Kromě mnoha krásných vzpomínek, které má pravděpodobně každá žena spojené s těhotenstvím, jsou zde bohužel i ty nepříjemné - ranní nevolnosti, pálení žáhy, bolesti zad, nateklé nohy nebo strie. Ty mají oproti všem ostatním jednu zásadní nevýhodu – po porodu nezmizí, ale zůstávají jako trvalá vzpomínka.

Strie neboli pajizévky vznikají v důsledku hormonálních změn, rychlého přibývání na váze a zvětšování našeho tělesného objemu, které je pro období těhotenství tak charakteristické. Kůže se s rychlým nárůstem tělesného objemu nezvládá dostatečně napínat a dochází tak k přetrhání elastických vláken, v důsledku čehož vznikají na kůži drobné trhlinky. Tyto trhlinky se mohou vzájemně slévat a přecházet od fialové barvy, přes růžovou až postupně po stříbřitě bílou.

strie

Kromě hlavní příčiny, kterou je již zmíněné rychlé přibírání na váze, má ale pravděpodobně vliv také dědičnost a hormonální změny (puberta), které nás mohou postihnout i v jiném období života, než jen v těhotenství. Na vině jsou mnohdy také drastické diety, které si naordinujeme ve snaze rychle zhubnout. Ty ale vedou většinou jen k tomu, že pak opět rychle přibereme a kromě tohoto „jojo efektu“ nám na památku zůstanou většinou i strie.

Těhotenství je pro vznik strií ovšem stále obdobím nejrizikovějším. Váhový přírůstek je v této době přeci jen u většiny žen poměrně významný. osobně  jsem v těhotenství přibrala téměř 25 kilogramů a před striemi mě hned od začátku těhotenství varovala maminka, která radila promazávat  a masirovat rizikové partie několikrát denně. Sama byla těhotná třikrát, a protože prý vzorně o pokožku pečovala, strie nikdy neměla. Tak trochu jsem doufala, že by se zde mohl projevit dědičný faktor a mohlo by to být u mě stejné, budu-li se taky starat.

Přesto jsem si v obavách, aby se strie neobjevily, pročetla mnoho diskuzí na internetu, jak se jim vyhnout. Základní pravidlo vždy znělo: „mazat a masírovat“. Rady, jaké kosmetické přípravky použít se různily, ale základní myšlenka, že kůži je nutné minimálně dvakrát denně (ideálně ráno a večer po koupeli) promastit a tím zvýšit elasticitu kůže, se objevovala vždy.

Po zhlédnutí několika obzvláště odpudivých obrázků, které mi po zadání slova „strie“, nabídl vyhledavač, jsem se rozhodla, že se budu mazat opravdu důkladně. Po dobu devíti měsíců těhotenství jsem masírovala krémy a olejíčky, které slibovaly zamezení vzniku strií a zvýšení elasticity kůže. Pro jistotu jsem si nemazala jen zvětšující se břicho, ale také prsa, hýždě a stehna.

Nevím, jestli zafungovalo to, že jsem se opravdu celou dobu poctivě promazávala, nebo onen dědičný faktor, ale strie se naštěstí neobjevily – tedy alespoň zatím. Četla jsem totiž, že mohou vzniknout i při hubnutí, které je pro změnu typické pro období po porodu. Rodila jsem před měsícem a zatím nic, ale pro jistotu mažu dál.

A jaké máte zkušenosti vy?  Zabrala prevence v podobě mazání, nebo jste své tělo před striemi přesto neuchránily?

Náš tip: Vyzkoušejte Bepanthen Krém proti striím a jeho trojitý efekt

Sádlo, rostlinné olejíčky, zábaly, lymfodrenáže, použití biolampy, mikrodermabraze, laserové ošetření i plastická operace – to vše jsou prostředky, o kterých ženy mluví při svém zápase se striemi. Nejdůležitější obranou je však samotná prevence ve formě masáže  vhodným přípravkem, který namáhané kůži pomůže s nedostatkem produkce kolagenu a elastinu. Právě nedostatek těchto dvou látek stojí za poruchou pružnosti a pevnosti pokožky a následného vzniku strií.

Bahenní rostlina Centella asiatica (pupečník asijský) obsahuje řadu látek užitečných při péči o kůži, díky nimž přispívá především ke zlepšení prokrvení a zacelování ran. Působí také přímo na bunky, které vyríbí elastin a kolagen.

bepanthenDexpanthenol se využívá v přípravcích určených k léčbě různých kožních poruch desítky let.  Přípravky, ve kterých je obsažen, se používají i u novorozenců a těhotných žen. Dexpanthenol také bývá součástí přípravků určených k podpoře hojení ran a kožních defektů.

Glycerol neboli glycerin má hydratační účinky a je tradičně používán v kosmetice k udržení vlhkosti v zevní vrstvě kůže. Dodává pokožce přirozenou pružnost a hebkost.

Olivový olej v receptuře krému zajišťuje velmi dobrou roztíratelnost přípravku a usnadňuje průnik účinných látek do pokožky. Tak jak je v řadě Bepanthen obvyklé, neobsahuje Bepanthen Krém proti striím žádné látky, které by byly známé jako kontaktní alergeny.

Bepanthen Krém proti striím je kosmetický přípravek.

Reklama