Mnoho módních doplňků současnosti má své kořeny v historii. Patří mezi ně i rukávník, lidově zvaný štucl.  Krásně zahřeje ruce a zpestří vaši zimní garderobu

Štucly neboli rukávníky zase přicházejí do módy. Možná si ho ještě některá z vás pamatujete z dětství, ale tenhle doplněk, který nahrazoval rukavice, má mnohem starší historii.

štucl

Předchůdcem rukávníku bylo trychtýřovité prodloužení úzkých rukávů, které bylo velmi módní na burgundském dvoře. Samostatným doplňkem se staly kožešinové rukávníky v 17. století , kdy je nosili muži i ženy. Není bez zajímavosti, že později se staly štuclíky odznakem lehkých žen a společensky únosné byly jen k večerním příležitostem a divadelním premiérám. Co vedlo tehdejší mravokárce k odsouzení rukávníku jakožto nevhodného doplňku se můžeme jen domnívat.

Svou renesanci a snad i trochu rehabilitaci zažily rukávníky na začátku 20. století. Měly skryté kapsičky a sloužily zároveň jako kabelky.  

 

Poslední dobou se rukávník dostává opět na scénu a je jistě zajímavým zpestřením zimní garderoby. Objevily se na přehlídkách světových tvůrců, ale třeba i u známé značky F&F, která má své zastoupení i u nás, takže nic nebrání tomu, abyste si ho pořídily.

Reklama