Zdraví

Strašná a nekonečná únava...

O „chronické únavě“ jste už asi slyšeli. O této záhadné chorobě, která se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi v krku, uzlinách a kloubech, poruchami spánku a rovnováhy, depresí, úzkostí, zapomínáním, zhoršeným viděním, bolestmi hlavy či zažívacími obtížemi, se začalo poprvé mluvit na konci 80. let. Dnes jde o oficiální diagnózu.

Její název zní chronický únavový syndrom čili CFS (chronic fatigue syndrome). Nově také bývá označována CFIDS (chronic fatigue and immune dysfunction syndrome) – tento název zdůrazňuje poruchu imunity. Z lékařského hlediska se totiž s poruchou imunity pojí. Postižení také většinou v rukách imunologů končí.

 

Prostě divná nemoc

Většina lidí onemocní během několika dní až hodin, kdy tělo najednou přepne na jakýsi „nouzový režim“. Máte horečku, bolí vás hlava a svaly a špatně se koncentrujete. Hlavně vás ale ovládá nespavost či naopak chorobně zvýšená spavost.

Najednou zjišťujete, že zvládáte až čtyřikrát méně úkolů než dříve. Tento fakt také dovede často postižené k lékaři. Jde tu totiž o existenci: hrozí ztráta zaměstnání a rodinné soužití se hroutí.

Lékař provede rutinní vyšetření krve, kde buď nezjistí nic zvláštního, nebo zjistí cosi velmi nespecifického, co lze zjistit u více chorob:  buď oslabenou, nebo naopak přebuzenou imunitu.

Sami lékaři si s vyřčením diagnózy „chronický únavový syndrom“ nevědí moc rady. Sice existují lékařské tabulky, podle kterých se řídí, ale příznaky jsou natolik nespecifické a výsledky vágní, že nemoc zůstává často neobjevena. Nemocní tak chodí po všemožných odděleních, kde se pokoušejí léčit alespoň příznaky.

 

Rádobyléčení


„Podle amerických studií se uzdraví přibližně 45 % nemocných. Naděje na uzdravení se výrazně snižuje po pěti letech trvání nemoci,“
říká MUDr. Martin Nouza, CSc. z Centra klinické imunologie.

 

Mezi autory různých zaměření panuje shoda, že se nemocní s CFS musí naučit žít, nikoli čekat na zázračné vyléčení. Jinak se jim nepodaří bludný kruh únavy přetnout.


“Psychologická pomoc se zaměřuje na postupnou úpravu režimu: na ohraničení spánku, na zvládání činností. V posteli se nejí a nečte. V posteli se spí anebo souloží,“
tvrdí PhDr. František Hroník.


Při běžném způsobu léčení je CFS pro pacienta jednou z nejdražších nemocí. Lékaři obvykle doporučují enzymy, nejrůznější rostlinné potravinové doplňky i multivitaminové přípravky, které pojišťovny samozřejmě neuhradí.

Projevy nemoci vám pomohou zmírnit i antioxidanty A, C a E, řada vitaminů B na podporu nervové soustavy, hořčík, zinek, selen, koenzym Q10, L-karnitin. Mezi vhodné aktivity patří plavání, jóga, krátké procházky v přírodě.

 

Rada Ženy-in: S chronickou únavou nechoďte k psychiatrovi – CFS není duševní choroba. Vyhledejte psychosomatickou kliniku nebo ambulanci.

   
   
27.07.2004 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Vivian [*]

  Andula: pravda... názorů na etiologii CFS je poměrně dost, někdo říká imunita, jiný psychosomatika, další zase deprese...

  superkarma: 0 27.07.2004, 14:57:56
 2. avatar
  [13] Danuna [*]

  onkologicky pacient musi s unavou zit porad.moje vlastni zkusenost.Ale da se to.Nemyslim na to a hotovo.

  superkarma: 0 27.07.2004, 12:31:20
 3. avatar
  [12] Andula [*]

  Ad rada ženy -in: ono co lékař, to názor na CFS... a jedna lékařka, která se tím tady hodně zabývá, naopak říká, že psychiatr nebo psycholog je na místě, protože tahle únava může a velmi často bývá průvodním jevem deprese... tedy že lidí, který mají "čistý" CFS je ve skutečnostimálo...

  superkarma: 0 27.07.2004, 12:07:47
 4. avatar
  [10] Kelly [*]

  Z blízkého okolí jsem slyšela o člověku, který tímto onemocněním trpěl. S "lenorou" to nemá nic společného. Tito lidé jsou si svým způsobem nebezpeční sami sobě a samozřejmě i svému okolí. Usnou kdykoliv a kdekoliv, i několikrát denně.
  Spánek mám ráda, ale tohle bych nechtěla zažít. Stačilo mi to, když jsem byla těhotná. Ty první 3 měsíce byly strašné. Málem jsem měla sirky v očích, abych neusla. A představa, že bych tohle měla mít celý život, tak fakt nevím

  superkarma: 0 27.07.2004, 09:44:47
 5. avatar
  [9] Hannah01 [*]

  Mojí kamarádce před rokem také řekl lékař, že má CFS a poradil jí, aby hodně spala, nejlépe po obědě 2 hodinky, hodně chodila do přírody, nejlépe denně (jsme z Prahy) apod. Už vidím šéfa, jak přijde, kámoška hlavu na stole a pře sebou cedulku - "Nerušit, spím, mám CFS". Bude z toho nadšením bez sebe. Je mi jí líto, chodí spát kolem 22 hod., odbourala už spousty aktivit a syndrom přetrvává.

  superkarma: 0 27.07.2004, 09:42:03
 6. avatar
  [8] emma [*]

  Vivian/3: já taky!

  superkarma: 0 27.07.2004, 08:45:25
 7. avatar
  [5] Léthé [*]

  ani u mě se díky Bohu nejedná o CFS. To vím určitě. Jednoduše jsem líná jako veš Co s tím?

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:43:03
 8. avatar
  [4] Nanet [*]

  já to maskuju, alespoň před cizíma , jinak doma mě mají stejně přečtenou

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:26:13
 9. avatar
  [3] Vivian [*]

  Nanet: já si to nebojím přiznat, já jsem líná jako vepř

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:20:33
 10. avatar
  [2] Vivian [*]

  Něco mi tam chybí...
  Třeba
  http://www.psychosomatika.cz/
  http://www.klinikaeset.cz/
  apod.

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:20:01
 11. avatar
  [1] Nanet [*]

  Já pořad říkám, že mi něco je , žádná lenora, chronická únava, to je

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:11:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme