Bulvár

Stres v práci okrádá o dobrý spánek

Spory, hádky a zmatky v práci škodí kvalitnímu spánku mnohem více než přesčasy, noční směny nebo nejistota stálého zaměstnání. Toto zjištění přinesla nově publikovaná studie lékařského týmu z Michiganské university.

Univerzitní tým analyzoval výsledky dotazníků ze dvou jiných studií, pokryto bylo přibližně 2300 dospělých občanů USA po dobu 10 let. Asi polovina respondentů uvedla, že mají někdy potíže se spánkem.

Studie je první svého druhu, která zkoumá vztah mezi prací a kvalitou spánku u běžných zaměstnanců, nikoli jen u dělníků s nočními směnami apod. Studie byla prospektivní, to znamená, že sledovala stejné lidi po delší čas a ověřila tak, že pracovní podmínky silně ovlivňují spánkový vzorec.

Respondenti, kteří se v práci často rozčilují nebo jsou často pod velkým tlakem ze strany vedoucího, případně mají osobní spory s vedoucími pracovníky nebo i s kolegy, mají 1,7x větší pravděpodobnost výskytu poruch spánku.

Za posledních padesát let se pracovní podmínky velmi změnily a psychologický stres v podstatě nahradil dřívější nebezpečí úrazu.

„Fyzická práce vede k tělesné únavě a kvalitnímu spánku, psychické úsilí má v podstatě opačný účinek, lidem se po něm těžko spí,“ uvádějí autoři studie.

Studie potvrdila očekávaný fakt, že konflikty mezi rodinou a zaměstnáním stejně jako přítomnost dětí do tří let věku jsou důležitými faktory podílejícími se na negativních změnách spánku. Respondenti s malými dětmi do tří let věku 2,2x častěji udávali nedostatečnou kvalitu svého spánku.

Překvapením naopak byla absence důkazu o tom, že by přesčasové hodiny, noční práce a víkendové směny měly negativní vliv na kvalitu spánku.

Článek připravil server www.dobry-spanek.cz

   
20.05.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [5] michalka44 [*]

  Já mám velký stres v práci, ale můžu vám říct, že od té doby, co jsem si koupila novou matrac, tak jsem nadmíru spokojená. Matrac mi slouží jako takové odreagování, nebolí mě záda a snažím se stresovým situacím ještě navíc vyhýbat. Sml59

  superkarma: 0 31.01.2013, 23:31:48
 2. avatar
  [4] Landriel [*]

  Jo tak přítomnost dětí do tří let se podílí na negativních změnách spánku - no tak na to bych sama nepřišla!

  superkarma: 0 20.05.2008, 17:15:48
 3. avatar
  [3] RenataP [*]

  Tý brďo, ještě že ty vědce máme jinak bych si myslela, že nespím kvůli tomu, že ráno piju čaj

  superkarma: 0 20.05.2008, 13:10:45
 4. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Jo a spánek v práci okrádá o stres

  superkarma: 0 20.05.2008, 12:16:00
 5. avatar
  [1] femme [*]

  tak to mě občas okrade o spánek stres doma v práci je to ok

  superkarma: 0 20.05.2008, 11:53:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme