Bulvár

Struny podzimu ukončí O. Havelka Gershwinem

Praha, 13. listopadu. Závěr mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu bude patřit 19. listopadu ve  Dvořákově síni pražského Rudolfina Ondřeji Havelkovi a jeho Melody Makers, kteří uvedou Rapsodii v modrém George Gershwina. Pod dirigentskou taktovkou Ondřeje Havelky bude provedena replika původní verze Rapsodie v modrém, kterou uvedl v roce 1924 Paul Whiteman. Tahle nejstarší nahrávka skladby s Gershwinem u klavíru a jazzovým orchestrem Paula Whitemana je nádherná, nebojím se říci nejhezčí, kterou jsem kdy slyšel,“ vysvětluje Ondřej Havelka, proč zvolil původní „skromnější“ verzi Rapsodie. Spolu s Rapsodií v modrém zazní na závěrečném festivalovém večeru v autentické podobě i další Gershwinovy evergreeny a písně jeho inspirátorů.
Jsem velmi rád, že jsme mohli na závěr letošního ročníku Strun podzimu zařadit koncert věnovaný geniálnímu jazzovému skladateli, jako je Georg Gershwin. Pro jeho interpretaci jsou Ondřej Havelka a jeho Melody Makers dle mého názoru muzikanty nejpovolanějšími,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.
Proslulý kapelník a propagátor jazzu Paul Whiteman stál u samého vzniku Rapsodie v modrém, když si usmyslel předvést moderní americkou hudbu ve velké koncertní síni, se všemi náležitostmi a patřičnou důstojností. Nápad to byl originální a dosti smělý, neboť do té doby se hrál jazz pouze v barech, dancinzích a nočních klubech. Pro tento záměr si objednal u tehdy šestadvacetiletého George Gershwina původní skladbu, jež měla přesáhnout rámec běžné jazzové písně a naplnit jeho sny o „symfonickém jazzu“. Premiéra se odehrála v roce 1924 v newyorské Aeolian Hall v podání orchestru Paula Whitemana


Tisková zpráva


Rapsodii v modrém v podání Havelkových Melody Makers jsem měla možnost vidět už na premiéře a byl to opravdu zážitek. Škoda jen, milé kultury milovné ženy-in, že koncert v Rudolfinu bude už asi vyprodán.
   
13.11.2006 - Kultura - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Beruška1 [*]

    Vyprodán? Žádná škoda, Havelku tedy rozhodně neeee!

    superkarma: 0 13.11.2006, 13:18:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme