Bulvár

Střídavá péče


Vážně nevím, na čí straně je pravda v případu malé Terezky. Zato se mi ale v souvislosti s tolikrát skloňovaným výrazem „střídavá péče“ vybavil případ mojí kolegyně z práce. Asi před rokem se rozváděla a její manžel, patrně nadšen projevy „štrasburských otců“, neustále opakoval, že trvá na střídavé péči. Jinak že bude bojovat o to, aby měl jejich desetiletého kluka v péči výhradně on. Tak ji vyděsil a zmanipuloval, že mu na to kývla. Pak chodila do práce pořád ubrečená a trpěla tím, že jí syn bude bydlet vždycky týden u táty.

První zádrhel nastal ve chvíli, kdy si vyjasňovali, co to ta střídavá péče vlastně je. Její ex si totiž představoval, že to bude vypadat tak, že mu ona v pondělí spolu se synem předá tašku čistého prádla a druhou, kde bude na týden navařeno. On jí v neděli vrátí syna a špinavé prádlo.

Tohle mu (na naše rady) zatrhla a řekla, že když střídat, tak ve všem.

Asi dva měsíce to tak nějak fungovalo. Když se kolegyně vyhrabala z depky, zjistila, že se cítí docela dobře. Zbývalo jí víc peněz, po práci hned nemusela letět do družiny nebo na kroužky, mohla si sem tam vyrazit. Navíc ji začal chválit i šéf, že může čas od času zůstávat na přesčasy a podobně.

 

Potom kluk onemocněl v týdnu, kdy byl u otce, a táta volal kolegyni, co má dělat. Řekla mu, že ho musí vzít k doktorovi a nechat si napsat paragraf. Když se otec rozčiloval, že to on nemůže, že mu to zaměstnavatel nedovolí. Položila mu telefon (následoval pláč, výčitky, naše povzbuzování, nesmíš se dát, Jarko…). Taťka to řešil tím, že kluka poslal s teplotou do školy, z které mu ho okamžitě s ostudou vrátili. Taky se mu zhoršila docházka na kroužky (taťka nestíhal) a ve škole si stěžovali, že chodí nepřipravený a nemá úkoly (taťka ho nekontroloval).

Nebudu to prodlužovat: za tři a půl měsíce měla kolegyně kluka doma a vzájemné styky upravili na klasické víkendy. Později se k ní doneslo, že poslední kapkou bylo pro jejího ex to, když ho přeskočili v povyšování v práci (montuje po celé republice kasy) a lepší funkci dali nějakému nováčkovi (Promiň, ale musím to dát někomu, kdo může kdykoliv a je flexibilní. U tebe se toho teď hodně změnilo…). Taky mu to pěkně pochroumalo vztah, protože si naivně myslel, že když má doma babu, může na ni péči o kluka hodit. Syn mamince vyprávěl, že se táta s tetou pořád hádali, kdo co udělá a teta že říkala: Až budeme mít vlastní dítě, tak to dělat budu, ale teď to ode mne nečekej.

Takže tak. Názor si udělejte sami. Myslím, že je to jen jeden příklad z mnoha, ale když já slyším „střídavá péče“, nemůžu si pomoct a vybavím si ho.

Jen si nedovedu představit, co by se dělo, kdyby se otec zasekl a kluka nevrátil. Tak by holt chodil špinavý, do školy nepřipravený, stravoval se někde po hospodách… a co může máma, akorát čekat…

Jo a myslela jsem si, že bude kolegyně naštvaná, že si zvykla na svobodu a víc peněz. Ale ona byla šťastná, že se jí kluk vrátil…  Zatím dítě nemám, tak nemůžu asi soudit.


Tohle je přesně příklad toho, jak by se to dělat nemělo, ale třeba já znám tátu, který má své syny na střídavou péči a je tím nejlepším otcem se vším všudy. Nedokážu si představit, že by to bylo jinak. Dělá pro ně hrozně moc! Kdyby takový otec byl každý...

 

A jaký je váš názor na střídavou péči, ženy-in? Máte s ní nějaké zkušenosti a co byste poradily ženám v podobné situaci?

   
16.07.2007 - Společnost - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Jaštěrička [*]

  Lindaa: K tomu pořízení dvojích věcí v podstatě každý časem dospěje, kdo má furt řešit,kde zůstaly tyhle fusekle a tohle triko...
  Tobbi: No,upřímně jsem ráda,kdžy exáka vidím co nejmíň,ale jinýho tátu kluci mít nebudou a má je rád,o tom žádná, i když na to,že ho potřebují taky teda nepřišel hned,byly doby,kdy ho skoro neviděli-ale bych byla sama proti sobě, kdybych se nesnažila,aby to moc neskřípalo.Kor,když u nás puberta řádí plnou silou

  superkarma: 0 16.07.2007, 19:44:51
 2. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  U nás střídavá péče po týdnech funguje, na začátku mi bývalý také vyhrožoval, že chce dceru jen do své péče, pak dle přání dcery, že chce být u obou rodičů byla navržena střídavá péče a nemáme problémy. Bydlíme tak cca 10 minut od sebe, takže i v týdnu dcera může vidět druhého z rodičů. JO a kdyby se tatínek řádně nestaral, tak na to jsem se informovala, dá se dát k soudu návrh na změnu rozhodnutí, takže nehrozí, že by dítko bylo nuceno vyrůstat ve špíně a bez řádné péče.

  superkarma: 0 16.07.2007, 17:37:06
 3. [7] Tobbi [*]

  Jaštěrička: To zní fajn I s tím sestěhováním. Řekla bych, že to, aby rodiče bydleli blízko sebe, je dost důležité.

  superkarma: 0 16.07.2007, 16:59:41
 4. [6] Tobbi [*]

  Lindaa: Ta ženská, o které je ten článek také evidentně odmítla syna "vybavovat" ("Její ex si totiž představoval, že to bude vypadat tak, že mu ona v pondělí spolu se synem předá tašku čistého prádla a druhou, kde bude na týden navařeno. On jí v neděli vrátí syna a špinavé prádlo"). Pokud se jedná o střídavou péči, myslím, že je normální, že se každý stará o děti ten svůj týden se vším všudy.

  A k těm financím. Myslím, že to není otázka toho, že "jako chlap nevidí potrebu nových bot a nebo letní bundy a tak místo toho koupí neco "desne dulezitýho" na pocítac"

  Prostě si neuvědomuje, jak je finančně náročný obstarávat dítě a nechce se vzdát nákupů věcí pro sebe... S tím otázka chlap/ženská nemá moc co dělat...

  superkarma: 0 16.07.2007, 16:58:15
 5. avatar
  [5] Meander [*]

  Lindaa: A proč by je měla vybavovat? Je to snad STŘÍDAVÁ PÉČE...

  superkarma: 0 16.07.2007, 16:16:16
 6. [4] Lindaa [*]

  Svagr má deti ve strídavé péci a jakz takz to funguje. Ex-svagrová navíc odmítá holky vybavovat a tak svárovi nezbylo nez porídit komplet oblecení, povlecení - proste celý detský pokoj. V pátek odpoledne jdou holky ze skoly k tátovi a se vsím vsudy zustanou do dalsího pátku ráno kdy odejdou do skoly a odpoledne jdou k máme - proste jenom se skolní taskou a vsechno ostatní mají dvojmo. Ze zacátku byl svára kazdý víkend s holkama u nás, ale casem si zvyknul a myslím, ze to zvláda docela slusne. Jasne obcas na neco zapomene - jako popisuje Jastericka - ale jinak OK. Jenom má krapet problém s financema, ne ze by vydelával málo, ale jako chlap nevidí potrebu nových bot a nebo letní bundy a tak místo toho koupí neco "desne dulezitýho" na pocítac a pak se diví, ze nevychází. Nastestí nase holky jsou o 2 roky starsí a tak veskeré oblecení odkládáme k svárovi.

  superkarma: 0 16.07.2007, 15:36:12
 7. avatar
  [3] Jaštěrička [*]

  Tobbi: Ale funguje,u nás to tak funguje.Nemáme striktně od do,navíc jsme se sestěhovali tak,že kluci to mají od obou zhruba stejně od školy,takže je fuk,kde momentálně jsou.Občas to lehce zaskřípe,nic není ideální,protože tatík zapomíná včas zahlásit,kdžy je chce třeba na nějakou akci a my už máme něco domluveno,ale nijak dramaticky a taky to nebylo hned,ale jde to.

  superkarma: 0 16.07.2007, 15:15:40
 8. [2] Tobbi [*]

  Myslím, že je to chlap od chlapa (co vím z okolí, často je problém dokopat je alespoň k těm víkendům). Teoreticky s tímto institutem souhlasím a chválím ho, prakticky si to v případě svých potenciálních dětí představit nedovedu

  Osobně se mi (hned po modelu úplná fungující rodina) líbí utopistická představa rodičů, kteří se umí dohodnout (budu mít náročný pracovní týden, můžes si Jiříčka nechat déle?), ale to asi skoro nikdy nefunguje

  Pomstychtivé části mé dušičky se líbí zmínka o tom, jak ho jako polovičního samoživitele dusili v práci. Myslím, že by si pak pánové více vážili kolegyň pečujících o své potomstvo a neříkali by, co furt maj...

  superkarma: 0 16.07.2007, 15:05:50
 9. avatar
  [1] kareta [*]

  Ne každý muž je neschopný břídil. Mně se tenhle institut líbí. Ono jde o to, jak moc se otec od začátku podílel na péči o potomstvo. Jestli ho žena k ničemu nepustila, tak pak může být dost překvapený.

  superkarma: 0 16.07.2007, 14:57:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme