.

Strašák dopravní nehoda

Cestování

Strašák dopravní nehoda

S dopravní nehodou se můžete setkat jako náhodný svědek nebo jako účastník. Jaké povinnosti a práva pro nás z toho vyplývají jsme se zeptali prap. Petra Vosátky z oddělení dopravních nehod PČR Pardubice.

 

Co je vlastně dopravní nehoda?

Podle zákona se dopravní nehodou rozumí událost v silničním provozu, při které dojde ke hmotné škodě, ke zranění či usmrcení osob.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod?

Statisticky je nejčastější příčinou dopravních nehod rychlost jízdy, kdy se tato příčina podílí z více než 60 % na všech dopravních nehodách. Jedná se hlavně o nepřizpůsobení rychlosti jízdy svým schopnostem, vozidlu, ale i stavu a povaze vozovky.

 

Co dělat, stanu-li se svědkem dopravní nehody?

Na prvním místě je vždy záchrana zdraví a života! Neposkytnutí první pomoci je kvalifikováno jako trestný čin. Dále je důležité provést další opatření, aby dál nedocházelo k dalším škodám, kterou může být například ekologická havárie. Takovým škodám pak zabraňujeme podle svých možností. Místo dopravní nehody viditelně označíme, aby nedocházelo k následným dopravním nehodám.

Pokud to již někdo neučinil, nehodu oznámíme nejlépe na telefonní číslo 112, kde je operátor  integrovaného záchranného systému. Ten pak vyrozumí podle potřeby hasiče, záchrannou službu i policii.

 

Co je třeba uvést při oznámení dopravní nehody?

Kromě jména, příjmení a bydliště je potřeba co nejpřesněji popsat místo dopravní nehody, zda došlo ke zranění osob, počet zraněných a jejich poranění. Dále oznamte operátorovi i to, zda hrozí další nebezpečí, jakým může být například unikající plyn z plynového potrubí, únik nebezpečných přepravovaných látek, znečistění zdroje pitné vody apod.

 

Po oznámení nehody setrvejte na místě do příjezdu záchranných složek. Hasičům ve stručnosti vysvětlete trvající nebo možné nebezpečí na místě nehody (unikající pohonné hmoty nebo i jiný nebezpečný přepravovaný náklad). Záchranné službě popište zranění, která jste zjistili, a způsob jejich ošetření. Uveďte i další účastníky dopravní nehody, kterými jsou i spolujezdci. Na místě se mohou někteří účastníci jevit jako nezranění a po odeznění počátečního šoku se jejich byť i skrytá zranění mohou naplno projevit. Pro policii je důležitá totožnost účastníků i svědků dopravní nehody popř., pokud je nám znám, tak i průběh dopravní nehody. Nyní již nechte pracovat profesionály.

Z místa dopravní nehody, jejíž účastníky jste byli, si zajistěte odtah svého vozidla.

 

Jaké doklady jsou policií vyžadovány k šetření o dopravní nehodě?

Policie požaduje doklad o zákonném pojištění vozidla, na kterém je uvedeno jméno se sídlem  pojišťovny, číslo pojistné smlouvy a další údaje pojištěného vozidla. Těmito údaji jsou zejména registrační značka vozidla (SPZ), číslo karoserie (VIN) a údaje o majiteli či držiteli vozidla. Tento doklad si řidiči často zaměňují s potvrzením o zaplacení pojištění vozidla, na kterém plno údajů chybí.

Policie dále vyžaduje osvědčení o registraci vozidla (OTP – malý technický průkaz), doklad totožnosti (OP) a řidičský průkaz.

 

Musím volat policii ke každé dopravní nehodě?

Nemusíte. V případě, kdy při nehodě nedošlo ke zranění či usmrcení osob, hmotná škoda na každém ze zúčastněných vozidel nepřesáhne 20 tisíc Kč nebo nevznikla škoda třetí osobě a účastníci dopravní nehody se domluvili o zavinění, není povinností účastníků oznámit věc policii.

 

Jaké jsou nejtragičtější příčiny dopravních nehod?

Nejtragičtějšími příčinami je jízda křižovatkou na červenou, nedání přednosti v jízdě a předjíždění v místech, kde nemáme dostatečný rozhled pro předjetí vozidla zejména v zatáčce či v horizontu. Tragické následky mají i nehody s chodci, a to nejenom na přechodu pro chodce.

 

Jak se vyvarovat vzniku dopravní nehody?

Řidič, který je pod vlivem alkoholu nebo drog, nepatří za volant! Tomuto řidiči zabraňte v jízdě a v žádném případě s ním nesedejte do vozidla!

Telefonování ve vozidle, bez použití hands-free sady, je bezpečné pouze na parkovišti. Pokud máte neodkladný hovor, zastavte vozidlo bezpečně na krajnici, aby netvořilo překážku.

Při jízdě vždy používejte bezpečnostní pásy, zvláště, pokud máte auto s airbagy.

Ani nejdražší a nejluxusnější vozidlo není zárukou, že nebudete při dopravní nehodě zraněni.

 

 

Jaký je rozdíl mezi řízením ženy a muže?

Vzhledem k tomu, že ženy nebývají tak technicky zdatné, mívají větší problémy s ovládáním vozidla, což pak strhává více jejich pozornost k ovládání vozidla, než ke sledování situace v silničním provozu. Podstatou žen je jiný druh vnímání svého okolí. Na rozdíl od mužů ženy vnímají intuitivně a pocitově. Technické předvídání událostí je pro ně složitější. Ženy mají více nehod, při kterých dojde jen ke hmotné škodě. Tyto nehody většinou pramení z nepozornosti či z neodhadnutí situace. Ženy při své jízdě zbytečně neriskují a řízení vozidla pojímají odpovědněji než muži.

 

 

Co dodat na závěr? Je zbytečné riskovat zdraví a životy jen proto, abyste byli někde o pár minut dříve. Obvykle ten, kdo má nehodu, svoji schůzku už nestihne! Při řízení se nenechte nikdy rozptylovat. Dítě chvíli počká, dokud bezpečně nezastavíte. Přeji mnoho kilometrů bez nehod a šťastných návratů …..

 

   
20.02.2004 - Zahraničí - autor: Iva Endrychová

Komentáře:

 1. [29] Martina59 [*]

  Když je vše při dopravní nehodě zajištěné tak to zase není tak hrozné

  superkarma: 0 02.06.2013, 10:06:32
 2. avatar
  [28] Jeremi [*]

  Dragel: Přesně tak - aby ta statistika nehod o něčem vypovídala, musela by být přepočtená na počet km, které za volantem absolvují ženy v porovnání s muži. Není to jen o tom, kolik % žen má řidičský průkaz, ale kolikrát se taky za volant skutečně dostanou.

  Nicméně bych souhlasila s tím, že statisticky vzato typická "ženská" nehoda budou pomačkané plechy při nedání přednosti v jízdě. Snad v životě jsem neslyšela o řidičce, která by to naprala ve dvoustovce do protijedoucího kamionu.

  superkarma: 0 24.02.2004, 20:58:55
 3. avatar
  [21] danca79 [*]

  Zrovna dneska jsem viděla naprosto zbytečnou nehodu....jeden člověk na semaforu zastavil na oranžovou (tedy dodržel pravidla silničního provozu), ten za ním to zvládl zabrzdit taky, byť malinko razantněji ale ještě pořád v pohodě, no ale ten za nimi....ten to nezvládl - navrch nejspíš nedodržel bezpečnou vzdálenost, a našil to do auta před sebou....A ještě všichni nadávali tomu prvnímu, co se nesnažil za každou cenu projet na oražovou, jako by to byla jeho vina.....No české silnice jsou fakt síla. Mně včera hodil myšku kamion, no ale je fakt že jsem to ubrzdila a on mi ji prostě hodit musel, jinak by býval boural....a pak jsem totálně vycukala nějakého blba, když jsem v Radlickém tunelu na padesátce fakt jela 50km/h....blbec úplně vzteky mlátil do volantu Jenže to že on pospíchá do rakve mě fakt z míry nevyvede, já tam být první nechci!

  superkarma: 0 22.02.2004, 18:51:13
 4. avatar
  [20] mufly [*]

  no ja sama si nemyslím, že bych toho o autě moc nevěděla - dokonce si myslím, že bych i pneumatiku vyměnila.o)), ale jinak technické věci jsou pro mě velká neznámá.o))

  superkarma: 0 22.02.2004, 11:08:35
 5. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  Jojo, Jeremi, ridici zvani testosteronaci....

  superkarma: 0 21.02.2004, 22:42:30
 6. avatar
  [18] Jeremi [*]

  kubikm: Ale já si taky myslím, že statisticky vzato toho o technické stránce auta budou vědět víc chlapi než ženy (čest výjimkám).

  A v tom článku necítím až takovou nadřazenost k ženám za volantem - vždyť se tam zdůrazňuje, že ženy jsou za volantem zodpovědnější, neriskují a nehody jimi způsobené končí zpravidla jen pomačkanými plechy. Narozdíl od smrťáků způsobených řidiči-muži, co mají potřebu si dokazovat za volantem vlastní sílu.

  superkarma: 0 21.02.2004, 09:13:53
 7. avatar
  [17] Dudlajlama [*]

  Kubco, ja bych tedy definitivne ztroskotala na vymene pneumatiky . V tomto smeru maji u me osoby ti panove skutecne pravdu, stavim se k tomu ale s hrdym celem .

  superkarma: 0 21.02.2004, 03:48:16
 8. avatar
  [16] brouk [*]

  Ja doufám že se jednou dočkám a budu moct říct že jsem dobrá řidička Papíry mám teprve 6 měsíců ale můj přítel říká že jsem docela dobrá.Ale já si ještě tak nevěřím. Mimochodem mě to od něj moooc potěšilo on je taxikář a tak už má něco naježděno.Jak já říkám že já mám najeto dopředu to co on nacouval.No nic držte mi palečky

  superkarma: 0 20.02.2004, 20:56:39
 9. avatar
  [15] kubikm [*]

  : to 6
  taky mě to štve, podle mužů - co žena, to kopyto...to by koukali, jakou mám kámošku - umí všechno na autě udělat a jezdí líp, než její muž...
  článek mi přišel dost dlouhý...

  superkarma: 0 20.02.2004, 19:52:22
 10. avatar
  [13] Kocicka [*]

  tak hlavně ty pásy u airbagu jsou napsány z velmi důležitého důvodu, protože když tam je a nabouráte může vám umlátit hlavu z okýnka o zem...jak se totu už stalo

  superkarma: 0 20.02.2004, 11:19:34
 11. avatar
  [12] Kocicka [*]

  bourala jsem a byl to horor odřený kufr na peugotovi a moje škůdka v pr...i a co z toho jsem celá. Akorát ta histerka co seděla v tom autě se bouchla o palubní desku a vypadali jí kazety no tragédie...možná pro příště by se měla poutat, proto tam ty pásy jsou!:-) Lidí okolo jak nas...o "vůbec nebrzdila"...šušli mušli, asi se tím výborně baví očumovat. A jak jsem měla brzdit, když jsem stála s brzdou až na podlaze a nic! Po bitvě je každý generál...rady tipu měla jsi ho objet na chodník(jo a porazit chodce a cyklistu) a nebo víckrát pumpnout brzdou někdy je to tlakem...jo za tu vteřinu nejmín desetkrát:-)))ha ha ha Milé dámy nic si z toho nedělejte, hlavně že jste celé...aut je a bude! A chlapi vůbec neposlouchejte ten můj boural minimálně 2x ale vždy mi omlátí o hlavu to moje, protože jsem zničila auto a on ho jenom xxxkrát poškrábal,což já ne!

  superkarma: 0 20.02.2004, 11:07:58
 12. avatar
  [11] Gabi [*]

  Mě zase pobavila věta: "Při jízdě vždy používejte bezpečnostní pásy, zvláště, pokud máte auto s airbagy." Takže, když nemám airbag a nepřipoutám se, je to menší chyba??? To snad ne!
  No a že by k řízení auta byl potřeba nějaký speciální technický talent? Spíš je to klišé, které nás provází od narození: kluci sii hrají s autíčky a holky s panenkami ...
  Ale telefonování za jízdy také nechápu, dokonce i s handsfree mi odvede min. 60% pozornosti.

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:48:39
 13. avatar
  [10] Kelly [*]

  Mam-čo, také mě to nadzvedlo. Četla jsem tu větu 3x, abych se přesvědčila, jestli si náhodou nedělají srandu.
  A prý neodhadnem situaci. PCHE. Jen se podívám na styl jízdy a mám človíčka přečteného.
  Jinak souhlasím s tím, že raději zastavit, rozjívené děti srovnat do latě až poté, co je vytáhnu z auta, než se věčně otáčet a tak kvůli spratkům zavinit nehodu.
  Znám člověka, který nevydržel hádku svých dvou synů, otočil se a chtěl jim vpálit pár facek, i když řídil. Je vám jasné, jak to dopadlo. Opřel to o strom ...

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:35:20
 14. avatar
  [8] Žábina [*]

  evusche: Nemusíš sama pomáhat, spousta lidí by možná nadělala víc škody než užitku, ale pomoci můžeš i tak, že pomoc zajistíš...

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:33:32
 15. avatar
  [7] mam-ča [*]

  Sorry, ten anonym jsem já...

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:22:26
 16. avatar
  [4] evusche [*]

  Já už mám za sebou také bouračku. Převrátila jsem autíčko na štřechu. Naštěstí jsem z toho vylezlá neporaněná až na dvě velke modřiny na obou stehnech. Bylo v začátcích mého řidičského umění a uznávám, že jsem jela jak blázen.
  Na druhou stranu mne zajímá, jestli bych byla také stíhána, kdybych neposkytla první pomoc, když sama když vidím krev, omdlévám. Myslíte, že bych byla stíhaná nebo že bych byla jako brána jako raněná při nehodě? I kdyby mi do té doby nic nebylo? To je zajímavý dotaz :-)

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:14:38
 17. avatar
  [2] pajda [*]

  Príma...pěkně napsané. Sama jsem naštěstí nikdy nebourala...

  superkarma: 0 20.02.2004, 07:30:46
 18. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Zname...., jednu bourajdu jsem zpusobila ja, ve svych ridicskych zacatcich zde. Napalila jsem to do zadniho narazniku jakehosi divoce vyhlizejiciho kovbojika. Ten vyskocil z auta jako certik, zamiril ke mne a ja se zavrtavala pod sedacku, kovbojik dorazil a zasveholil: "jsi v poradku?"
  Spadla mne celist, protoze v ceske kotlince bych byla nejspis zarazena do zivocisne rise a odeslana do anatomickych koncin. Druha bourajda byla nezavinena, napalila mne do zadnich dveri Indka, byly jsme jak dve hotentotky, ty straaasne prizvuky, chudak policajt, ktery to sepisoval .

  superkarma: 0 20.02.2004, 04:40:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme