Zdraví

Stříbrné nitky


Šediny. Většina z nás reaguje na první objevený šedý pramínek vlasů zděšením. Ještě nedávno jste vůbec nemusela řešit, zda si dát na vlasy takový či onaký přeliv nebo barvu. Teď vás však objev stříbrných nitek ve vlasech zaskočil. Někdo se dokonce pokouší šedivé vlasy vytrhat v domnění, že už v tomto místě nenarostou.


Šedivění vlasů však nezastavíme. Je to přirozený proces související s věkem a genetickou predispozicí. Proto nejsou výjimkou ani lidé, u nichž se první šediny objeví dokonce ve velmi mladém věku – už kolem dvaceti, pětadvaceti. Naopak jsou i výjimky, kdy si vlasy dokáží uchovat krásnou původní barvu i po šedesátce a ještě později.


Stárnutí a šediny

Všeobecně považujeme šedé vlasy za projev stárnutí. Co to však stárnutí vlastně je? Označujeme je jako vývojový děj, při kterém se živý organizmus ocitá v poslední fázi svojí biologické existence. Je to něco jako postupná únava materiálu. Příčiny stárnutí jsou jen předmětem dohadů.


Teoretické příčiny stárnutí:

• vyčerpání nějaké důležité látky, kterou dostává oplozené vajíčko jako „kapitál na cestu“ a jež se zřeďuje rostoucí živou hmotou těla během vývoje 
• autokatalytická povaha života, to znamená, že život probíhá jako chemický děj, jehož rychlost se nejprve stupňuje a pak brzdí až k úplnému zastavení
• postupné hromadění zplodin látkové výměny, jež se stávají jedy pro živou hmotu
• koloidní čili „hysteretické“ změny protoplasmy, hlavně jejích bílkovin, takže by vlastně stárnutí živé hmoty bylo působeno stárnutím bílkovin

Začátek stárnutí nelze přesně postihnout, protože je plynulým pokračováním vývoje organismu. Zevní známky stáří se objevují různě a jsou tu značné individuální rozdíly. Někdy se vyskytují tak brzy, že se hovoří o stáří předčasném (patologickém) na rozdíl od normálního (fyziologického). První vrásky a šediny se objevují mnohdy již po 20. roce, ale teprve po 50. roce nabývají na viditelnosti.


Šedé a bílé vlasy

Proč s rostoucím věkem ztrácejí vlasy svou původní barvu a jak proces stárnutí vlasů probíhá, vysvětluje dermatoložka Agáta Fričová:

Barvu vlasů ovlivňuje barevný pigment melanin, který je obsažen ve vlasové kůře. Tento pigment pohlcuje část světla, další část odráží. Melanin vytvářejí speciální pigmentotvorné buňky v papile vlasu, které se označují jako melanocyty. Melanocyty však vytvářejí melanin, jen když vlas roste. Barvivo je pak přenášeno do celého vlasu, většinou u jeho vnější vrstvy.

Postupně, jak člověk stárne – dříve nebo později – jeho vlasy zešednou, nebo dokonce úplně zbělají. Šedivění vlasů je přirozený proces. Věk, kdy vlasy začínají šedivět, je dán genetickými dispozicemi. Vaše geny řídí, zda a kdy začnou vlasy šedivět. Průměrný Evropan má ve věku 50 let polovinu vlasů na své hlavě šedivých. Většině lidí se první šedivé vlasy objevují již krátce po třicátých narozeninách.


V zásadě platí, že jednotlivé vlasy na šedivějící hlavě mají nejrůznější odstíny a že celý vlas má vždy stejnou barvu. Jednotlivé vlasy navíc nikdy svoji barvu nezmění, pokud původně „barevný“ vlas přirozeně vypadne. Na jeho místě pak vyroste šedý nebo bílý vlas. Vlasy, které již neobsahují pigment, se mohou v době růstu někdy zdát i žluté, ale později zbělají. Šedé a bílé vlasy jsou velmi zřetelné, protože s ostatními vlasy kontrastují a navíc jsou dobře viditelné, protože rostou především kolem obličeje a na přední části hlavy.

Šedivění či bělení vlasů je dáno postupným poklesem produkce barviva melaninu ve vlasové papile (cibulce). Pokud se produkce melaninu zcela ukončí, je vlas bílý. Šedé vlasy obsahují pouze malé množství melaninu rozptýleného po celé délce.

 

 

 
Blondýnky nebo brunetky?
Existují dva druhy melaninu. Eumelanin, který pohlcuje více světla a vytváří hnědé až černé odstíny barvy vlasů. Jeho působením je dána základní barva vašich vlasů, tedy zda jsou světlé, nebo tmavé. Tím vznikají blond vlasy, nebo naopak vlasy tmavě hnědé nebo černé. Čím více eumelaninu vaše vlasy obsahují, tím jsou na pohled tmavší a barva je i sytější.


Zrzky

Další druh vlasového barviva feomelanin světlo více odráží a vytváří žlutoblonďaté, zrzavé až červené odstíny barvy vlasů. Čím více feomelaninu vlasy obsahují, tím jsou červenější. Ve vlasech jsou obsaženy oba druhy melaninu. Různé kombinace množství a způsob rozložení molekul vytvářejí celkovou přirozenou barvu vlasů – barvu i její odstín. Čím více melaninových molekul vlas obsahuje, tím je tmavší. 

 
Návrat krásy
Bohužel, příroda je neúprosná, stejně jako dnešní doba plná shonu a stresu. A když už vaše krásné vlasy přivítaly do svých řad první šediny, nezoufejte. Existuje pomoc ve formě pigmentovacích šamponů, tužidel či barev.Vy však nemusíte ihned sahat po agresivní chemické barvě. První šediny se dají umě zakrýt šetrnějším tónováním tak, že se zcela nenaruší přirozený odstín vašich vlasů. A to i v případě, že první šediny sice nemáte a jste se svou barvou spokojená, ale máte pocit, že by vlasy potřebovaly trochu oživit. 


 
Velkou předností tónovacích barev je i fakt, že se po čase opět zcela z vlasů vymyjí, což zároveň umožňuje experimentování s barvami, odstíny a novou image. Tedy v případě, že nemáte velmi světlé vlasy, ve kterých tónovací barva může být stále patrná.


Tónovací tužidla sice zatočí s prvními šedinami, pokud jich už ale bude víc, bude nutná trvalá barva na vlasy, která vám dodá opět mladistvý vzhled. Předchozí zkušenost s tónovacími tužidly a barvami vám může pomoci odhalit, který barevný tón bude vaší největší okrasou… 


V kolika letech jste objevila svůj první šedivý vlas? Necháváte si i přesto svou přirozenou barvu nebo používáte nějaké tónovače? Vyzkoušela jste různé barvy? Která barva vlasů se vám líbí obecně nejvíc?

   
27.03.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [23] Filinna [*]

  Mne stárnutí nevadí.Beru to jako fakt a spravedlnost.Stárnem všichni.A bílý šedivý vlas? kupodivu brzo,kolem 28

  superkarma: 0 30.03.2008, 20:46:55
 2. [22] Rikina [*]

  První šediny si nepamatuji, je to dávno... jsem šedivá hodně. Za to můžou potomci, zešedivěla jsem z nich.

  superkarma: 0 27.03.2008, 17:54:17
 3. avatar
  [21] Solei [*]

  mně jako přírodní platinové blondýně se svěkem ve vlasek konečně začíná oběvovat nějaká barva

  superkarma: 0 27.03.2008, 15:02:19
 4. avatar
  [20] Mirly [*]

  Šedivět jsem začala ve dvaceti letech,protože jsem ale měla vždy hodně světlé vlasy,tak to ani nebylo vidět.

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:38:46
 5. [19] z.u.z.a [*]

  arjev: nebo si dej přeliv a dělej jako by nic

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:32:23
 6. avatar
  [18] arjev [*]

  z.u.z.a: tož to abych se brzy stavila u advokáta a nechala napsat závěť ( majetek : tři květináče, dva okřápané hrnky, dřevenou mísy a lžíci..(

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:26:59
 7. [17] z.u.z.a [*]

  arjev: a kdyby sis to tady nepřečetla, tak o tom ani nevíš

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:12:03
 8. avatar
  [16] arjev [*]

  Monina: ctím vaše šediny
  Ode mne k vám :Označujeme je jako vývojový děj, při kterém se živý organizmus ocitá v poslední fázi svojí biologické existence - holky, tak jsem v poslední fázi mé biologické existence , já se počůrám smíchy

  superkarma: 0 27.03.2008, 13:07:28
 9. avatar
  [15] Kelly [*]

  Meander: já už vytrhávat raději přestala a prskla jsem na vlasy melír

  superkarma: 0 27.03.2008, 11:51:20
 10. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Jelikož si barvím vlasy zhruba od osmnácti, tak mě první šediny nezděsily ani nepřekvapily, prostě jsem je vzala na vědomí
  A u chlapů se mi vlasy tu a tam prokvetlé stříbrnými nitkami líbí

  superkarma: 0 27.03.2008, 11:17:07
 11. avatar
  [11] Subinka [*]

  To si pogratulujte, ja prvni sediny objevila cca v 18ti, mamca byla kolem 35ti skoro sediva tak me to ceka taky, jak to tak vypada

  superkarma: 0 27.03.2008, 11:03:16
 12. avatar
  [10] Meander [*]

  První šedivý vlas jsem objevila před třemi lety. Pak ještě pár dalších. Vytrhla jsem je a je to. Moje matka nebyla šedivá ani v šedesáti, babi dokonce v osmdesáti. Nevím, jak se mi to mohlo stát.

  superkarma: 0 27.03.2008, 10:48:33
 13. [9] xenie [*]

  sedivim jiz tak od 25, od kdy se take pravidelne cca 1 mesicne barvim, tudiz už ani nevim,jaka je ma "puvodni" barva

  superkarma: 0 27.03.2008, 10:44:08
 14. [8] z.u.z.a [*]

  Moje máma si před pár dny objevila první šedivé vlasy, je jí 55. Doufám, že budu po ní...

  superkarma: 0 27.03.2008, 10:42:54
 15. avatar
  [7] RenataP [*]

  Pentlička, AngelikaT: no jo, u blondýn to je jaksi příjemnější na pohled, ale v tmavých vlasech to opravdu nevypadá dobře. A nejhůř vypadají ženský s ohnivě rudou hlavou a 2 cm odrostem plesniviny

  superkarma: 0 27.03.2008, 09:20:11
 16. avatar
  [6] Lostris [*]

  Našla jsem si první šediny tak brzy, že už si ani nepamatuju, kdy to bylo Zdědila jsem to po obou rodičích. Díky bohu za barvy na vlasy.

  superkarma: 0 27.03.2008, 09:05:55
 17. avatar
  [5] evelyn [*]

  ja si nasla prvni sediny ve 23 letech, takze barvim

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:57:50
 18. [4] FAXÍK [*]

  šedivý vlas už kolem třiceti let jsem objevila

  superkarma: 0 27.03.2008, 08:37:12
 19. avatar
  [2] kačinka [*]

  Zatím mám jen pár šedivých vlasů (ve 47). Už se těším, až budu úplně šedivá, neb jsou na rozdíl od hnědých kudrnaté. Zatím to řeším melírem.

  superkarma: 0 27.03.2008, 07:42:58
 20. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Šediny nebrat. Ženská s prošedivělou hlavou vypadá starší a neupravená. Vždy´t je tolik krásných a ne zas tak šíleně drahých barev, každá si vybere.

  superkarma: 0 27.03.2008, 07:37:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme