Domácnost

Strašidelný svátek – máte na něj vše, co potřebujete?

Když se řekne Halloween, vybaví se většině lidí scéna z amerického filmu, ve které několik koledujících dětí chodí dům od domu, všude je spousta vydlabaných dýní se strašidelnými obličeji a svíčkami uvnitř a umělé pavučiny a kostýmy jsou nezbytnou dekorací.

Odkud ale tento svátek doopravdy pochází? Podívejme se tedy Halloweenu na zoubek lépe.

Oslava Halloweenu připadá na noc z 31. října na 1. listopadu, kdy byl (a někde stále ještě je) slaven keltský Samhain.

Halloween

Samhain byl předělem mezi létem a zimou, pro Kelty představoval začátek nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Kolem roku 600 n. l. se vliv katolické církve rozšířil i na irské území. Papež se chtěl zbavit pohanských zvyků a proto pro období Samhainu vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows' Day, z toho vzniklo pozdější Halloween). Ale lidé to vyřešili tak, že jednoduše slavili svátky oba.

Prostřednictvím křesťanství doputoval původní keltský Samhain z Irska až k nám. Památku věrných zemřelých, známou pod lidovějším názvem Dušičky, zavedl roku 998 opat Odilo z Cluny, který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům.

Do anglicky mluvících zemí, dříve kolonií, jakými jsou např. USA, Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland byl tedy tento svátek „přivezen“ spolu s přistěhovalci z Evropy.

Halloween

Svátek věrných zemřelých tedy není všude důvodem ke smutku. Například v Mexiku, jsou tyto svátky časem bujarých oslav, kdy se pozůstalí kolem půlnoci shromáždí na hřbitově, rozloží si stoličky, připravené pokrmy, nápoje a svíčky, povídají si, smějí se, zpívají a společně takto vzpomínají na mrtvého.

Ať už se rozhodnete strávit tento den jakkoliv, zkusíte-li například vydlabat s dětmi pár dýní, nebo budete chtít jen při zapálené svíčce tiše zavzpomínat na blízké, kteří tu s námi již nemohou být, přinášíme Vám možnosti z dm.

Práci s rozděláváním ohně či výrobu podzimních nebo strašidelných dekorací Vám usnadní např. dekorace dráčka a ježka (v dm za 29,90 Kč) nebo okenní fólie (v dm za 39,90). K dodání příjemné atmosféry a zkrášlení Vašeho domova pomůže jednoduše čajová svíčka s vůní (v dm 18 ks za 37,90). Právě ona zapálená svíce vás má totiž ochránit před vším zlým a symbolizuje světlo, které Vás bude provázet do dlouhé zimy. Děti rozveselí nálepky na okno. Pokud by je ale přeci jen něco vyděsilo, dovedeme jim pomoci sprejem proti strašidlům. K dostání ve Vaší dm za 59,90 Kč.

Přejeme příjemně strávené dušičky.

Více na www.dm-drogeriemarkt.cz a zde: www.facebook.com/dm.cesko.

   
25.10.2011 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. [1] FAXÍK [*]

    děkuji za ispiraci a pomoc Sml59

    superkarma: 0 25.10.2011, 10:50:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme