Bulvár

Styděla jsem se pozvat si kamarádky


Vážená redakce,

dnešní téma mě velice zaujalo. Téma bydlení a stěhování – v mém případě by to možná dalo i na román. Pokusím se popsat své story stručně.

Dokud jsem bydlela u rodičů, nemusela jsem nic řešit. Měla jsem svůj kouteček s postelí, psacím stolem a skříňkou na svoje tzv. blbůstky. Vše ostatní bylo společné. Společně s mamkou jsme řešily jen takové drobnosti jako například, kam dáme novou kytku, jaký přehoz na gauč, kam pověsit obraz. Kolik se platí za inkaso – to šlo mimo mě.

Po skončení střední školy jsem se díky práci dostala daleko od domova a skoro rok jsem bydlela  na ubytovně. V bytečku 3+1 nás bylo nejdřív 6, postupně se holky vdávaly a stěhovaly, zůstaly jsme 3.

Spolubydlící jsem měla dobré, vždy jsme se nějak domluvily. Nejhorší bylo ráno, kdy se pomalu dělal pořadník na koupelnu a kuchyň. Ale zvládaly jsme to. Tady už jsem najednou byla sama za sebe a musela se naučit hospodařit. Inkaso, jídlo, oblečení, cestování…

Další velký skok nastal, když jsem dostala garsonku. Ze začátku jsem nevěděla kudy kam. S dnešními zkušenostmi bych dělala spoustu věcí jinak, ale tenkrát jsem v tom pěkně lítala. Najednou jsem zjistila, co vše je potřeba. Platby, zařizování domácnosti, sama v bytě.

Ta samota byla asi nejhorší. Jelikož vybavování nešlo tak rychle, jak by se mi líbilo, styděla jsem se pozvat kamarádky. Bytečku jsem si moc neužívala, jezdila jsem na víkendy pryč. Pak jsem se zamilovala a přišel zlom. Už jsme na starosti byli dva.

Začalo mě bavit zařizování bytu i vedení domácnosti. Narodil se synáček a začaly úplně jiné starosti i radosti. Poté přišel další zlom. Láska se změnila v nenávist a v garsonce bylo najednou velmi těsno a dusno.

Došlo to tak daleko, že kvůli bezpečí malého i sebe jsem musela do podnájmu. (i když byt byl můj) Zase sama v cizím městě, v cizím bytě. Sílu mi paradoxně dodávala starost o maličké.

Nepřejte si vidět ten nepořádek, co tu zůstal po předchozích obyvatelích!!!

Za pomoci přátel jsem si byteček opravila, upravila, částečně zařídila. Život plynul den za dnem, někdy bylo lépe, někdy hůře.  

Aby toho nebylo málo, díky stresům syn byl často nemocný, problémy s dýcháním. Doktorka nás poslala na čas do lázní. A protože nikdy není jenom jeden problém, díky reorganizaci jsem přišla o práci. Zoufalství, vztek, nenávist, pocit nespravedlnosti – to se ve mně různě mísilo. 

V této chvíli mi opět hodně pomohli přátele a taky rodiče. Dokonce přišla i láska. Po dlouhém hledání jsme se zase stěhovali. Z Čech na Moravu. Do malého domečku, s malinkatou zahradou. V baráku nebyla voda, koupelna, topení. Ale měli jsme kde bydlet a bylo to jen naše. Podařilo se mi sehnat práci, postupně jsme našetřili na úpravy a opravy.

Každý kousek nábytku a doplňku nám udělá velkou radost. Domeček je na klidném místě, blízko do města, blízko do lesa. A po těch peripetiích si mnohem víc vážím všeho, co mám. A pokud se budu muset stěhovat, už se nebojím. Vím, jak na to. A taky už se nebojím samoty. Protože mám přátele a rodinu…

Děkuji za trpělivost při čtení. Přeji hodně štěstí. Izabela

Milá Izabelo,

přeji Vám, ať je Váš současný domov tím posledním. Myslím si, že těch peripetií jste si užila již dost!

Chcete vyhrát knihu Vagina - manuál pro majitelky? Čtěte více tady
   
18.07.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [10] Pavlačková [*]

  Manx: Také znám lidi, kteří dostali byt na pořadník a myslím si, že hodně záleží i na lokalitě v které chceš bydlet. Jedna švagrová dostala byt 2+1 ve východních Čechách a druhá 3+1 na jižní Moravě. Rozdíl je nejen v lokalitě, ale i v ceně nájmu. Morava je podle mých informací (kromě Prahy) podstatně dražší i když v Čechách se zase čeká déle v pořadníku.

  superkarma: 0 18.07.2006, 17:52:25
 2. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Manx: Naši známí dostali byt na pořadník a ani nečekali moc dlouho. Jenomže má to svoje úskalí, byl to byt po nepřizpůsobivém neplatiči, vyžadoval kompletní dezinfekci, dezinsekci a rekonstrukci. Hodně si tam ale udělali sami a bydlí.

  superkarma: 0 18.07.2006, 16:55:08
 3. avatar
  [6] Sepy [*]

  Já myslela, že už pořadníky zrušili

  superkarma: 0 18.07.2006, 14:05:30
 4. avatar
  [2] fructia [*]

  Krásný příběh, moc mě inspiroval, jak někdo může mít takový životní peripetie. Hodně štěstí do budoucna

  superkarma: 0 18.07.2006, 11:24:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme