšší, než by jinak stál každý z nich.

A jak je to s náklady na provoz? Tuto otázku mají prodejci ze všeho nejraději a čekají, jak vás ohromí. Vypočítali totiž, že u nových spotřebičů, které "moc nežerou", nezaplatíte za elektřinu více než pět korun za jeden sušicí cyklus.

Pokud tedy těmto argumentům podlehnete a půjdete se po sušičkách poohlédnout do obchodů, zpravidla narazíte na dva typy: kondenzační a odtahové.

U odtahových se odvádí vlhkost z prádla spolu s dalšími nečistotami, podobně jako u digestoře, z bytu pryč. Bývají o něco levnější, ale na druhé straně jejich instalace vyžaduje kopání, potřebujete roury pro odvod vlhkého vzduchu a podobně. Sáhnout po nich mohou ti, kdo mají prádelnu či sušárnu, kam tento přístroj snadno uklidí. Rozhodně se je nepokoušejte jen tak postavit do koupelny. Časem by vám provlhly stěny, nalepil by se na ně prach a pouze malování by to nespravilo. Museli byste omítku škrábat.

Do koupelen se doporučují sušičky kondenzační. Vlhkost uvnitř přístroje zkapalní a zachytí se v zásobníku umístěném tam, kde je u praček zásuvka na prací prášek. Kdo zvolí tuto variantu, musí samozřejmě vodu pravidelně vylévat. Proto je lepší a praktičtější zvolit řešení, kdy sušičku napojíte na odpad a voda sama odtéká.Druhý typ je nejen rozšířenější, ale  také u těchto sušiček najdete čím dál dokonalejší funkce i krásnější vzhled. Poslední novinkou v té druhé kategorii jsou typy s prosklenými dvířky. Podobně jako u pračky se tak můžete kochat, jak stroj pracuje za vás.

Z technických novinek si potom lze zvolit takovou, kdy sušička komunikuje s pračkou stojící vedle ní (nebo pod ní). Nastavíte-li si na pračce bílé bavlněné prádlo, "holky" si to mezi sebou řeknou a nemusíte se tak obtěžovat nastavováním tlačítek a knoflíků u sušičky. I když také to už je poměrně jednoduché, neboť většina přístrojů je vybavena displejem v češtině, který vám orientaci zjednoduší.

Přesto se sušení zcela bez lidského faktoru ještě  neobejde.  Kromě navolení typu prádla - barevné, bílé, bavlněné, syntetické nebo třeba jemné - si musíte sami nastavit, zda má být na konci vhodné na mandlování, žehlení, suché nebo přesušené. Poslední program se používá na věci ze silnějších látek nebo třeba džíny, kde jsou dvojité či trojité kapsy a ty by při obyčejném sušení neproschly. Kromě toho si můžete vybrat i různé speciality, jako je třeba pouze profouknutí věcí. Oceníte to, když se vrátíte z restaurace a máte šaty čisté, jen jsou cítit kouřem. Sušička nepříjemný zápach dokáže odstranit. Navíc prádlo hezky načechrá. Mnoho majitelů se shoduje, že spoustu věcí už není nutné po vyndání ze sušičky ani žehlit.

Ale pozor - tento přístroj dokáže být stejně zákeřný jako pračka! Vždy se proto podívejte, jestli oblečení můžete do sušičky použít, nebo ne. Jinak to dopadne, stejně jako když svetr určený na praní v ruce dáte do pračky!

ilustrační foto Miele a Siemens

   
16.12.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Meander [*]

  Lesana: Tvoje důvody se mě zrovna moc nedotýkají
  Pro mě je sušička další nepotřebnost, kterou beztak nemám kam dát

  superkarma: 0 18.12.2005, 16:43:27
 2. avatar
  [27] reditelka [*]

  Před rokem se nám vyrval ze zdi sušák plný prádla, tak jsem útočila na manžela, ať to rychle opraví, jelikož nemá kde sušit.
  Můj prací hodně vytížený muž to vyřešil návštěvou prodejny elektro a nákupem sušičky Miele. Já jsem vždy považovala sušičku za úplnou zbytečnost, ale naprosto jsem změnila názor. je to úžasný pomocník, šetří zejména můj čas s věšením a sbíráním prádla a víc než polovinu věcí vůbec nežehlím, jen skládám. prostě jednička.

  superkarma: 0 17.12.2005, 20:49:06
 3. avatar
  [26] medved [*]

  Lesana: asi tak nejak, z podobneho duvodu si taky budu susicku porizovat

  superkarma: 0 17.12.2005, 19:45:03
 4. avatar
  [25] Šupitopresto [*]

  ježíííškuuu, já chci sušičkuuuu

  superkarma: 0 17.12.2005, 17:39:06
 5. avatar
  [24] Vivian [*]

  Ťapina: copak o to, ona by se teoreticky možná i vešla, ale já, jelikož za největší luxus považuju prostor (volný prostor!), prostě nechci mít byt k prasknutí narvaný spoustou zbytečných přístrojů... , takže budu klidně dál sušit na sluníčku

  superkarma: 0 17.12.2005, 13:34:15
 6. avatar
  [23] Lesana [*]

  Vivian: Meander: tak to máte dobrý, holky. Taky jsem sušila zadara, ale jen do doby, než moje nesjtarší byla schopná prádlo z věšáku sundavat (ehm, to jí bylo asi šest měsíců, když se začala stavět a stahovat věci "z výšin"). V koupelně mi zas prádlo "sundaval" manžel, navíc ji máme tak malou, že jsem na šňůry vyskládala možná tak jednu pračku a někdy ani to ne a navíc nám v koupelně schlo prádlo celou věčnost... Takže jsem z manžela vydyndala sušičku a nelituju - na rozměr je dokonce menší, než roztažený sušák (a ten se u nás ani neuklízel, protože u nás se nějak pere jak o život). Už jsem si na ni tak zvykla, že jsem tomu přizpůsobila počet oblečení (další plus v našem malém bytě) - ono se to nezdá, ale naše děcka jsou věčně jak čuňata - takhle vím, že když přijdou zprasené z venku, tak je svlíknu, hodím do pračky (hadry, ne děti), přendám do sušičky a za dvě hodiny to můžou vzít znova na sebe. V případě krajní nouze.

  superkarma: 0 17.12.2005, 09:58:03
 7. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Kam se vejde pračka, tam se vejde sušička, pokud nemáte pračku s horním plněním a ještě nad ní nevisí polička I v zimě to jistí balkón a není problém

  superkarma: 0 17.12.2005, 09:52:11
 8. avatar
  [21] Lucimo [*]

  srsatko: Fajn jsou papírky do sušičky, ale v ČR se asi neprodávají.

  superkarma: 0 16.12.2005, 17:45:16
 9. avatar
  [20] Boubel [*]

  Je sice fakt, že prádlo je ze sušičky měkčí a moc toho na žehlení nezbývá, ale nikde jsem v článku nenašla, že aby sušička usušila prádlo dobře a rychle, musí být pračka vybavená minimálním ždímáním 800-850 ot/ min.

  superkarma: 0 16.12.2005, 17:35:28
 10. avatar
  [19] Vivian [*]

  svetluszka: dávám a savost neztrácejí...

  superkarma: 0 16.12.2005, 16:10:15
 11. avatar
  [18] srsatko [*]

  Ahoj holky já mám sušičku už asi osum roků a ani za nic ji nedám.Zrovna se mi pokazila pračka tak jsme kupovali novou a už mám v ní i sušičku co když náhodu odejde! A je prej do sušičky vůně na místo aviváže ale nemohu ji sehnat.

  superkarma: 0 16.12.2005, 15:47:49
 12. avatar
  [17] marketa.brenikova [*]

  odkaz na stránku pro zápis správného výsledku je tady
  http://www.zena-in.cz/rychlovka.asp?id=64&pw=otsja

  superkarma: 0 16.12.2005, 13:37:43
 13. avatar
  [16] evelyn [*]

  Vivian: ja jsem desne leniva veset takove ty prtave veci ponozky, kalhotky... a vubec, tak to soupnu do susicky a nemusim to delat . Jak voni pradlo susene venku si uz ani nepamatuju

  superkarma: 0 16.12.2005, 13:23:47
 14. avatar
  [15] svetluszka [*]

  ...a holky.... ...dáváte aviváž i do ručníků...?....Já jo a do každýho praní ale těd jsem někde četla, že prý se má dávat tak ob tři praní.... ...prý jinak ručníky ztrácejí savost... .....

  superkarma: 0 16.12.2005, 13:15:25
 15. avatar
  [14] Meander [*]

  Vivian: Taky suším zadara. A když dosuším, sklapnu sušák a nic mi byt neokupuje. Pořídit si sušičku, tak si budu muset taky pořídit větší byt.

  superkarma: 0 16.12.2005, 12:39:42
 16. avatar
  [13] Vivian [*]

  evelyn: vůně aviváže je prima (ale na to nepotřebuješ sušičku, ne?), ale vůně sluníčka je prostě nenapodobitelná

  superkarma: 0 16.12.2005, 11:54:40
 17. avatar
  [12] Vivian [*]

  Suším ZDARMA, v koupelně nebo venku, a plísně jsem tu v životě neměla, stačí nechat koupelnu větrat (otevřené dveře)...
  Takže si určitě celá žhavá poběžím koupit krám, který mi tady bude zabírat prostor a bude sušit za bůra

  superkarma: 0 16.12.2005, 11:51:50
 18. avatar
  [11] Kayty [*]

  já mám tak malý byt, že i pračka byla problém . Nakonec skončila v lince, kde byla asi 42cm široká mezera (pračka š.40cm s horním plněním).
  Sušičku meli v rodině, kde jsem byla jako aupair v Anglii. Ano, vše bylo krásně nadýchané, rovné (hlavně ručníky byly super). Ale trička strašně rychle ztrácely barvu a žmolkovaly se. Spodní prádlo (krajky, satén ...) a podobné choulostivé materiály tam stejně nešly dát. Zlaté šňůry na prádlo venku nebo v prádelce.

  superkarma: 0 16.12.2005, 10:43:12
 19. avatar
  [10] Deafina [*]

  Ty staré časy, kdy se prádlo sušilo venku, jsou bohužel pryč. My máme před panelákem šikovně umístěné sušáky tak, že na prádlo jde stejnoměrně slunce. Bohužel jsem byla jediná, kdo toho využíval. Mezi mým prádlem lítaly děti. To my jsme si tenkrát v době mého dětství nedovolili.
  Máme sice velkou lodžii, ale sušení prádla na ní se mi vůbec nezamlouvá, už se těším, až mi doslouží pračka, pořídím si novou rovnou se sušičkou.

  superkarma: 0 16.12.2005, 10:35:07
 20. avatar
  [7] Eliza [*]

  Tesim se az si susicku poridim, vyzkousela jsem ji na dovolene a i bez avivaze vsechno nadherne vonelo. Na pude susit nemuzu a ussit venku v Praze? Vite jak by to bylo cerne a plnne prachu? Nedavno se objevila susicka na pricipu tepelneho cerpadla ktera ma byt v energeticke tride A, tak tu mam vyhlidnutou a tesim se na ni - konec dzinsum ktere poradne neuschly a zatuchlym rucnikum, tesim se na nadychane povleceni

  superkarma: 0 16.12.2005, 09:54:13
 21. avatar
  [6] evelyn [*]

  Ja se musim susicky zastat. Co bydlim tady nahore, to uz je sest let, susim jedine timto zpusobem, tem co argumentuji vuni pradla, muzu rict, ze voni nadherne, samozrejmne davam avivaz. Pradlo hned po susicim cyklu, jeste teple, skladam, takze stejne dlouho, jak susim timto zpusobem, nepouzivam zehlicku. Zadne Himalaje pradla v kosich, pripravene k zehleni

  superkarma: 0 16.12.2005, 09:22:52
 22. avatar
  [5] skolacka [*]

  náš byt není obohacen o balkon a tak má sušička jednu připravenou zásuvku na chodbě . Zatím teda sušíme na sušáku v potencionálním dětském pokoji, ale až jednou bude obydlen, pořídíme si nějakou šikovnou sušku

  superkarma: 0 16.12.2005, 09:09:17
 23. avatar
  [4] zrza [*]

  My máme v domě sušárnu a v létě to jistí lodžie ...

  superkarma: 0 16.12.2005, 08:55:53
 24. avatar
  [3] Julča [*]

  svetluszka: mám stejný názor.Pokud to jde,věsím ven,jinak na půdu.O sušičce jsem nikdy neuvažovala.A kam bych ji dala, to nevím.Mám pračku s vrchním plněním.Takže

  superkarma: 0 16.12.2005, 08:44:35
 25. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Naši mají sušičku, je to úžasná věc Prádlo je nadýchané, krásně voní a nemusí se žehlit (samozřejmě, pokud se tam nezapomene a nevychladne tam sežvaněné ). Moc bych sušičku chtěla, ale nějak není kam ji dát.

  superkarma: 0 16.12.2005, 08:30:38
 26. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..Máme doma už kdejakou elektrickou blbinu ale zrovna tohle ani náhodou..... ....není nad prádlo, který uschne venku, nebo aspoň na půdě..... ...tak voňavý ze sušičky určitě není...

  superkarma: 0 16.12.2005, 07:04:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme