Magie

Strašidla: Tančící židovka z Podskalí

V Pražském Podskalí se to odedávna tajuplnými bytostmi, duchy, strašidly a přízraky jen hemžilo. Dejte si tady proto po setmění pozor, ať nenarazíte třeba na nevinně vypadající dívku s havraními vlasy - utancovala by vás k smrti.

dancing

Povídá se, že v ulici Na Ozerově (nyní je částí ulice Pod Slovany), v bývalém domě u Desíti panen, kterému se také říkalo U Kopřivů, se zřídil nevěstinec. A nebyl to nevěstinec ledajaký! Sjížděli se sem zákazníci ze širokého dalekého okolí, protože se tady vždy dobře pobavili.

A skutečně vždy, dokonce i na Velký pátek, kdy by měl všude „usnout hřích“, se tady lidé obveselovali, smáli, tančili a dováděli. I stalo se, že se právě v tento den náhle, o jedenácté hodině večerní, rozrazila vrata lehkého domu dokořán a v nich stála postava v kápi, v ruce třímala velký karabáč. Hned začala bezbožníky mlátit a tlouct hlava nehlava, až všichni ztichli a poklekli v kajícné modlitbě.

Jen krásná a mladinká židovka se zakuklence nevylekala, naopak se mu nahlas vysmála a dál si tančila, zpívala a radovala se. V tom ji však neznámý chytil za ramena, vyvlekl na ulici a vyřkl nad ní hrozivou kletbu: „Dokud sám Pán ti neodpustí, ženštino nehodná, budeš na tomto místě každou noc tančit a nikdy nenajdeš pokoje!“

A tak se i stalo. Vždy po třiadvacáté hodině se v ulici Pod Slovany zjevuje krásná štíhlá dívka v bílých šatech, která nádherně tančí. Jakmile jí však krásný mládenec padne do oka, vezme ho do kola a tančí s ním tak dlouze a urputně, že se živý rána nedočká.

Proto pozor, milé čtenářky! Budete-li se pohybovat se svými partnery v blízkosti emauzského kláštera a kolem půlnoci potkáte krásnou dívku s dlouhými černými vlasy, čapněte miláčka za ruku a utíkejte přes park do metra, aby vám ho nějaká fúrie neutancovala!

Zdroje

 • Františka Vrbenská: Ryšavý kocour, černý pes (in: Drakobijci 4, Praha 2002)
 • CD: Rudolf II. a rabín Löw (kolektiv autorů, 2009)
 • Noviny Prahy 2 (červen 2009)
   
29.12.2010 - Záhady současnosti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  zajímavé čteníSml67

  superkarma: 0 29.12.2010, 19:42:37
 2. avatar
  [3] marry.lu [*]

  ToraToraTora — #2 jůů tu si asi pořídim, miluji takové příběhy a jsou vždy k dobru při zajímavé diskuzi s přáteli Sml22

  superkarma: 0 29.12.2010, 14:39:22
 3. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Mám knížku od Václava Cibulky o pražských legendách a strašidlech. Moc krásné čtení a pamatuje už druhou generaci. Sml16

  1. na komentář reaguje marry.lu — #3
  superkarma: 0 29.12.2010, 12:35:37
 4. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  zní to jako pohádka,zajímavé Sml67

  superkarma: 0 29.12.2010, 08:55:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme