Domácnost

Supermarkety - hangáry na mamuty

Jsou taková místa, která všichni proklínáme, ale stejně se do nich znovu a znovu vracíme, a navíc v nich necháváme svoje těžce vydělané peníze.

Každý z nás byl někdy v supermarketu. Ti nejšťastnější jen jednou a řekli si, že víckrát ne. Pojďme si dnes tedy povídat o svých zážitcích z těchto olbřímích mašin na vyrábění peněz, o komplexech, kam se denně lije zboží v hodnotách milionů korun, aby se ještě týž den dostalo po malých kapkách až k nám do ledniček a do spíží.

Pěstujete nakupovací kulturu a jezdíte na rodinný výlet do super-hyper-mega-giga-marketů? Nebo jste naopak prohlédli to pozlátko a našli onoho zakopaného psa (nebo zapečeného švába) a do mastodontních hangárů už by vás jen tak nikdo nedostal?

A pokud už nejste vyznavači tohoto globálního náboženství zvaného shopping, pojďte mi říct důvody, které vás donutí jít vystát mnohaminutovou frontu na kus salámu, další na sýr a ještě jednu, nejdelší, u pokladny? Kde je ten hnací motor?

Mají tam něco, co jinde nemají? Nebo je to jen pohodlné a všechno je na jednom místě (ale hledejte v desítkách tisíc položek nějakou drobnost). Nebo se modlíte k bohům jménem Akce a Nejnižší cena? Možná také patříte k těm, kteří do těchto obrovských lidských ZOO chodí jen proto, že slouží bohyni s podmanivým jménem Sleva (cizokrajně se jí říká Sale) a její volání a přízeň vám vynahradí veškeré martyrium, které pro ni musíte v obchodě přetrpět...

A co takové produkty jednotlivých obchodních domů? Jednotné obaly, nejnižší ceny, často pochybná kvalita... Jak se díváte na stále se zvyšující počet věcí, které si takto můžete nakoupit, aniž byste se museli rozhodovat o značce, protože všechno zboží je stejné pro celou Evropu?

A jsou některé obchodní domy, do kterých už by vás nikdy nikdo nedostal? Chodíte do některých rády? A co igelitové tašky? Ty vám tam dávají?

   
24.01.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [190] Suzanne [*]

  ad.astra: ty vůbec nečteš, to nemá cenu. Nebo čteš a stejně si to přeložíš po svém, i to, co tam vůbec není. Já nemluvím o ženské za kasou, já mluvím o majitelce oné prodejny, důvěrné přítelkyni. Pak mluvím o dvou srovnatelných obchodech. A my máme taky obchod, i když ne s potravinami, ale za prdelí několik "mamutů" s podobným sortimentem. Ale ty vidíš jenom tu svoji pravdu, tak hodně štěstí, navzájem se nepřesvědčíme.

  superkarma: 0 25.01.2007, 22:46:26
 2. avatar
  [189] man-mimo [*]

  Vivian: ale mají. Stačí "jen" vybrat ten správný nosný sortiment. Znám dokonce pekařství přímo v Kauflandu. A jsou o dost dražší, něco tam mají stejné (možná, že si proto dojdou s košíkem, a prodávají dál), a i o 50% dražší.

  superkarma: 0 25.01.2007, 19:24:44
 3. avatar
  [188] man-mimo [*]

  Ťapina: to možná jsou, ale zase jsou v tomhle dost vstřícní. Zkus jim to navrhnout, a dej mi potom vědět.

  superkarma: 0 25.01.2007, 19:14:31
 4. avatar
  [187] Vivian [*]

  Malý obchůdky IMHO nemají šanci... Lidi si prostě zvykli na velkej výběr a na to, že můžou nakoupit všechno na jednom místě

  superkarma: 0 25.01.2007, 18:29:59
 5. avatar
  [186] Ťapina [*]

  man-mimo: Protože jsou ve vymýšlení reklamních předmětů děsně nenápaditý

  superkarma: 0 25.01.2007, 17:28:20
 6. avatar
  [185] man-mimo [*]

  Ťapina: no vidíš. Proč si nějaké neřekneš o rychlovarnou konvici s jejím logem?

  superkarma: 0 25.01.2007, 17:19:46
 7. avatar
  [184] Mickey Mouse [*]

  Ťapina: Přesně, v tom výběru značek to vězí. Nechci nějaký kečup, ale ochutnávám různé kečupy. Nechci nějakou hořčici, ale vybírám si značku podle toho k čemu ji kupuju. Nestačí mi nějaká rýže, kupuji značku podle toho, co budu vařit.
  Malý krámek mi prostě nedá tu možnost výběru! Nakonec, jak píše ad.astra, bych tam měl nakupovat pořád dokola to samé, což je úchylné a jde to možná s cukrem nebo s vajíčkama.

  superkarma: 0 25.01.2007, 13:00:02
 8. avatar
  [183] Ťapina [*]

  ad.astra: Kdybychom bydleli na vesnici, skorotchýně v důchodovém věku by chodila nakoupit stejně, jako chodí teď ve městě. Jednou za týden by s námi sedla do auta a jela do supermarketu

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:55:12
 9. avatar
  [182] Ťapina [*]

  man-mimo: A ještě nám cpou prachy farmaceutické firmy

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:53:35
 10. avatar
  [181] Ťapina [*]

  pajda: No to bych zrovna nesrovnávala, tady v té čtvrti není jediný, ale fakt jediný supermarket, byť třeba blbý Albert nebo Delvita. K nejbližšímu se musí MHD, takže se nedivím, že tady malí obchodníci prosperujou. Bylo to pro mě trošku rozčarování, když jsem to zjistila, protože u nás doma, když chci jít pěšky jenom pro drobnost, tak si vybírám, jestli do Alberta, do Billy nebo do toho malého krámku, který se tam taky teda drží, byť v obchodním řetězci Hruška.
  Já si myslím, že malé obchůdky se udrží, když nabízí něco jiného, než ostatní. Pekárny se vždy čerstvým pečivem, zeleniny se vždy čerstvým zbožím, masny s širokým výběrem. Ale smysl existence obchůdku s pěti regály, který nabízí jeden druh polívky v pytlíku, mouku, vejce, tatranky a dva druhy čokolády, fakt nevidím a rodinné nákupy v něm z nostalgie podnikat nehodlám. A malý obchod nikdy nemůže mít stejný sortiment, jako supermarket. Může mít stejný výběr potravin, ale ne značek, no a já značku považuju za důležitou, protože prostě nejsou špagety jako špagety a není polívka v pytlíku jako polívka v pytlíku.

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:52:25
 11. avatar
  [180] Modré z nebe [*]

  chuanita: mně důchodci nevadí, ale vadí mi ti, co si stěžují na rodiny s dětmi při nákupech ... to byla reakce na jednu dámu, co si na "nás" stěžovala, víš?! Jinak, je mi, samozřejmě, jasné, že jednou budu taky stará a pomalá ... a možná nevrlá na děti

  superkarma: 0 25.01.2007, 08:35:02
 12. avatar
  [179] ad.astra [*]

  pajda: Suzanne: obě mluvíte o někom - ani jedna z vlastní zkušenosti, takže i když jedna prodavačka povídala (no, asi zaměstnankyně podnikatele) tak se ani nedivím, že jsi se dozvěděla, že na tom není pan podnikatel špatně - ostatně, v drtivé většině zaměstnanci podnikatelů takhle mluví, protože nevidí do jádra - ženskou za kasou nezajímá, jestli má třeba šéf hned ze začátku měsíce na enerdie, nebo jestli na ně střádá několik dní - ji zajímá pouze její výplatní páska, co nejmíň hodin a pokud možno, každý měsíc prémie a odměny navíc.
  No jinak asi to bude s důchodcema na vesnici, kde žádný krámek není a s důchodcema ve velkém městě - z vašeho psaní jsem pochopila, že se jedná o velké město (v měnších na tramvaj nenarazíte) - jak si důchodci z vesnice půjdou nakoupit?
  No ale už dost, nikomu neříkám, že je blbec, čas všechno ukáže...a jinak na vesnici jsem neviděla dost ochotných studentek, pečovatelských služeb, nebo často přijíždějících příbuzných

  superkarma: 0 25.01.2007, 08:27:20
 13. avatar
  [178] man-mimo [*]

  pajda: tohle snad Ťapině věřit nebudeš Nevím o žádném lukrativnějším legálním oboru podnikání

  superkarma: 0 24.01.2007, 21:24:26
 14. avatar
  [177] Suzanne [*]

  ad.astra: jak myslíš Stačí si jen přiznat, že druzí můžou mít na věc jiný náhled. Jsem taky podnikatelka, jen v jiném odvětví, moje přítelkyně má prosperující krámek s potravinami asi 0,5km od supermarketu. Myslím, že vím, o čem mluvím.
  Ve vedlejší ulici máme známého, který živoří s lahůdkami. O 100m dál jsou jiné lahůdky, které jedou jako blázen. Já prostě vidím důvod jinde
  A další věc - na mě to působí, že se snažíš podsunout něco v tom smyslu - vy blbci, počkejte, až budete starý, ještě zapláčete... Ale každý z nás má možnost volby. Mně supermarket vyhovuje (ne každý, samozřejmě si vyberu) a světe div se, v supermarketu spokojeně nakupuje i náš 85tiletý děda. Prostě nám to vyhovuje. (pokud by to nějak nešlo, nakoupila bych mu já, popř. studentka od vedle, popř. pečovatelská služba)
  Ale máš názor, jaký máš, já ti ho neberu, ani ti nic do hlavy nevtloukám, jak jsi psala. Jen jsem měla takový plíživý pocit, že mi píšeš dosti agresivně a měla jsem pocit, že jsem si to nijak nezasloužila Ale máš na to samozřejmě právo.

  superkarma: 0 24.01.2007, 20:36:42
 15. avatar
  [176] pajda [*]

  Ťapina: klidně ti to budu věřit, ale nevěřím tomu, že zrovna obchodníci s potravinama na tom jsou tak špatně - aspoň ne ti zavedení. Znám totiž i pár obchůdků, které vedle supermarketů vznikly a nejen že se udržely, ale i prosperují. Podívej se jen kolem sebe na ulici, kde ordinuješ - máš pocit, že to jsou zkrachovalí chudáci? A přitom je od Intersparu dělí dvě zastávky tramvají a tudíž by vůbec neměli mít nárok. U mé práce jsou čtyři malé obchůdky, velmi slušně vydělávající, jak vím od prodavaček a mezi nimi na prostředku Albert. Taky by tam podle všeho neměly být, ale přitom nabírahjí nové lidi - a z něčeho je asi i platí, ne? Tchýně v potravinách dělá celý život a teď dělá v masně naproti Steinhausera - ten by je měl převálcovat do týdne, ovšem nějak se mu to za celých pět let nepovedlo...takže asi ta argumentace nebude tak docela objektivní.

  superkarma: 0 24.01.2007, 20:28:31
 16. avatar
  [175] Meander [*]

  Nyotaimori: Kuš, nemáš úctu k šedinám.

  superkarma: 0 24.01.2007, 20:07:39
 17. avatar
  [173] ad.astra [*]

  Suzanne: ale - nebere, , nikdy ze mě supermarket nebude, ale prostě to je můj osobní názor a jak vidím, žádný jiný podnikatel se asi na těchto stránkách nevyskytuje (myslím, co podnikal, nebo podniká v potravinách) - takže je to jen osamělé naivní volání každý se už zařídil podle situace, já taky , jen bych chtěla vidět do budoucnosti ty zástupy důchodců, jak celé jejich příbuzenstvo se bude moci roztrhat, jen aby s babčou, nebo s dědulou vyrazilo nakoupit to jedno mlíko s dvouma rohlíkama do hyper-super

  superkarma: 0 24.01.2007, 19:32:34
 18. avatar
  [172] Suzanne [*]

  ad.astra: Tebe to nějak bere

  superkarma: 0 24.01.2007, 19:13:33
 19. avatar
  [171] ad.astra [*]

  Mickey Mouse: pořád dokola - i v malém krámku lze dostat až 70% potravin, běžně k dostání v super. Ale znovu říkám - musí být poptávka - potom je i nabídka. Pokud bude krámek zaplnění od shora dolů sortimentem různého ražení a nikdo si nepřijde koupit - protože jak stádo letí do hyper - je jasné, že tam ten obchodník bude stát mezi dveřma a v krámě mu budou potraviny za chvíli hnít. Ze své vlastní zkušenosti - neměla jsem pidikrámek, ale obstojný obchod, a to včetně výsekového masa, lahůdek, cukrářkých výrobků, dál drogerii, zeleninu...ale prostě lidi šli pár kroků do Hypky, když ji měli hned vedle mě - už to chápeš, proč se některý obchod s potravinami udrží a jiný ne, i kdyby to zboží zlatil?

  superkarma: 0 24.01.2007, 18:12:26
 20. avatar
  [170] Mickey Mouse [*]

  ad.astra: Pořád dokola. V malém krámku s potravinami si většina lidí nenakoupí. Protože tam nedostane všechno a tudíž stejně do toho hyper-super musí.

  superkarma: 0 24.01.2007, 18:03:38
 21. avatar
  [169] markeet [*]

  male obchudky mam rada, jen to nesmi byt pultovky; ja si totiz zbozi nutne potrebuju osahat a taky se divam na datum spotreby. rada nakupuju v male zelenine a pekarne, ktere mijim cestou do/z prace a uzivam si nakupovani ve zdrave vyzive. velke nakupy resim nejradeji v globu, kde neprestavuji regaly, takze presne vim, kde co je.

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:48:50
 22. avatar
  [168] Ťapina [*]

  pajda: No, ač jinak s ad.astrou moc nesouhlasím, musím jí dát zapravdu v tom, že ti drobní podnikatelé, kteří na tom nejsou až tak dobře, si obvykle nenechávají vést účetnictví od firmy. Mně toho chudáka věříš, ne?

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:46:18
 23. avatar
  [167] ad.astra [*]

  pajda: a ještě dovětek - určitě nevedete účetnictví všem podnikatelům, takže nelze paušalizovat z několika příkladů - dost velká skupina podnikatelů si vede účetnictví sama, někdy z prostého důvodu, že jim na účetní firmu již nezbývá, jindy z důvodu závisti, nebo...aby se náhodou někdy jejich cifry nedostaly na veřejnost - potom vznikají takové fámy - hele, ten si vydělá tolik a tolik - a jak to víš? - no jedna účetní říkala, že takový obchodník má domů do kapsy 30.000....a už to jede

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:38:52
 24. avatar
  [166] ad.astra [*]

  Mickey Mouse: viz 145

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:33:35
 25. avatar
  [165] ad.astra [*]

  pajda: tak o tom ani slovo - na tohle téma jsem vůbec řeč nevedla - jen jsem ti psala, že pokud má nějaký obchodník 30.000,- tak že ho nemusí mít automaticky každý A to, jestli ze sebe před jinýma dělá "hrozného chudáka" může mít jiné opodstatnění

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:32:57
 26. avatar
  [164] ad.astra [*]

  Suzanne: Zábavná jsi ty - celou dobu je zde řeč o obchodu s POTRAVINAMI, nikoliv o tom, že pokud si chce malý obchodník krám udržet, musí změnit sortiment - a to dost zásadním způsobem. To znamená - buď zůstane u potravin a bude se držet zuby-nehty do té doby, dokud nebude na dně, nebo změní sortiment, pokud chce dál obchodničit a jede dál ve speciálce (extra zboží, večerka apd). Já jsem pouze psala, že kdyby lidi nebyli jak stádo ovcí, tak by alespoň nějaká část obyvatelstva zůstala věrná svému obchodu, než aby se vláčela bůhví kolik kiláků na periferii města, jen aby mohli nakoupit žvanec v super-hyper. jenže je to o davovám šílenství, kdy " i já přeci musím nakoupit se slevou - v globálu tam stejně utratí víc, než kdyby nakoupil jen to, co potřebuje). Celou dobu mluvím o potravinách - ale jak tak koukám, snažíte se mi tu vtlouct do hlavy, že jsem asi blbec, pokud budu lpět na svém krámku s potravinami - proč se nespecializuji (Mickey Mouse). Mimochodem - v centru Prahy asi těžko narazím na velký supermarket (mimo Labuť a Kotvu)
  takže pro všechny ještě jednou - ano, měla jsem krám s koloniálem - ale protože mi postavily Hypku za prdelí, tak jsem to vzdala - protože NELZE konkurovat a přesto jsem nepřestala obchodovat - protože už dřív, než jste mi to tady napsaly/i, tak jsem změnila sortiment. přesto si stále budu stát na svém, že kdyby lidi nebyli šílení po hyper-super, našli by i u svého dvorního obchodníka minimálně 70 % sortimentu, co mají v hyper - stále mluvím o POTRAVINÁCH ! A ještě pro doplnění, jak jsem psala o tom jednom prdu - tak buď si ho tedy koupíte ve večerce (předražený) nebo si dojedete do hyper (výjde to na stejno, pokud připočtu benzín, MHD, čas), no a až nadejde doba, že i vy - teď momentálně mladí a plní elánu, budete jednou důchodci, budete tu zase nadávat na super-hyper, protože se svýma nemocnýma nohama, bolavýma zádama a bůhví jakými nemocemi se budete vláčet přes celé město (jo-pokud nebudete mít to štěstí, že budete mít hyper za zadkem)pro dva rohlíky a mlíko, protože důchod vám víc nedovolí, aby jste nakupovali

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:30:33
 27. avatar
  [163] pajda [*]

  ad.astra: bohužel tě musím upozornit, že když někdo dělá ve firmě, která vede účetnictví celé řadě drobných podnikatelů, tak obvykle má nějaký přehled o jejich příjmech, víš? A není to tak, že když mi někdo řekne, že on je "strašný chudák", tak ho za chudáka budu automaticky považovat.

  superkarma: 0 24.01.2007, 17:17:29
 28. avatar
  [162] Ťapina [*]

  Ch.Z. Kochanská: Jenže v Krpoli to bylo strašné už za dob Carrefouru. Kde to jsme, abych se vracela z nákupu v hypermarketu s půlkou položek na seznamu nesehnanou?

  superkarma: 0 24.01.2007, 16:57:51
 29. avatar
  [161] Ch.Z. Kochanská [*]

  chuanita: V Krpoli - to je úpadek No jo, ale řeznictví Mazánek je firemní prodejna...ta se uživí snáz.

  superkarma: 0 24.01.2007, 16:46:59
 30. avatar
  [160] Lilinka [*]

  Nakupování v hypermarketu mi nevadí Konečně pořádný výběr, potraviny, o kterých si v našem obecním koloniálu můžu nechat zdát , neotravuje mě prodavačka atd...Co mi ale vadí - obří nákupní koše. Supermarkety, kde nemám možnost vzít si malý košík do ruky, mě odrazují a vyhýbám se jim. Nechápu, proč se mám tahat s nákupním košem velikosti lokomotivy, když si jdu pro pár věcí. Pořádný obří nákup dělám tak jednou do měsíce To mi fakt vadí, když do sebe v uličkách lidi najíždějí koši (notabene prázdnými )

  superkarma: 0 24.01.2007, 16:34:44

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme