Rodina

Strašit, nebo nestrašit své děti?

U naší Matyldy otázka jednoduchá. Záměrně určitě nestrašíme, ale strašidlům se vůbec nevyhýbáme. Naše Matylda totiž miluje strašidla všeho druhu. Nějaké strachy z Čerta určitě nejsou na místě, protože Matyldu Mikuláš nezajímá vůbec a většinou si to rovnou štráduje za čertem - O její zálibě v čertech jsem už psala TADY.

Dneska to ale bude o něčem jiném než čertech...

Kdo jiný, než naše designová babička, mohl objevit hru Příšerky ze skříně. Začínám mít pocit, že si ta naše bába tyto krásné hry, hračky kupuje pro sebe. Matylda byla samozřejmě unešená - příšerky, to je něco pro ni. Navíc, tyhle může schovávat do skříně.

strašidla

Hra vyšla poprvé už v roce 2009 (pouze francouzsky) a teprve v 2012 pro anglické vydání. Tohle je ale nová edice pro rok 2014 se zbrusu novými ilustracemi Macieje Szymanowicze. A že ilustrace jsou moc povedené. Co na hře oceníte? Hra je určena dětem od 3 let, má  ale více variant i tu složitější pro starší děti. Je rychlá, odvážnější děti mohou hrát dokonce sami a naše Matylda si už vymyslela i svou vlastní variantu pravidel. 

Kouzlo spočívá v tom, že odkrýváte kartičky s příšerkami nebo strašidly a pokud vše vyjde podle pravidel, schováte strašidlo do skříně. Bavilo mě pozorovat, jak se Matylda radovala, když se jí povedlo strašidlo strčit do skříně nebo jak si prohlíží strašidlo, proč má třeba tolik noh nebo jak to, že je tak vlasaté...

strašidla

Na internetu najdete spoustu článků, odkazů jestli strašit děti, kdy a jak nebo jestli vůbec.

Známé věty typu „Jestli budeš zlobit, přijde si pro tebe čert!  Za dveřmi asi stojí strašidlo!“ - u nás fakt neplatí, protože Matylda se rozběhne ke dveřím a radostně kouká, že budeme mít návštěvu.

strašidla

A co na to odborníci? Zeptala jsme se psycholožky Lenky Dostalíkové, jaký je její názor na strašení dětí:

„Strašidla děti znají, děti se jimi samozřejmě nemají strašit. Naopak, můžeme je ve výchově krásně použít k externalizaci dětských strachů - zjednodušeně to znamená, dostávat dětské strachy vně dětí. Za pomoci rodičů je děti mohou přelstít, zmenšovat je, dostávat mimo svůj prostor, zavírat do krabiček a pak rituálně „odstranit“, např. pustit v krabičce po vodě... Fantazii, zvláště té dětské se meze nekladou...Děti se hrou mohou učit se svými strachy pracovat, zveřejňovat je.

strašidla

V lékárně jsem pravidelně kupovala dětem antistrašidlový čaj. Na krabičce bylo namalováno strašidlo, když je děti pily před spaním, měly zaručený klidný spánek - a hle, funguje...“

Blog Matylda a Hugo

Matylda a HugoKdo tento blog píše?

Jmenuji se Veronika a jsem mámou tříleté Matyldy. Těsně před Štědrým dnem k nám ještě přibyl chlapák Hugo. 

Co se u nás dozvíte?

Narozením Matyldy jsem měla možnost nahlédnout do dětské módy. A nějak jsem se tady našla. Začalo mě bavit Matyldu oblékat, hledat hezké značky, originální kousky a plnit její skříň. 

Můj blog bude zaměřen především na holčičí (za chvíli už i na klučičí módu). Ovšem netvrdím, že se tady neobjeví i něco z našeho běžného života. Např. našich docela častých výletů nebo různých zážitků, tipů na dobré zdravé jídlo pro děti, milé knihy...

Věřím, že již brzy budu moci odtajnit jeden můj malý sen, kterého budete samozřejmě součástí. O co jde, si prozatím nechám pro sebe a budu doufat, že to klapne.

Další články blogerky Veroniky:

   
11.07.2016 - Děti - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [7] nea [*]

  NESTRAŠIT!!! Nevíte jaké následky to může mít třeba za pár let.

  superkarma: 1 12.07.2016, 13:12:34
 2. avatar
  [6] bleblemcy [*]

  Můj syn se čerta bojí, ale nezpůsobili jsme to doma já a manžel, nýbrž milé paní učitelky ve školce. Už jsem je i žádala, aby ho nestrašily, že pak se mě pořád ptá, jestli není svým zlobením na čerty. Přitom, ale nechci aby přišel o tu iluzi nadpřirozených bytostí a tak mu jen vysvětluju, že čerti nejsou sice zrovna miláčkové, ale jsou spravedliví a odnášejí jen toho kdo zlobil opravdu nesnesitelně. Trvalo mi hodně dlouho než se mi ho po besídce ve školce povedlo ujistit, že čerti ho neodnesou a z pekla, že si nemůžou jen tak klidně courat, když si je paní učitelka ze školky zavolá. Tím totiž vyhrožovaly nejen jemu ještě minimálně měsíc, že když zavolají čert si pro něj přiletí.

  Takže já jsem pro názor citlivější děti raději nestrašit.

  superkarma: 0 12.07.2016, 00:37:44
 3. [5] Goldenhair [*]

  antistrašidlový čaj??? to už je moc i na měSml68Sml68

  superkarma: 0 11.07.2016, 20:33:05
 4. [4] Andreadornova [*]

  Nestrasit!!!!!!!! Alespoň u nás ne

  superkarma: 0 11.07.2016, 17:40:49
 5. [3] bobani [*]

  Boros — #1 to je borec - něco z něj bude ! jinak k tématu - vadí mi , když snacha straší vnučky čertem . narovinu jim říkám , že to jsou převlečení lidé .

  superkarma: 0 11.07.2016, 08:42:50
 6. [2] Rikina [*]

  Brilantní ukázka, jak z textu vytěžit maximum Sml57 do jednoho celkem krátkého článku nacpat reklamu na hru, na blog a ještě na psycholožku, to je výkon. Sml24

  superkarma: 6 11.07.2016, 08:08:57
 7. [1] Boros [*]

  na školkové besídce v loutkovém divadle se všechny děti bály čerta, kór, když jim otevřel peklo- propadliště na jevišti, jen můj syn si v studoval kabely, kam to si vede. Učitelka byla v šoku, čert na prášky

  1. na komentář reaguje bobani — #3
  superkarma: 1 11.07.2016, 07:23:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme