Když jsem četl příspěvek od TTT první nadpis, který mne napadl, bylo, že TTT by se ráda válela na zápraží a lízala si kulky. Tuto variantu jsem zavrhl a použil méně bulvární verzi. Děkuji Vám TTT za pro mne velmi zajímavý příspěvek. Musel jsem si kvůli vám tuto pověst znova přečíst. Úplně se mi vykouřila z hlavy.

Z historických postav je mi tak nějak nejbližší Sultán a jeho kámoš Tyrl. Celé dny se váleli na zápraží a lízali si kulky. No já vím, že to nebylo zrovna hrdinské, státotvorné nebo nějak společenský hodnotné. Ale kdo z nás v pracovním procesu má po šichtě ještě  touhu  bořit hranice nebo sepisovat buly, že.

Každé ráno si to šinu do práce na své skládačce připomínající víc mlýnek na drcení kakaových bobů než bicykl.  Pod barevnou bekovkou schovávám vlasy a v košíčku vepředu mám pečlivě zapíchnutý puget polního kvítí do kanceláře a oběd. Na té čtyřproudovce v ranní špičce mne mají za místního maskota a s laskavostí, kterou projevujeme jen duševně  chorým, mne objíždějí obloukem.

Nemohu než fandit kouzelníku Žítovi. V kočárku taženém kohouty brázdil ulice Prahy mezi koňskými povozy ve svém pestrém oblečku.

Lidmi milován i zatracen. Napravoval křivdy, trestal podvodníky mezi trhovci i šlechtou, uměl pobavit, někdy rozplakal  i na kuřím oku se patou otočil, když to bylo ku prospěchu věci.  Ovládal kejkle, ale i tajné nauky a zaříkadla, tajemství proměny.  Byl zároveň moudrým společníkem krále  Václava.  O jeho kouscích se vypráví dodnes.

Neexistují důkazy, že skutečně žil. Ale ani ty, které by jeho existenci vyvrátily. Legendy vypráví, že své vědění získal od ďábla, který si nakonec Žitovu duši vzal.

 Mohl to být blázen, mág nebo jen ozvěna pohádek a  šepot tajných přání. Je tu s námi dodnes. Je symbolem naší touhy po spravedlivé odplatě, dobrém konci, zázracích a moudrosti v jednom. Ne, nevrátí se jako blaničtí rytíři. Žita si musíme opatrovat sami v sobě.

Kdyby se přeci jen zase vrátil do zemí království českého, mohla by se většina z nás v klidu vyvalit na prosluněné zápraží a po vzoru Sultána s Tyrlem tiše trávit nedělní oběd  a línat.

Vaše Toráková
Text nebyl redakčně upraven


Která historická postava našich dějin je vám nejsympatičtější a proč?

Obdivujete staré hrdiny z českých pověstí?

  • Nebo snad Přemyslovce?
  • Obdivujete naše královny?
  • Nebo snad Marii Terezii?
  • Nedáte dopustit na obrozence?
  • Nebo na zakladatele samostatného českého státu?
  • Jste hrdé na některého našeho prezidenta?
  • Nebo vojáky ze světových válek?

No, napadá mne ještě spousta otázek. Tak věřím, že vás ještě více odpovědí. Jen s Cimrmanem na mě nechoďte. O tomhle velikánovi si můžeme povídat někdy jindy.

Vaše příspěvky směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes v 16 hodin jednu z vás, která přispěje, odměním. Mám tu velkou encyklopediiPraha a národní dědictví České republiky a také kontroverzní knihu Černá kniha církve s podtitulem …A neuveď nás v pokušení.

Reklama