Vysoký krevní tlak neboli hypertenze dnes patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Jedná se o masově rozšířenou civilizační chorobu, která postihuje okolo 20–30 procent dospělé populace, trpí jí tedy průměrně každý čtvrtý člověk. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost. Podle odhadů je až 25 procent úmrtí nad 40 let věku přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem! O hypertenzi mluvíme v případě, kdy je krevní tlak vyšší než 140/90 mm rtuťového sloupce.

tensoval

Příčiny vysokého krevního tlaku

Příčinou vzniku tzv. primární nebo také esenciální hypertenze, kterou trpí cca 95 procent pacientů s hypertenzí, je kombinace genetické dispozice a vnějších vlivů. Mezi nejčastější vnější faktory, které se podílí na vzniku hypertenze, řadíme především nezdravý styl života, stres, nadváhu, kouření, zvýšenou konzumaci alkoholu či přílišné solení.

Příznaky

Ne nadarmo se vysokému krevnímu tlaku přezdívá tichý zabiják - nemá totiž žádné charakteristické příznaky. Na onemocnění se tak může přijít až náhodou nebo v době zhoršených komplikací. Přesto existují určité projevy, které lze za příznaky považovat. V počátcích nemoci se může jednat třeba o poruchy spánku, bolesti hlavy a hrudníku nebo o bezdůvodnou únavu. V případě pokročilejšího stadia hypertenze se jedná o příznaky poškození jiných orgánů, například infarkt myokardu, dušnost či poruchy zraku nebo ledvin.

Možnosti léčby

Léčba hypertenze musí být vždy komplexní. Lékař ji zahajuje téměř vždy režimovými opatřeními, tj. bez léků. V případě nadváhy pacienta je nutné podstoupit redukční dietu. Velký význam má také pravidelné cvičení. Doporučuje se asi 30 minut 3x týdně aerobních sportů - rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, aerobic; nevhodné je posilování. Sport navíc pomáhá uvolnění a je prevencí stresu.

Pravidla pro měření krevního tlaku

Základem prevence a boje s vysokým krevním tlakem je jeho pravidelné sledování formou domácího měření, protože jen tak lze stanovit správnou diagnózu a určit vhodný léčebný postup! Při domácím měření by měly být dodrženy následující zásady:

  • tensovalPravidelné měření každý den ve stejnou dobu
  • Při měření se nehýbat a nemluvit
  • Začít s měřením po dvou až třech minutách klidu
  • Neměřit v situaci, kdy máme silné nucení na močení
  • Minimálně hodinu před měřením by pacient neměl kouřit a pít kávu
  • Z dlouhodobého hlediska je vhodné zaznamenávat si naměřené hodnoty

Důležitým krokem pro správnost domácího měření tlaku je také výběr vhodného tlakoměru neboli tonometru. Společnost HARTMANN-RICO, jeden z předních českých výrobců a distributorů zdravotních a hygienických výrobků, nabízí svým klientům produktovou řadu digitálních měřičů krevního tlaku pod názvem Tensoval, a to hned v několika provedeních:

  • Tensoval Comfort
  • Tensoval mobil
  • Tensoval duo control

Tensoval comfort představuje základní verzi tlakoměrů Tensoval. Nejen díky klinicky ověřené přesnosti svého měření dosáhl výborného výsledku v nezávislém spotřebitelském testu kvality! Tensoval mobil je určen pro měření tlaku na zápěstí. Jeho výhodou je velikost, díky které ho lze snadno použití prakticky kdekoliv. Uživatelé oceňují také jeho snadné ovládání jedním dotekem. Tensoval duo control představuje unikátní tlakoměr s převratnou technologií Duo Sensor, která v sobě kombinuje dvě metody měření - oscilometrickou a poslechovou, které zajišťují nejen přesnost měření, ale také jednoduchost obsluhy. Tlakoměr Tensoval duo control tak spolehlivě naměří tlak i lidem se slabými ozvami pulsu nebo poruchami srdečního rytmu. Mezi hlavní výhody tlakoměru Tensoval duo control patří také velký displej, možnost volby velikosti manžety (dle obvodu paže 2232cm nebo 3242cm) či paměť pro ukládání hodnot dvou uživatelů. Cena tlakoměrů Tensoval začíná na 1.309 korunách.

Reklama