Bulvár

Strčím si kvůli vám zadek do ledu!


Vzhledem k tomu, že každé pondělí cestuji s malou dcerkou do hudební školy Yamaha, mám dost příležitostí sledovat dění kolem sebe. Jakožto žena, která si na auto dosud nevydělala a ani po řidičském průkazu příliš netouží (stačí, když sedím v autě jako spolujezdec a řídím pusou), musím používat tramvaj nebo autobus. Nemluvě o tom, že jízdu automobilem Brnem lze v dnešní době směle nazvat sebevraždou.

Osoby, které potkávám ve zmíněných dopravních prostředcích, bych mohla zhruba zařadit do pěti následujících kategorií:

První skupinu tvoří tzv. náruživí čtenáři. Poznáte je docela snadno. Většinou jezdí z jedné konečné na druhou, okupují nejlepší místa k sezení a mají nosy zabořené do novin. Jsou to tvorové celkem neškodní a málokdy je něco vyruší z klidu.

Telefonní maniaci se zase domnívají, že je vhodné na celé kolo hulákat do mobilu nebo neustále ťukat do jeho klávesnice. Kdykoliv a kdekoliv. Pokud zrovna nemají signál, hrají obvykle nějakou "gamesu" a oblažují okolí příšernými elektronickými zvuky. Mobilní telefon je přístroj vybavený kromě jiného také vypínačem, o čemž bohužel spousta lidí zatím neví.

Přehlédnout nelze ani diskžokeje ovinuté kabely a se sluchátky naraženými na uších. Ve tvářích mívají výraz naprosto ztraceného člověka. S oblibou postávají u dveří, i když je ve voze volné místo. Své emocionální dojmy často umocňují pohupováním se v rytmu reprodukované muziky.
 

 

 

 

 

 

 Zajisté znáte to radostné vzrušení, když si k vám v autobuse přisedne skupinka tlachavých paniček. Poslouchat jejich nesmyslné žvatlání má zaručeně svoje nepopsatelné kouzlo. Jedna spustí vodopád slov zprava, druhá zleva a máte nádherné stereo. K úplné dokonalosti chybí už jen oblíbené tlačítko s nápisem Karaoke.

Spousta legrace se dá užít i s věčně nespokojenými důchodci, kteří nám mladým tak rádi vytýkají neslušné chování. Dostanete vynadáno, když je nepustíte sednout, přestože je vůz poloprázdný a oni stejně na příští stanici vystupují. Ani v opačném případě si moc nepolepšíte. Kdysi mne jedna postarší dáma dokonale uzemnila námitkou, že se ještě necítí tak stará a na teplé si zásadně nesedá. Jářku, madam, příště si speciálně kvůli vám strčím zadek do ledu! Co víc k tomu dodat? Některým lidem se prostě nezavděčíte, ani kdybyste se rozkrájeli.

Auto mi opravdu nijak zvlášť nechybí. Cestování veřejnými dopravními prostředky mi poskytuje spoustu jedinečných zážitků. Navíc mám možnost seznámit se s lidmi, které bych zřejmě nikdy v životě neměla šanci potkat. A to by rozhodně byla velká škoda!

 Katka


Milá Katko, trošku jsme se odchýlili od tématu gentlemanství. Téma jízdy v MHD by jistě vystačilo na samostatné téma. Vzpomínám si, jak do autobusu nastoupila těhotná paní se dvěma dětmi a než je posadila a vyndala lístek, přiskočil k ní revizor a za to, že si necvakla lístek, ji na příští stanici vykázal z autobusu, místo aby se omluvil, že jí nestačil udělat včas místo pro její dvě děti. Kam ta společnost spěje?


Měl by být revizor galantní? Jak se to má projevit?
Co galantní úředníci?
Jak to bude vypadat za 30 let, až tu bude většina obyvatelstva v důchodovém věku?  Jaká bude naše mládež?
Kdo je podle vás dnes GENTLEMAN?
Přeci to není jen v tom, že vám políbí ruku, ne? Kdo to tedy je?

Máte doma puberťáka - gentlemana?
Není dnes ortodoxní gentleman spíš jen podivín?
Jaké bylo gentlemanství před sto lety? Padesáti? Dnes?


 

   
22.11.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [26] MartinaC [*]

  hezky napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:30:36
 2. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Po Brně se jezdí autem skvěle

  superkarma: 0 22.11.2005, 20:39:08
 3. avatar
  [23] marcellina* [*]

  ja bohuzel musim mit i v buse ci MHD zapnuty telefon kvuli praci. Takze timto se vsem omlouvam, ze musim sluzebne i v MHD do toho mobilu vykladat pracovni zalezitosti....

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:38:30
 4. avatar
  [21] Křeček [*]

  Majucha: no jo, já nemám služební Manžel jo, ale večer ho vypíná a na dovolení jsme ještě nikdy neměli signál

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:25:41
 5. avatar
  [20] Odemětobě [*]

  Majucha: jenomže ta "důležitá"seděla zády k nám,takže neměla žádný požitek z mého červenání až za ušima a očí obracených v sloup.

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:24:24
 6. avatar
  [18] Žábina [*]

  Katka :
  ať žije MHD
  tuhle jsem nastoupila s mým prvňáčkem do narvaného autobusu, chtěl se chytit a rukávem přitom zavadil o paní sedící na sedadle pod ním - ten pohled co na něj vrhla
  tak nahlas povídá - pozor Martínku, uhodil si paní...no tedy uhodil - to je moc silné slovo...
  tak doufám že se cítila alespoň trochu trapně, megera jedna

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:10:36
 7. avatar
  [16] Křeček [*]

  Majucha: tak to já mám vibrátor vypnutej a zmeškané hovory nacházím až doma (aspoň si to pak vyřídím v klidu a neječím v busu do telefonu)

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:04:17
 8. avatar
  [13] Křeček [*]

  hblaziko: a Ty to vážně slyšíš v tom rámusu v busu? Já většinou ani neslyším zvonit telefon

  LenkaT.: sem tam nějakej se vyskytne, jasně, ale není to nic oproti té přesilovce, která jezdí tak po deváté hodině - to už jsou v MHD jenom důchodci

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:52:33
 9. avatar
  [12] lilithheta [*]

  Odemětobě: No já se docela bavila. Hlavně jak ta "moje" slečna u toho byla taková důležitá. Asi si myslela, že čím barvitější téma hovoru, tím větší znak dospělosti

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:47:51
 10. [11] hblaziko [*]

  Mně teda cvakání tlačítek na mobilu šíleně leze na nervy. Takže mě to ruší.

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:45:29
 11. avatar
  [10] LenkaT. [*]

  Křeček: že by se důchodci do špičky báli? No nevím jak v Praze, ale v Brně w oblibou cestují v přecpaných MHD prostředcích. ´Klidně v tramvaji, kde nevíš, jestli stojíš na vlastní noze nebo na cizí se bude 100 kg důchodkyně rvát přes půl vozu na sedátko, které náhodou zůstane volné a posedí 2 minuty a ještě než tramvaj zastaví, rve se ke dveřím, aby mohla vystoupit mezi prvními. Někdy bych

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:42:41
 12. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  lilithheta: s manželem se nám stalo něco podobného.Na oběd jsme si sedli na restaurační terásku a vedle seděly 2 slečny,tak 16 a 17 let.Ta jedna mlčela,druhá ze sebe chrlila zážitky předchozí bouřlivé noci,popisovala,jak to s dotyčným dělali atd.Pak jí někdo zavolal,tak mu do mobilu líčila,jaká byla pařba a v které posteli skončila.Asi měla pocit,že když fouká větříček,že ji o půl metru dál není slyšet.Místy jsem se styděla za ni.Naštěstí odešly dřív,než donesli jídlo,asi by mi nechutnalo.

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:41:57
 13. avatar
  [8] Křeček [*]

  lilithheta: no pravda je, že mi nevadí lidi telefonující, SMSkující (čím mohou proboha rušit - hlasitým cvakáním klávesníce?), ale lidi do mobilu ječící taky nemusím, zvlášť v těsné blízkosti.

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:32:35
 14. avatar
  [7] Křeček [*]

  Katko, poˇjď se projet MHD do Prahy, to teprve budeš mít o čem vyprávět.
  Nikdy se mi nestalo, že by "zarytý čtenář" na požádání neuvolnil místo. Mobilující a tlachající lidi se v tom návalu a celkovém hluku "ztrácejí v davu" - no a agresivní důchodci se občas najdou, ale řekla bych, že do ranní a odpolední pracovní špičky se sami bojej

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:31:17
 15. avatar
  [5] lilithheta [*]

  Majucha: Katka to asi nemyslela doslovně. Ale po zážitku z minulého týdne, kdy jsem jela po dlouhé době vlakem a vedle mě seděla holčina (asi 20 let odhadem, ale klidně mohla být i pod zákonem) a během cesty z Prahy do Mstětic jsem se dozvěděla jakou HA bere, že Franta si potrpí na lehké SM, že máti je kráva musím s Katkou zásadně nesouhlasit. Takhle je člověk aspoň v obraze a ví co se děje, že

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:29:43
 16. avatar
  [3] Simba [*]

  Majucha: nejspíš tím autorka myslela vypnutí vyzvánění, ne celého přístroje

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:15:13
 17. [2] ValerieM [*]

  Já taky ne. Ale je pravda, že by měl být zapnutý, ale používaný jen v nutných situacích.

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:15:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme