Letošní, jubilejní 45. sezóna Studia Ypsilon je zasvěcena nejen oslavám výročí, ale nese se ve znamení návratů ke kořenům, připomínání ypsilonkovských libereckých začátků. V listopadu se míte na co těšit!

ypsNávrat ke zdrojům, k ypsilonkovské tradici, předznamenala již červnová premiéra inscenace Jana Schmida „TGM - Masaryk mezi minulostí a dneškem", 9. listopadu se uskuteční slavnostní večer pro všechny bývalé i současné členy SY, který bude natáčet ČT. Během listopadu se ovšem chystají i jiné speciální akce - další ročník „Cute" festivalu, netradiční ypsilonkovské „sympozium“, oblíbené Večery pod lampou a happening tzv. mladé Ypsilonky. V listopadovém programu se navíc vystřídají všechny inscenace, jež má SY na repertoáru, tedy i ty, které se delší dobu nehrály, či se naopak hrají, avšak jen sporadicky!

Repertoár měsíce listopadu

Během celého měsíce se odehrají všechny inscenace, které má v současné době Studio Ypsilon na repertoáru. Diváci tak mohou spatřit i méně hrané a uváděné tituly, například kritikou oceňovanou inscenaci režiséra Jiřího Havelky „Kam vítr tam pláž“ či nejnovější tituly režiséra a ředitele SY Jana Schmida „Faust a Markétka“ a „TGM - Masaryk mezi minulostí a dneškem“. Kromě těchto inscenací bude možné vidět například i „Hlavu medúzy“ a „Prodanou nevěstu“, tedy tituly, které se hrají úspěšně již patnáct let!

Slavnostní večer / 9. listopadu 2010 v 19.30 hod.

Celý - zhruba tříhodinový - večer bude takovým malým dárkem „Ypsilonky Ypsilonce“. Snahou inscenátorů (nebo těch, kteří večer připravují) je, aby v jeho průběhu prošli jevištěm Ypsilonky nikoli jen současní členové uměleckého souboru, ale i všichni ti, kdo se v minulosti na vývoji Ypsilonky umělecky podíleli, ať už s ní spolupracovali herecky, režisérsky, scénograficky, nebo dramaturgicky. Struktura pořadu bude odpovídat Takzvaným večerům na přidanou, které mají ve Studiu Ypsilon letitou tradicí. Některá - zejména hudební - čísla z dřívějších inscenací se na jevišti připomenou živě.
Večer bude mít čtyři průvodce. Budou jimi: Jan Schmid, Jiří Lábus, Martin Dejdar a Petr Vacek. Jakousi „stmelující" osu večera bude tvořit povídání Zdeňka Hořínka, inspirované jeho vlastní vzpomínkovou statí Dětství, jinošství a současnost Ypsilonky, kterou před časem napsal. Obrazově se - kromě „normálních" inscenací - připomenou také některá ze zahraničních zastavení divadla, připomenou se ale také herci, kteří se z různých důvodů nemohli oslav osobně zúčastnit, především pak ti, kteří již zemřeli.
Slavnostní večer bude natáčet Česká televize.

Festival LBCUTE / 17. listopadu (celý den)

Letošní ročník tradičního „Cute" festivalu bude výjimečný především po dramaturgické stránce. Rozhodli jsme se při příležitosti 45. výročí našeho divadla uspořádat festival, který bude částečně odkazovat na původ Studia Ypsilon - tedy Liberec. Na festivalu budou zastoupeny čtyři generace libereckého divadla, a to od „starších profesionálů" přes zavedené „amatéry" až po nejmladší generaci divadelníků z D.F.X.Š. Jedná se o sedmý ročník festivalu, dalo by se však říci, že svou odlišností půjde o první ročník nového festivalu, který se jmenuje LBCUTE. (Původní název festivalu, konaného v Ypsilonce pravidelně 17. 11., je „Festival CUTE dramatiky". Tento festival vznikl jako reakce na vlnu „cool(ness) dramatiky". Náš „Cute" byl pozicí - záměrně se nejedná o opozici, protože myšlenka „Cute" festivalu je laskavá i ke coolness dramatice, a tedy na coolness dramatiku neútočí.)
Ročník 2010 bude jiný i tím, jaké diváky by festival rád oslovil. Tentokrát totiž nejde pouze o mladší generaci diváků. Na festivalu LBCUTE si přijde na své každý. Festival by měl být příležitostí k setkání diváků a herců bez rozdílu věku, pohlaví a vyznání:)
Hrát se bude střídavě na malé a velké scéně Studia Ypsilon.

17.00 hod. / Naivní divadlo Liberec: Ten, který vyšel z domu
Byl jednou jeden zrzavý člověk, který neměl oči ani uši. Neměl ani vlasy, takže zrzek se mu říkalo jen tak ze zvyku. Mluvit nemohl, neboť neměl ústa. Nos také neměl. Neměl ani ruce, ani nohy. A břicho neměl a záda neměl a páteř neměl a ani žádné vnitřnosti neměl. Nic neměl! Takže vlastně ani není jasné, o kom je řeč. Raději už o něm nebudeme dál mluvit. Daniil Charms.

18.30 hod. / Krátké a úderné divadlo: Kdeže loňské něhy jsou
Tři příběhy o šesti obrazech. Intimní nahlédnutí do soužití tří naprosto odlišných párů. První polovina divákům napoví, komu mají o přestávce držet palce. Ve druhé půlce sledujeme tytéž páry s odstupem 1 až 40 let. A všechno to končí ve Wembley.

20.00 hod. / Svatý komediant František (hrají: V. Helšus, M. Sýkora - představení původně uváděné pod hlavičkou D.F.X.Š., nyní se osamostatnilo a žije dál...)
Svatý komediant František vypráví zábavnou, jarmareční formou o životě svatého Františka z Assisi. Režisér Petr Palouš hru zasadil na smetiště, protože svatý František nebyl jen světcem všech bláznů a komediantů, ale také bezdomovců. Na všechny tyto rysy jeho svatosti se zaměřil autor hry Dario Fo - Františka nám představuje ne jako poblouzněného prosťáčka, který spal na holé zemi a hovořil s ptáky, ale spíše jako moudrého a rafinovaného klauna, který prostotu pouze předstírá, aby obalamutil mocné a přiměl je pracovat pro svou věc - totiž pro Boží záměr. Inscenace Petra Palouše srší vtipem a radostí ze hry a je vhodná i pro rodiče s většími dětmi. V roli Františka se vystřídají Václav Helšus, Marek Sýkora a loutka jménem František.

22.00 hod. / Divadlo F. X. Šaldy: GOOGLING and FUCKING
Digitálni gameska pro generaci YouTube. Titul dramatické prvotiny herce Tomáše Dianišky je parafrází názvu

hry britského dramatika Marka Ravenhilla z roku 1996 Shopping and Fucking (u nás uvedlo Činoherní studio Ústí nad Labem). Zatímco Ravenhillova hra si bere za téma vrcholný konzumerismus devadesátých let s jeho citovou vyprahlostí, boomem chemických drog a všudypřítomným sexem, Dianiška píše o své - i naší - současnosti. Drogy, sex i konzum jsou v jeho hře zastoupeny všudypřítomnou elektronickou komunikací, svébytnou mytologií internetu s jeho božstvy Googlem, Facebookem, Youtubem...

Sympozium / 23. listopadu v 16.30 hod.

Netradiční sympozium je pořádáno u příležitosti zmiňovaného výročí, měly by však z něho vyplynout otázky, jež se týkají vývoje divadla, stop a myšlenek, které v českém divadelnictví Studio Ypsilon zanechalo. Nepůjde o klasickou konferenci, ale spíše o rozpravu, o přátelské (a doufejme, že i zábavné!) popovídání. Sympozium by mělo otevřít otázky, které dodnes v souvislostech s Ypsilonkou nebyly nikdy ani nadhozeny, a to zejména v souvislosti s dnešním stavem, vývojem, a vůbec s dnešní situací českého divadla. Účast přislíbili například teatrologové Zdeněk Hořínek či Vladimír Just.

Večer mladé Ypsilonky / 28. listopadu v 19.30 hod

Netradiční „Večery pod lampou" aneb happening „mladé" Ypsilonky.
Večer „na přidanou" - večer na ubranou - navazuje na „Večery pod lampou", které se v generační odpovědi jmenovaly „Kačery pod rampou" - setkání všech, jež formovala poetika Ypsilonky, ať už jako členy, děti členů, přátele souboru, nebo jen návštěvníky - dostaví se divadelní skupina Vosto5, Martha Issová, Rosťa Novák, Jakub Žáček, Petra Nesvačilová, Anna Duchaňová a další - samozřejmě současní mladí členové - Jiřina Vacková, Petr Vršek, Jakub Slach a spousta dalších překvapivých jmen - nebudeme vzpomínat, budeme zkoumat (vliv kolektivní improvizace, trapno jako estetická kategorie atd.)...Laskavě dohlížet budou zástupci starší ypsilonské generace.

Výstava divadelních plakátů režiséra a výtvarníka Jana Schmida /
vernisáž 16. prosince v 19.00 hod.

Oslavy 45. výročí SY zakončí výstava divadelních plakátů režiséra a výtvarníka Jana Schmida, která se uskuteční v prestižní galerii „Sovovy mlýny" na pražské Kampě. Na vernisáži této výstavy budou pokřtěny jak katalog, tak i exkluzivní kalendář čtrnácti plakátů J. Schmida. Součástí vernisáže budou i netradiční „Vánoční večery", které proběhnou přímo ve výstavní síni.

Připravujeme na leden

Deadline

Nová autorská inscenace Braňa Holička a kolektivu, která metodou „teamplayer" progresivně analyzuje život up-side potential young managementu, a tak vůbec.

režie: Braňo Holiček / výprava: Maxim Velčovský / hrají: Renata Rychlá, Barbora Vyskočilová, Tomáš Klus j. h., Andrej Polák j. h., Petr Hojer j.h., Daniel Šváb a Jakub Slach

Reklama