Styl

Sulfáty a parabeny – proč se jim vyhýbat?

Dokážeme se stravovat na jedničku, ale zvládneme se podobně postarat i například o svou zdravou kštici? Sulfáty a parabeny se staly strašáky dnešní doby. Už jste i vy změnily své vlasové přípravky?

Pořídit si kosmetický přípravek, který nese název „bez sulfátů“ nebo „bez parabenů“ už není nic exotického, naopak, je to velmi v kurzu! Proč ale, když jsou díky nim naše šampony voňavější a napěněnější?

sulfáty

„Sulfáty jsou surfaktanty, látky, které snižují povrchové napětí mezi dvěma médii (například mezi dvěma tekutinami nebo mezi tekutinou a pevným skupenstvím) a přispívají tak k emulgování, napěnění a/nebo zvlhčujícímu efektu u kosmetických produktů. Sulfáty přispívají ke snadnému, hloubkovému čištění vlasů a také umožňují snazší spláchnutí napěněného produktu.“ říká Lucie Sáblíková z Akademie L'Oréal.

Proč mají sulfáty špatnou pověst? Kadeřník Michal Zapoměl k této ingredienci říká: „Sulfáty vymývají rychleji barvu a ničí přirozenou ochrannou vrstvu pokožky... ovlivňují alergie a přecitlivělost pokožky.“

kosmetika

 

„Někteří lidé poukazují na snášenlivost sulfátů.“ dodává Sáblíková.

Se sulfáty se můžete setkat až u 95 % šamponu, které jsou k dostání v drogeriích, parabeny obsahují prakticky všechny.

kosmetika

„Parabeny tvoří škálu konzervantů, které jsou hojně využívány pro zajištění ochrany a uchování potravin, léčiv a kosmetických produktů před mikrobiologickou kontaminací. Parabeny používané v kosmetických produktech jsou syntetického původu, ale vyskytují se také přirozeně v některých typech potravin, jako jsou červené plody, vanilka, mrkev a cibule. Parabeny jsou velmi užitečné z hlediska zajištění ochrany celé řady kategorií kosmetických produktů, neboť při nízkých koncentracích velmi účinně působí proti bakteriím a houbám,“ vysvětluje Lucie Sáblíková.

Jaká jsou potenciální rizika? Vzhledem k tomu, že se jedná řadu konzervantů, je používání parabenů v kosmetických produktech kontroverzní již několik let. „Parabeny mají vliv na hormonální rovnováhu. Chovají se jako estrogen, ale zatím není prověřeno, zda způsobují rakovinu. Kadeřníci myslí hlavně na zdraví svých klientů a kvalitu produktů, proto ustupují od jejich používání“ doplňuje Michal Zapoměl.

kosmetika

Právě z těchto důvodů výrobci kvalitní vlasové kosmetiky nahrazují sulfáty i parabeny jemnějšími a šetrnějšími variantami. Při prvním použití šamponu bez obsahu sulfátů bude řada lidí zaskočena - nemají obvyklou bohatou hustou pěnu, jsou spíše jemně pěnivým krémem, s jehož pomocí odstraníte z vlasů všechny nečistoty a přebytečnou mastnotu.

kosmetika

Mohlo by vás zajímat:

   
12.06.2017 - Vlasy - autor: Marie Cicvárek Fléglová

Komentáře:

 1. [7] bobani [*]

  kvalita

  superkarma: 0 12.06.2017, 21:04:16
 2. avatar
  [6] AmeA [*]

  Mám svou značku Sml59

  superkarma: 1 12.06.2017, 20:33:36
 3. avatar
  [5] chanahd [*]

  Já zase četla rozhovor s nějakým kadeřníkem a ten říkal, že co je označeno bez parabenů... tak je v tom zase jiné svinstvoSml80

  superkarma: 0 12.06.2017, 18:36:11
 4. [4] Rikina [*]

  setury — #3 A jak to souvisí s výše uvedeným? Sml80 Sulfáty ani parabeny nemají s ropou nic společného.

  superkarma: 1 12.06.2017, 17:03:41
 5. [3] setury [*]

  Sml16 ropa je přírodní a navíc označená jako černé zlato tak co může být lepší Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  superkarma: 0 12.06.2017, 10:00:41
 6. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Snažím se používat vše,co tyto látky neobsahujeSml67

  superkarma: 0 12.06.2017, 09:03:20
 7. [1] cilani [*]

  používám čistě přírodní prostředky, takže toto mám vyřešeno Sml80

  superkarma: 0 12.06.2017, 08:38:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme