Zdraví

Strašák dospělých - úrazy dětí. Jak na ně?

 

Léto a prázdniny, čas her, zábavy a zaslouženého odpočinku po deseti měsících školy. Nicméně bohužel také čas, kdy dochází u dětí k nejvíce úrazům. Právě teď byste měli být obezřetnější víc než kdy jindy. Určitě jste vysvětlili dětem všechna nebezpečí, která na ně čekají, ať už ve městě nebo na táboře v přírodě. Ale víte vy, jak poskytnout dítěti první pomoc? Jak ho v případě potřeby ošetřit? Ne? Tak si s námi pojďte osvěžit paměť.

Popáleniny

 • k těm děti přijdou velice rychle – venku u grilu, krbu či sporáku - okamžitou pomocí je dostatečné zchlazení popáleniny. Postižené místo strčte pod tekoucí studenou vodu a držte alespoň patnáct minut. Zmírníte tím kromě bolesti i hloubku popálení. Pokud je popálení většího rozsahu, vyhledejte lékařskou pomoc. Menší popáleniny po ochlazení vydezinfikujte a ošetřete vhodnou mastí.

Pořezání, odřeniny

 • Na odřená kolena stále platí: důkladně vymýt nečistoty, vydezinfikovat třeba peroxidem vodíku a přelepit, aby se do rány nedostaly nečistoty. Při větším poranění a hlavně krvácení, je důležité nejprve zastavit právě krvácení třeba přiložením tlakového obvazu nebo přitlačením rukou. Krvácející místo zvedněte nad úroveň srdce. A dopravte dítě co nejrychleji do nemocnice.

Uštknutí hadem

 • Tady je vždy nutné zavolat lékaře. Dítě uklidněte a usaďte, nemělo by chodit, aby se jed zbytečně rychle nešířil krví. Místo uštknutí by mělo být pod úrovní srdce. Ránu dezinfikujte a stlačte obvazem, nezaškrcujte!

Bodnutí hmyzem

 • Postižené místo zchlaďte vodou, popřípadě vyndejte včelí žihadlo, opatrně, tak abyste do rány nevtlačili zbytečně víc jedu. Přiložte rozkrojenou cibuli, která sníží otok i bolest. Dostane-li dítě žihadlo do úst, ochlaďte místo cucáním ledu, dítě nepokládejte a dejte mu nějaký přípravek proti alergii. Pokud dítě začíná natékat a má potíže s dýcháním, dopravte ho co nejrychleji k lékaři.

Tonutí

 • Děti, zvláště ty malé, by vždycky měly plavat s dozorem. Měly by vědět, že nesmějí skákat do vody, odkud se jim zachce. Vysvětlete jim, co vše se může přihodit, pokud nebudou dodržovat vaše nařízení. Dojde-li přesto všechno k tonutí, postiženého vytáhněte z vody a položte na záda. Je-li v bezvědomí, zkontrolujte, zda nemá zapadnutý jazyk, vyčistěte mu ústa a zakloňte hlavu. Nedýchá-li okamžitě, začněte provádět umělé dýchání. Dýchá-li, uložte jej do stabilizované polohy (na bok) a přivolejte lékaře.

Myslete však hlavně na prevenci. Pokud dítě jezdí na kole, měla by být helma samozřejmostí a nutností, také ostatní výbava v podobě chráničů loktů, kolen a správného oblečení je nezbytná. Vysvětlete dětem, že není potřeba být středem pozornosti a přeceňovat své síly. Snažte se, aby z nich rostli mladí sebevědomí lidé, kteří nemají potřebu se předvádět svým kamarádům a hazardovat tak se svým životem. Naučte děti se před každým sportem rozehřát, před plaváním se nejprve otužit, než skočí rozpálení do ledové vody. Mějte přehled o tom, kde jsou a čím se zrovna baví. Nenechejte se ukolébat tím, že je na hřišti. I tady se každoročně zraní na tisíce dětí zdoláváním nejrůznějších prolézaček. Navíc tady často čekají nástrahy v podobě injekčních stříkaček, rozbitých skel a odpadků.

Na závěr nezbývá, než popřát krásné léto bez úrazů… 

   
   
19.07.2005 - Zdraví - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Nikusa [*]

  Já žiju každý den s hrůzou, aby se mojí dceři(bude mít 3)nic nestalo. Už mně to hodně unavuje,prostě za ní furt lítám a sleduju každý krok(je šíleně živá).A já jsem starší matka a to se říká,že ty jsou úplně šílený(to je pravda).Když byl syn malý, tak jsem to vůbec neprožívala a taky se mu nic nestalo až na jedno šítí čela.

  superkarma: 0 19.07.2005, 18:08:31
 2. avatar
  [7] Meander [*]

  Jako haranti jsme dělali strašné věci. Kdyby rodiče znali desetinu z toho, co jsme podnikali, nepřetržitě by řvali hrůzou. Ale nevzpomínám si, že by se nám kdy něco vážného stalo.

  superkarma: 0 19.07.2005, 17:55:20
 3. avatar
  [5] Žábina [*]

  Kelly: no většinou tě zmije uštkne do ruky nebo do nohy, málokdy třeba do ramene...takže snažit se mít např.ruku níž, nezvedat ji nahoru

  superkarma: 0 19.07.2005, 11:16:28
 4. avatar
  [4] Kelly [*]

  Místo uštknutí by mělo být pod úrovní srdce??? A jak to ovlivním ... ???

  superkarma: 0 19.07.2005, 10:41:15
 5. avatar
  [3] Žábina [*]

  tak ona se rána při uštknutí nemá zaškrcovat? já myslela že jo aby se jed nemohl tak snadno šířit dál

  superkarma: 0 19.07.2005, 10:28:28
 6. avatar
  [2] janato [*]

  To spíš uhlídám pytel blech než svoje dvě ratolesti!

  superkarma: 0 19.07.2005, 10:10:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme