Bulvár

Strašidýlka mého mládí a dospělosti

 

Ačkoli se ve svých úvahách stále vracím do dětského věku, nemohu si pomoci. Dětství mě obdařilo nespočetným množstvím zážitků. A není tomu jinak ani v případě strašidel a strašidélek.

Nepamatuji se na to, že by mě naši motivovali k práci nebo dobrému chování strašením typu: odnese si Tě čert či půjdeš za trest do tmy k bubákům. Ale i přesto jsem v dětství měla svá strašidýlka.

 

Jedna z písniček, která v mém mládí byla slyšet z dětského vysílání, bylo „strašidýlko Emílek“, které, jak jistě víte, patří do všech postýlek. Já měla v postýlce hodného kamaráda méďu, který mě rozhodně nestrašil. Ale moje fantazie mi vytvářela představu toho, že pod postelí mám spoustu hadů. Takže pokaždé, když jsem šla spát a v pokojíčku byla tma, neboť jsem nespávala s rozsvícenou lampičkou, jsem se snažila co nejrychleji skočit do postele, aby mě některý z nich neuštknul. Tato představa se naštěstí s postupem času ztratila, ale tím příběh s hady nekončí.

Před několika dny jsem se tu s Vámi podělila a o své zážitky se svými bratry. Myslím, že jsem je patřičně vychválila, protože si to zaslouží. Nicméně nikdy nezapomenu, jak po mě Standa na procházce kolem řeky hodil užovku. Tehdá jsem utíkala, co mi nohy stačily. I zpětná představa mi nažene skoro husí kůži po těle.

A když už jsem se vrátila k zážitkům s bratry, nemohu opomenout na příhodu s Pavlem. Byli jsme u rybníka společně chytat ryby a chytili jsme úhoře. Kdo se v rybařině alespoň trochu orientuje či si čas od času dopřává rybích pochoutek, ví, že úhoř je jedna z dražších ryb. Onoho zmiňovaného úhoře mi tenkrát Pavel věnoval a doporučil mi, abych si jej dala na másle. Nakonec zbyl rodičům, protože představa toho, že bych jedla „hada“ se neslučovala s mými chutěmi. A přiznám se, zpětně toho opravdu lituji, protože kaprů jsem jedla nespočet, ale úhoře mi brácha už nikdy nedonesl.

V mém okolí se většina žen bojí pavouků a já jsem ráda, že alespoň některého strašáka mám překonaného. Malí pavoučci mi nevadí, neb věřím, že nosí štěstí. I přesto člověk domácnost musí uklidit, a tak čas od času je pošlu na onen svět. Největší pavouk, kterého jsem musela ze svého pokoje odstraňovat, se prý jmenuje sklípkan. Jeho velikost je cca 4*4 centimetry. No není to milé honit a zabíjet podobného návštěvníka, ale lepší než představa, že v noci mi poleze po dece nebo obličeji.

Dětské strašidýlko jménem tma, to je pro mě prostor, který jsem si ozkoušela na táboře pro nevidomé, kam jsem si hrdinsky nevzala baterku. Snažila jsem se co nejvíce přiučit právě od těch, kteří tmou bloudí celý svůj život. Motivovalo mne to i k tomu, abych svoji neteř naučila nebát se v koupelně, kde třeba bude tma díky tomu, že vypadne elektřina. A víte, jaký je výsledek? Nedávno mi neteř říká: „BOBO, já chci jít s Tebou do koupelny, když je tma!“ Moje milá pětiletá neteř Kačenka mě přesvědčila plně o tom, že už se naučila alespoň základy orientace potmě a nebojí se. Dokonce jsem ji nepřelstila ani ve chvíli, kdy jsem se schovala do vany. Věřím, že se jí to třeba bude hodit, až jednou pojede na tábor a bude se hrát noční hra.

V životě se ale objevují i strašidla mnohem hrůznější a je pochopitelné, že i dospělí se jich jen těžko zbavují. Po povodních v roce 1997, které naše okolí zažilo na vlastní kůži, vyvolával v člověku déšť hodně nemilé pocity a úzkost. Stejně tak mohu popsat strach z neudělání maturity či státních zkoušek. I když v tomto případě může člověk běh věcí alespoň trochu ovlivnit.

 

Jedna z posledních věcí, která mě napadá v souvislosti se strašením, je ortel, který mi doktor řekl v mých 18 letech po úrazu kolene. Slyším to, jakoby to bylo dnes: „Pokud neuposlechnete naše rady, budete do dvou let na vozíku!“ Zatím se tak nestalo a já se snažím den co den děkovat „Bohu díky!“ za to, že ještě chodím stále po „svých“.

Když bych to měla shrnout, náš život se asi strašidlům nevyhne. Jde o to najít co nejúčinnější způsob, jak s nimi bojovat a pokud možno, přemoci je. A když už člověk ztrácí naději, tak je dobré, mít se na koho obrátit – požádat o radu. A toho si myslím využila už nejedna žena-in.

 

Takže: Ženy spojme své síly a vyrazme proti všem strašidlům společně!

   
30.07.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [22] bokul [*]

  ratonito: Taky jsem ve snu letavala - osobne si nemyslim, ze by to mel byt naznak neceho zleho. Vykladala jsem si to osobne ruzne, ale ve skutecnosti jsem se ve snari take nikdy nedopatrala vyznamu. Moc me na tomto typu snu fascinovala ta volnost, stav bez tize a to, ze clovek mohl ridit sam, kam se chce dostat. Ale uz se mi o tom taky dlouho nezdalo :)

  superkarma: 0 01.08.2005, 08:47:32
 2. avatar
  [21] bokul [*]

  Odemětobě: Je to opravdu neprijemny pocit, to jak jsi popisovala prihodu s mandlovanim. Hlavne, ze se nic zleho nestalo.

  superkarma: 0 01.08.2005, 08:42:03
 3. avatar
  [20] trdlo [*]

  Nyotaimori: sem si diky tobe naprskala kafe na monitor i do klavesnice

  superkarma: 0 31.07.2005, 19:50:36
 4. avatar
  [18] kemy [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 30.07.2005, 19:02:59
 5. avatar
  [13] ratonito [*]

  Odemětobě: a dobrou chuť

  superkarma: 0 30.07.2005, 11:05:17
 6. avatar
  [12] Odemětobě [*]

  ratonito: Je to asi Honda,nazvala bych to cestovní kapota se šikmýma očima,očas je silnicích vidět.Měj se hezky,jdeme si s dcerou udělat minutku k obědu,celý den jsme totiž doma bez chlapů,tak nemusím vařit hrnec guláše.Užij si víkend.

  superkarma: 0 30.07.2005, 11:00:20
 7. avatar
  [11] ratonito [*]

  Odemětobě: My taky doma nikdy nic neměli, řidičák mám 10 let a za volantem jsem seděla třikrát takže by to chtělo asi znovu do autoškoly A můj sen je zas Mercedes Benz řady C malachitové barvy To je co za motorky ty Ninja?

  superkarma: 0 30.07.2005, 10:10:41
 8. avatar
  [10] Odemětobě [*]

  ratonito: Mě motorky neberou,doma jsme neměli auto,řidičák jsem si dělala až na 1.MD,řídila jsem jen skútr v Řecku.Ale kdybych si mohla koupit vozidlo a nehledět na peníze,tak bych si koupila pořádného velkého poloteréňáka BMW.Kdyby mě nějaký kluk za svobodna vozil na motorce,třeba bych jim taky propadla.Mého muže spíš berou motorky typu Ninja.

  superkarma: 0 30.07.2005, 10:07:01
 9. avatar
  [9] ratonito [*]

  Odemětobě: Jo, jo, chápu, můj chlap měl motorku než jsme se poznali, choppera Jamahu a dost se najezdil. Pak ji prodal a koupil byt. Ale spousta dalších jeho kamarádů pořád jezdí. Nedávno se jeden zabil a nikdo neví jestli to byla jen nehoda nebo sebevražda protože se krátce předtím rozešel s přítelkyní. Ale to jsou už jen dohady lidí. Ale já mám jinak motorky ráda, kdybychom měli zbytečné peníze tak si pořídíme nějakého pěkného choppera.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:59:49
 10. avatar
  [8] Odemětobě [*]

  ratonito: Měla jsem půjčený snář,ale připadal mi předpotopní,nikdy jsem tam svůj sen nenašla.Třeba se tady najde nějaká žena-in,která sny o létání dokáže vysvětlit.Mně se takový nikdy nezdál.Spíš se mi zdává,že mám někam odjet a vlak odjede o den dřív.Čeká mě strach jiného druhu,syn dělá 2.8.papíry na motorku,ta už čeká v garáži.Byla jsem proti,ale přehlasovali mě.Vím,že si časem zvyknu,ale než se naučí,tak to bude hrůza.Chlapi tohle nikdy nepochopí.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:52:10
 11. avatar
  [7] ratonito [*]

  Odemětobě: Jo a to se mi taky zdává, že nemůžu utíkat, nebo že hrozně špatně vidím jako v mlze a nemůžu se dostat kam chci protože nevidím tu krajinu kolem. Vždycky je to taková bezmoc. Pěkný sny by se fakt daly spočítat na jedné ruce. Dřív jsem mívala často sny o létání, jen tak jsem roztáhla ruce a letěla ale teď už se nějak vytratily. Tohle by mě nejvíc zajímalo co znamená.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:43:21
 12. avatar
  [6] Odemětobě [*]

  ratonito: Taky si to budeš pamatovat do konce svého života a bát se o dceru,aby ji něco takového nepotkalo. Z dětství si spíš pamatuji sny,kdy mě někdo honil,já utíkala ze všech sil a pořád jsem byla na místě.Nějaký psycholog by nám mohl vysvětlit,proč si pamatujeme špatné sny a hezké zapomínáme.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:33:54
 13. avatar
  [5] ratonito [*]

  Odemětobě: Já se s úchylákem potkala v životě dvakrát, jednou v parku , to jsem ještě chodila na střední, no pořádně ve mně hrklo, nedívala jsem se nikam a pádila pryč a podruhé na nádraží ale to tam bylo hodně lidí, tak jsme zavolaly policajty a chytili ho. Jen jsme pak musely sepsat protokol. Sám chlap pak přiznal, že ho to chytne tak jednou do roka, když se napije a musí to udělat.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:22:59
 14. avatar
  [4] Odemětobě [*]

  ratonito: Však taky pořád vím,že měla na sobě modré tepláky a červenou vzorovanou bundu.A to jsem byla dospělá ženská,co by to udělalo s puberťačkou nechci domyslet.

  superkarma: 0 30.07.2005, 09:18:04
 15. avatar
  [3] ratonito [*]

  Odemětobě: Tak s tím chlapem, to je hnus. To by se taky bála. Zrovna dneska se mi zdálo, že mě někdo chtěl znásilnit. Brrrr.

  superkarma: 0 30.07.2005, 08:56:38
 16. avatar
  [2] Odemětobě [*]

  Za pavouky tě obdivuji,neznám horší havěť, ale zase mi nevadí hadi.Já si pamatuji strach z postavy s maskou(teď si nevzpomenu na jméno)z Rychlích šípů,které běžely v roce 69 a hrál tam Tříska.Starší sestra mně zakazovala se dívat,tak jsem nahlížela jen škvírkou.Dodnes si to dokážu živě představit.Můj syn zase nějakým záhadným způsobem viděl Majora Zemana ,díl o rozčtvrcené mrtvole,taky si to bude pamatovat navždy.Později si přečetl příběh Otýlie Vranské a přiznává,že se dlouho sám v pokojíku bál.Já jsem hodně lekavá,manžel se tím baví.Takže jdu zamyšlená z koupelny a ve škvíře dveří jsou dvě vytřeštěné oči.Krve by se nedořezal.Opravdový strach jsem měla v lednu 88,mandlovala jsem ve sklepě plínky,za oknem mě pozoroval chlap a onanoval.Vchod se nezamykal,než jsem doběhla do bytu,tak byl před vhodem.Manžel ho hledal,ale našel jen stopy ve sněhu.

  superkarma: 0 30.07.2005, 08:54:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme