Už v pondělí budou obcházet domácnosti čerti s Mikulášem a andělem. Zvažujete, jestli je máte pozvat i k vám domů? Zda se vyplatí strašit děti peklem, na to jsem se zeptala Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.

Je dobře zvát čerty k dětem domů?
Co se týká zvaní čertů domů, je to vždy na rozhodnutí rodičů. Pokud se vaše dítě na čerty vyloženě těší, tak je neváhejte pozvat! Osobně ale nejsem příznivcem strašení dětí a myslím si, že platí, že s čerty nejsou žerty, protože se může díky nim více pokazit než vylepšit.

V jakém věku dítěte bychom si návštěvu čertů měli raději rozmyslet?
Čerty domů bych určitě nezvala úzkostlivějším dětem a na jejich věku v tomto případě vůbec nezáleží. Vždyť dítěti říkáme, že ani doma není v bezpečí a že může zase přijít ten čert. Proč se pak někteří rodiče diví, že jejich dítě po takovém zážitku, nechce zůstat samo doma, nechce jít spát do své postele, nebo jít v noci potmě na záchod? Kdo by chtěl, když se bojí? Ten opravdový strach, nebo rovnou panickou hrůzu snad u svého dítěte pozná každý rodič.

Takže s návštěvou čertů opatrně.
evilRodiče by si sami měli odpovědět, co od pozvání čertů očekávají. Má to být čert jako pohádková bytost? Přišel nám dítě vystrašit? Proč máme potřebu své vlastní dítě strašit? Očekáváme, že se dítě změní, zlepší, nebo že se stane něco jiného, nebo snad zázračného? Zázraky se přeci nedějí...

Strašení dětí je tedy špatně?
Možná by si měli rodiče sami představit, jak by jim bylo, kdyby jim někdo pozval někoho jako čerta. Co třeba v práci, kdybychom věděli, že všechno neděláme ideálně, chtěli bychom, aby nám to ještě jednou „vysvětlil“ čert? Polepšili bychom se? A rychle a zázračně? Asi ne, že? Ale někteří z nás tohle opravdu očekávají od čertů. Tak ještě jednou, zázraky se u nás lidí nedějí. Navíc jsou děti často nabádány k tomu, aby čertovi nebo snad i Mikulášovi slíbily, že už budou hodné, a že se zlepší nebo polepší. Dokáže si někdo z dospělých představit, že by se mu tohle stalo? Taky byste svému „čertovi“ slíbili, že se zlepšíte, jen aby vás nevzal do pekla? Hloupost, že? Tak proč tohle chceme po dětech? Jsou snad jiní, než my dospělí?

Všeobecně strašení dětí moc nepomáhá. Je snad někdo, komu se dítko dlouhodobě „vylepšilo“ jen díky tomu, že mu bylo pohrozeno čertem? A pokud ano, vydrželo to dítku déle než jeden večer? Málokdy. A chcete se v červnu odvolávat na to, jak byl u vás v prosinci čert a že zase v prosinci přijde?

Takže je lepší jít s bojácným dítětem na mikulášskou besídku mimo domov?
I před mikulášskou besídkou je dobré úzkostlivější děti trošku připravit a třeba jim vysvětlit, že se jedná o pohádkové bytosti. A samozřejmě jim být nablízku jako opora. Je to pořád lepší než potom uklidňovat hystericky ječící děti. Navíc většina dětí stejně trik s převlečenými dospělými prokoukne. A části dětí to prozradí ti ostatní, třeba v mateřské škole.

Jak tedy dětem vysvětlit, proč chodí s Mikulášem i čert?
Čert by mohl být jen dobrou ukázkou toho, že svět není jen krásný a kladný jako Mikuláš s anděly, ale že vše je vždy tak nějak vyváženo.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama