Cestování

Strašidla na vlastní kůži: Zvíkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otevíráme seriál, který se bude věnovat našim, a později také zahraničním záhrobním postavám, záhadným jevům, zjevením a nevysvětlitelným úkazům. Probereme hradní a zámecká strašidla a některé záhady vyzkoušíme na vlastní kůži. Pokud se nebojíte, pojeďte snámi.

Dnes na Zvíkov.

 

Jeho tolik diskutovanou věž Markomanku, záhadné jevy, fresky a tajemství znaků na kamenech jsem se rozhodla prozkoumat na vlastní kůži.

 

Zvíkov je jedenznejsympatičtějších hradů. Je totiž přesně určen pro takového „atleta“, jako jsem já. Cesta ke Zvíkovu vede po rovince a od parkoviště je to kousek. Po levé straně se naskytne překrásný pohled dolů na přírodní scenérii. Vstupné je lidové.

 

Hrad je jedna velká záhada. Upoutá už rok, kdy byl dostavěn. Byl to rok 1234. Hezké, že?

Vmístech před hradem stávalo keltské oppidum, zněhož se zachovaly obranné valy.

 

Věž

Hlízová věž, nebo-li Markomanka je hranolovitá stavba, vysoká zhruba 20 metrů. Zajímavé je už to, že je starší než hrad sám. Ten byl později postaven kolem ní. Zvíkov nebyl nikdy dobyt.

Byla mu připisována zvláštní schopnost odpudit každého, kdo by nepřicházel vdobrém. Podle některých historiků byl právě díky tomuto faktu Zvíkov vybrán jako dočasné úložiště pro korunovační klenoty, které zde měly být vabsolutním bezpečí. Původ věže je připisován Keltům. Místnost ve věži, kde byly klenoty uloženy, by nebyla ani ničím zajímavá. Dokud ovšem nepřekročíte práh. Prohlédnout si tento zdánlivě obyčejný prostor bývá pro mnohé téměř nemožné. Ne každý je totiž schopen zde pobýt déle než několik vteřin. Něco vám prostoupí tělem a vy to buď vydržíte, nebo utečete, nebo vás vynesou.

 

Prakticky jediným zařízením vsíni je oltář.Uprostřed místnosti visí masivní řetěz, který je možná klíčem kprozatím uzamčeným, pomyslným dveřím, za nimiž je vysvětlení jedné ze záhad tohoto místa. Na řetězu byla kdysi uchycena Svatováclavská koruna. Z dlaždice pod řetězem prý vystupuje proud energie, která by měla také vybíjet fotoaparáty a nedovolit videokameře fungovat, byť je její baterie nabita. Osobně jsem byla u toho, když tento problém řešil mladý pár.

Záhadnou energii(poslední výzkumy ukazují, že by mohlo jít o elektrostatický náboj) jsem si vyzkoušela. Pokusila jsem se vstoupit do místnosti celkem třikrát. Pokaždé jsem ale musela okamžitě odejít. Přes veškerou snahu tam nejsem schopna vydržet. Přibližně pětiletý chlapec před mýma očima vmístnosti záhadně usnul opřený o zeď! Já jsem po vlastní zkušenosti absolvovala prohlídku pouze ode dveří. Mnoho lidí tam bylo a nic. Mnoho si jichstěžovalo na tlak vcelém těle. Jsou i tací, kdo tady zkolabují. Spolehlivě tento jev ještě nikdo nevysvětlil.

 

Další záhada?

Podivné značky na ploše kvádrů po vnějším obvodu věže se před nedávnem podařilo vysvětlit. Jsou shodné s těmi, které se nacházejí na slavném Píseckém mostě - jde tedy o kamenické značky.

Podivné fresky v kapli

Jestliže se na ně zadíváte, nebudou vám připomínat nic ztoho, co už znáte. Tedy nic, co by se dalo napasovat do způsobu zdobení vnitřního prostoru, poplatného pro období, vněmž mělo vznikat. Navíc vkapli.

Trochu jsem si myslela, že takhle maluje dítě. Sob, nebo co to je, je mnohem menší než člověk, který jde vedle něho. Vycházím ztoho, že děti většinou, „oblékají postavu“ až po jejím nakreslení. Jinak bychom si museli myslet, že plášť, který má postava na sobě, je úplně průhledný. Nohy té figury jsou vyobrazeny tak, že by se na nich nedalo chodit. (Tohle také dělají děti.) O zobáku, který snad nelze sničím zaměnit, už vůbec nemluvím.

 

Možná jednou nějaký historik naprosto spřehledem prohlásí, že to není nic divného, že na zámku bydlelo retardované dítě a zeď mu byla věnována jako tabule vrámci výtvarné terapie, nebo to někdo vysvětlí zcela jinak. Stejně tak, a to je velmi pravděpodobné, může jít o masku používanou při dobových slavnostech.

Každopádně prozatím stojí za to se za záhadnými obrázky, rytinami a úkazy na Zvíkov vydat. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet dosah své fantazie a také se přesvědčit, jestli to svámi pod řetězem sekne, nebo ne.

 

Podle legendy má skoro všechny záhady na tomto místě na svědomí zvíkovský Rarášek, toho jsem osobně neviděla, ale vprůvodci je o něm informací habaděj.

http://anomal.cz

   
20.06.2008 - Doma - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Myškomedvídek [*]

  hodně jezdíme po památkách,ale na Zvíkově jsme nebyliSml57

  superkarma: 0 29.05.2009, 20:38:36
 2. [8] Rikina [*]

  Poté, co byl na ž-in podobným způsobem prezentován hrad Houska na Kokořínsku, tedy jako samo zřídlo vší středověké tajemnosti, už těmto článkům nevěřím ani zbla. Neboť na hradě Houska jsem nalezla pouze a jedině pustou komerci.Po tajemném středověku ani slechu ani dechu. Růžové závěsy, elektrická svítidla, zcela novodobé parketové podlahy, moderní nábytek. Hrad možno pronajmout k firemním oslavám, večírkům, svatbám, i ubytování se nabízí. Na dvoře stojí těžce romantické TOI kadibudky. Jistě, chápu zcela majitele onoho objektu - když někdo dostane v restituci něco takového, musí se zachovat tržně a objekt komerčně využít, aby si to aspoň na údržbu vydělalo. Ale pak je zbytečno snažit se vytvářet nějaké to středověké tajemno, kde nic není, ani nebere.

  superkarma: 0 20.06.2008, 17:38:32
 3. avatar
  [7] Michaela Kudláčková [*]

  lukas.cejka: No možná tedy fresku namaloval nakažený morem v posledním tažení . A je po záhadě - herdek!

  superkarma: 0 20.06.2008, 17:33:36
 4. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  ta maska se zobakem + plast nebude takova zahada - ve stredoveku tak vypadal "oblek" proti moru pouzivany tehdejsimi lekari.Do toho zobaku se cpaly nejake byliny, hubka namocen av octu apod., melo to slouzit jako filtr u dnesnich plynovych masek.
  viz napr. http://mor.navajo.cz/mor-2.jpg

  superkarma: 0 20.06.2008, 15:48:01
 5. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  V létě se tam podívám. Pro dnešek mi stačila V.Nováková na Nákupy.

  superkarma: 0 20.06.2008, 11:53:51
 6. avatar
  [4] Modré z nebe [*]

  Já se bojím už u čtení toho článku , určitě tam zajedu, ten řetěz musím vyzkoušet (doufám, že mi nepadne na hlavu )

  superkarma: 0 20.06.2008, 11:45:58
 7. avatar
  [3] Žábina [*]

  v létě se tam určitě podívám - vypadá to moc zajímavě a je to kousek od naší chalupy, kde budem

  superkarma: 0 20.06.2008, 10:08:20
 8. avatar
  [2] arjev [*]

  Mánek: tak jeď nocovat na nějakou hradní zříceninu bububububu

  superkarma: 0 20.06.2008, 09:57:01
 9. [1] Mánek [*]

  teda tzo bych chtla zažít to je vzrůššššoooo.

  superkarma: 0 20.06.2008, 09:48:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme