Střevní chřipka, střevní viróza či gastroenteritida, to všechno jsou různé názvy jedné nepříjemné choroby, která dokáže pěkně potrápit. Pro dospělého jde o nepříjemnou záležitost, která do tří dnů přejde, ale u malých dětí, kde bývá daleko těžší průběh, může jít až o život ohrožující onemocnění.

„Už od pondělí mu není dobře, první den zvracel, od té doby pořád průjem a v žaludku nic neudrží,“ hlásím ještě ve dveřích ordinace naší dětské lékařky. „Tak to je jasné, střevní viróza, teď to řádí,“ dozvídáme se hned. „Tak to očkovat nebudeme a já ho místo toho pořádně prohlédnu,“ kyne na Adámka paní doktorka. Dnes jsme měli jít shodou okolností do poradny, místo toho jsme ale raději přišli již dopoledne v ordinačních hodinách pro nemocné. Střevní chřipka je totiž nakažlivá a šíří se nejen nedodržováním hygienických pravidel nebo špinavým nádobím, ale i vzduchem, stejně jako u klasické chřipky a některých dalších virových onemocnění.

dítě

Přesto, že se gastroenteritida označuje jako chřipka, nemá ale s chřipkou jako takovou vlastně moc společného. Původce je sice virový, ale není totožný. Podobné jsou vlastně jen příznaky, díky kterým se názvy shodují.

Příznaky:

  • dítěBolesti kloubů a svalů (projevy stejné jako u klasické chřipky, které mohou předcházet všem ostatním příznakům)
  • Únava, vyčerpanost, malátnost (doprovodný příznak, který se projevuje po celou dobu ataku nemoci)
  • Úporné a opakované průjmy doprovázené bolestmi břicha
  • Zvracení a nauzea (projevuje se zejména u dětí)
  • Horečka nebo zvýšená teplota (může, ale nemusí onemocnění doprovázet)

Rizikovou skupinou jsou právě děti a potom starší lidé. U dětí mívá střevní chřipka většinou horší průběh než u dospělých, a to zejména intenzitou a množstvím příznaků. Častěji než u dospělých provází průjmy i zvracení, což může být zejména u těch nejmenších dětí velký problém, protože pak rychle nastupuje dehydratace. Pokud průjmy trvají a doprovází je i zvracení a tento stav se několik dní nezlepšuje, je většinou na místě hospitalizace, kde je možné zavést kojenci nitrožilní výživu.

Střevní chřipka může být pro kojence z důvodu dehydratace životu nebezpečná. Vždy proto raději vyhledejte dětského lékaře a zdravotní stav dítěte s ním konzultujte! Pokud dítě odmítá nebo neudrží tekutiny a stále má průjem a zvrací, je hospitalizace nutná!

Léčba:

  • Léčba teploty – pokud střevní chřipku u dítěte doprovází horečky nebo zvýšené teploty, je možné aplikovat antipyretika, např. paralen.
  • Lactobacily – prospěšné je také obnovit střevní mikroflóru. Jen probiotické nápoje však nestačí, vyzkoušejte probiotika v kapslích (např. Enterol). Kojencům je třeba obsah kapsle přimíchat do tekutiny či jídla.
  • Dieta – nejdůležitější je dodržovat ji i několik dní po odeznění příznaků. Dítěti můžeme v prvních dnech nabídnout suchý rohlík nebo suchary, nemaštěnou rýži s mrkví, brambory a banán. Nejdůležitější jsou ovšem tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Nejlepší je černý nebo bylinkový čaj, případně čistá voda. Tekutiny podáváme vychlazené po lžičkách, v malém množství, aby nebyly opět zvráceny. Kojené děti mohou, pokud ho snesou, dostat i mléko. Často je to totiž také to jediné, co jsou ochotny pozřít a jejich žaludek zvládne. Proto i děti, které byly kojené již jen např. 2x denně, kojíme nyní častěji, dle jejich potřeby.
  • Prevence – součástí léčby je i prevence. Měli bychom se snažit vyvarovat nákazy, a to především dodržováním hygienických zásad, mytím rukou i ovoce a zeleniny, ze kterých připravujeme dítěti pokrmy. Pozor bychom měli dát také na nádobí – např. pití několika dětí ze stejné sklenice může šíření nákazy velmi uspíšit.

dítě

Gastroenteritida je infekční onemocnění, které se velmi rychle a velmi jednoduše šíří, proto v době nemoci nechodíme s dítětem pokud možno mezi lidi a samozřejmě ho neposíláme do školy či školky. Důležitou součástí léčby je také klid, odpočinek a dostatek spánku, který dítěti dopřejeme podle jeho potřeby. Nemoc by u dětí měla trvat maximálně týden. Pokud úporné průjmy a zvracení přetrvávají déle, neváháme a navštívíme dětského lékaře.

Čtěte také:

Reklama