strekov

Zříceniny lidi odedávna přitahovaly. Jednak proto, že byly přímým svědkem dávných dob, a také proto, že působí tajemným dojmem. Nechávají pracovat naši fantazii, romantické představy a nutí nás trochu hloubat.

Jednou z nejlépe dochovaných zřícenin je hrad Střekov. Mapa ZDE. Hrad, který se na celá staletí stal jedním ze symbolů města Ústí nad Labem.  Střekov se vzhlíží na řeku Labe i okolní kopce ze strmé skály. První zmínky o něm pocházejí z roku 1319, kdy jej český král Jan Lucemburský nechal vystavět jako strážní stanici, která bude střežit plavby po řece. Svého času sloužil i jako celnice.

Střekov býval trvale obydlen až do 17. století. Za sedmileté války sloužil k vojenským účelům. Tehdy chorvatská děla poškodila Velké stavení hradu a kapli. To ovšem bylo jediné vážné poškození hradu v jeho historii. Alespoň to poškození, způsobené lidmi. Dále už mu škodil jen čas. Celá dvě století od sedmileté války hrad chátral. Přesto je ale, jak už bylo řečeno, nejzachovalejší zříceninou u nás. Znovu objeven romantiky, obnoven a rozšířen byl až v 19. století.

strekov

Nyní je majitelem hradu Martin Lobkowicz, kterému byl restitučně vrácen roku 1992.

Na Střekov vás spolehlivě doveze ústecká městská doprava. Též sem dojedete autem, parkoviště je přímo pod hradem. Pokud rádi šlapete pešky, i to je jeden z možných způsobů dopravy.

Z hradu krásná vyhlídka na celé údolí Labe, Střekovskou přehradu a město Ústí.  V létě si tu můžete dopřát oběd v sezonní vyhlídkové restauraci. Ovšem není to nic pro ty, kteří trpí závratěmi. Mám to vyzkoušené.

Otevírací doba v sezóně 2010:

20. 3. – 31.10.úterý - neděle 9:30 – 16:30
1.11. – 30.11. pouze víkendy 9:30 – 16:00
31.12.  9:30 – 15:00

Vstupné:
Dospělí: 65 Kč
Děti, studenti a důchodci: 45 Kč
Vstup na nádvoří, vyhlídkovou terasu a do galerie je
Psi na vodítku a fotografování zdarma

Reklama