Rodina

Strie nejen v těhotenství...

Hygiena je podstatná jak v těhotenství, tak i nadále v období kojení.
Jakýmsi zdravotním minimem je sprchování jednou až dvakrát denně a otužování. Budoucím maminkám se proto doporučuje provádět alespoň jednou denně šetrnou masáž dvorců a bradavek žínkou (jemnou lufou) nebo nejměkčím kartáčkem (aby nedošlo k porušení celistvosti povrchu, a tím k otevření vstupní brány pro infekci). Péči je dobré doplnit aplikací gelu nebo krému.
Samotné kojení je potom pro ženu velmi namáhavou prací, a to jak psychicky, tak i fyzicky. Nesprávná technika kojení může zapříčinit bolestivé popraskání bradavek. Prasklinky opět otevírají cestu infekci, která může zapříčinit i zánět jednoho či obou prsů a obtížné kojení či dokonce jeho přerušení. Ke zhojení mohou přispět speciální krémy a přístup vzduchu k bolavým bradavkám.

Strie nejen v těhotenství

Pajizévky se však neobjevují pouze v těhotenství. Bývají rovněž běžným příznakem adolescence - a to u dívek i chlapců. Jsou výsledkem zvýšené hormonální produkce a nadměrného nebo neúměrného přibírání na váze.
Dalším obdobím, kdy se strie mohou objevit, je období užívání antikoncepce, které přinese organismu hormonální změnu, jež se ve většině případů projeví také rychlým příbíráním na váze. U lidí, držících radikální dietu není neobvyklé objevení těchto pajizévek na kůži.
Toto jsou případy, kdy je rovněž vhodné alespoň preventivně užívat regenerační hydratační krém.

         
   
18.12.2003 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [19] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:45:37
 2. avatar
  [17] isis [*]

  to byla já, taky nepřihlášená :o)

  superkarma: 0 19.12.2003, 13:53:18
 3. avatar
  [15] Vivian [*]

  Bobina: ranní nevolnost - nevím, co všechno už jsi vyzkoušela, ale zkus se podívat sem
  http://www.miminka.cz/disp_art.php?artID=92

  nebo sem:
  http://www.miminka.cz/disp_art.php?artID=98
  Některé ženy tam popisují svoje zkušenosti, mohlo by to být pro tebe přínosné .

  superkarma: 0 18.12.2003, 22:35:42
 4. avatar
  [14] Vivian [*]

  Při vzniku strií hraje svou roli také dědičnost; mám dojem, že člověk se už rodí s určitou úrovní elasticity kůže a kvalitou pokožky obecně.
  Pokud strie jednou vzniknou, zatím se s tím nedá nic dělat. určitou naději bych viděla v laserovém ošetření pokožky, jímž se dají "vyzmizíkovat" i celkem výrazné jizvy, ale o této možnosti jsem se neinformovala.

  superkarma: 0 18.12.2003, 22:31:33
 5. avatar
  [9] Vivian [*]

  Mě se udělaly strie v pubertě, od té doby je mám a nové nepřibývají, naštěstí.

  Masírování bradavek je zvlášť v těhotenství dost důležité, protože pravidelnými masážemi měkkým kartáčkem získává pokožka na pevnosti a odolnosti, čímž se významně snižuje pozdější možnost poraění při kojení a následné vniknutí infekce do pokožky. Masáž by měla, jak už bylo zmíněno, být jemná, aby nedošlo k porušení povrchu kůže, úplně postačí masáž žínkou nebo jemnou lufou, stačí ob den. A mezitím je dobré jemnou kůži bradavek promazávat nějakým výživným krémem, klidně mastnějším. V lékárně by měli umět poradit. Osobně si myslím, že Indulona postačí
  Kdesi jsem také četla o jiné technice posilování bradavek jejich jemným povytahováním a šetrným pootáčením. Je to prý dobrá příprava na kojení.
  Osobní zkušenost nemám
  Taky bych ještě podotkla, že dost důležitá je i volba kvalitního spodního prádla. Krajkové podprdy jsou sice boží věc, ale krajka nebo i jiné materiály mohou bradavky dost dráždit. V těhotenství i v obdobé kojení se obecně doporučují spíše přírodní prodyšné materiály, spíše volnější (samozřejmě by se neměla zařezávat. Prsa jsou teď těžší a větší a je to hned ).

  Co se týče zbavování se problému strií, lze jim podle všeho zatím jen celkem účinně předcházet, ale pokud se jednou objeví, není možné se jich zbavit. Strie časem vyblednou, z původně červené a dost výrazné barvy se stane stříbřitě šedá... Tomu lze pomoci možná i různými krémy, ale strie vám prostě už zůstanou. Jako prevenci lze v těhotenství použít různé krémy, na trhu jich je spousta, v lékárně budou vědět , jsou určeny speciálně na prevenci tvorby strií v průběhu těhotenství (Bonela, Enja), ale byla bych opatrná na to, co si na sebe mažu, protože všechny látky prostupují pokožkou do krevního oběhu, který s vámi nyní nepřímo sdílí i vaše budoucí bejby. Takže žádnou těžkou chemii.
  Podstatné je, aby pokožka kritických partií byla dobře hydratovaná a vyživená, čímž si zachová svou pružnost. Tomu lze však pomoci nejen krémy, ale i pitným režimem a kvalitní pestrou stravou.


  superkarma: 0 18.12.2003, 16:31:20
 6. avatar
  [5] Jeremi [*]

  Sorry, ten anonym jsem já - netušila jsem, že se musí na porodnici extra přihlašovat.

  superkarma: 0 18.12.2003, 11:46:08
 7. avatar
  [3] Charmed [*]

  Vivian: Nic si z toho nedělej, taky mám pocit, že je to narychlo sepsané, protože se to v minulém článku slíbilo jako pokačování (tak mi to aspoň připadá).

  Mně se stie udělaly, když jsem během měsíce a půl shodila 15 kg .

  Taky by mě zajímalo, jaký gel a jaké mýdlo používat (na umývání i na mazání), jak se správně masírovat, jak se jmenuje ten speciální krém, který může přispět ke zhojení atd. atd. Čekala jsem tedy rozsáhlejší a odbornější článek .

  superkarma: 0 18.12.2003, 11:06:31
 8. avatar
  [1] Vivian [*]

  Hm, tak na to, že to je odborný článek, je dost povrchní, obecný a nepřesný.
  Jednak soudím, že sprchování dvakrát denně není tak úplně obvyklé a běžné, jak autor píše (rozhodně bych toto nenazývala zdravotním minimem), a když už, pak by stálo za to upřesnit, že je-li už žádoucí osprchovat se vícekrát denně (pocení, nadměrná námaha, apod.), pak bychom se měly osprchovat pouze vodou, příp. použít žínku a nedráždit a nevysoušet pokožku zbytečně mycími prostředky.

  Autor(ka?) dále píše o masáži bradavek, což je správné, ale opět povrchní a nepřesné. Proč se mají bradavky masírovat? Proč se mají natírat gelem nebo krémem? A jakým gelem, a jakým krémem vlastně?

  Také bych, coby nezkušená a nevědoucí, uvítala, kdyby mi autor objasnil, proč je kojení tak velmi těžkou fyzickou i duševní prací... Při pohledu na spokojeně se tvářící kojící maminky mi tyto ženy, promiňte, nepřipadají, jako namáhavě duševně a tělesně pracující. Nejspíš se mýlím, ale nevím proč...

  Nepsrávná technika kojení může zapříčinit bolestivé popraskání bradavek... a jaká je ta nesprávná technika? A ta správná?
  Ovšem, já samozřejmě chápu, že kdyby se měl autor věnovat všemu tak podrobně, byl by článek nepřiměřeně dlouhý, ale k čemu je článek, který spoustu věcí jen nakousne a pořádně se jim nevěnuje?

  V dalším odstavci autor spojuje strie jednou s neúměrným přibíráním na váze a podruhé, v téže větě, s radikální dietou... sorry, mám v tom zmatek...

  Omlouvám se za obsáhlou reakci, mám nějakou rycí náladu.

  superkarma: 0 18.12.2003, 01:59:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme