Chrpa je hodně rozšířená rostlina s typickými modrými střapatými květy. Roste na loukách, na polích i v zahradách, ale na věcech do domácnosti ji moc nenajdete. Alespoň mně to dalo docela hodně práce.

Přesto jsem nějaké doplňky do bytu našla - nejvíc se motiv chrpy objevuje na nejrůznějším nádobí. Na bílých talířích, hrncích nebo skleničkách se modrý květ vyjímá docela hezky, i když já dávám přednost raději drobnějšímu provedení. A když o tom přemýšlím, vlastně doma nemám vůbec nic, na čem by chrpa byla.

Chrpa je léčivá bylina, která může být vysoká až půl metru, a je jí víc druhů, nejznámější je asi chrpa modrá, luční a polní. V lékařství se chrpa používá na výrobu mastí pro léčbu hnisavých očních chorob a podporuje také chuť k jídlu.

V květomluvě znamená chrpa jediné: Jsem s tebou šťastný/á. Modrá barva je ostatně barva klidu a uspokojení, což ke šťastnému vztahu patří. Světle modrá barva připomíná nebe a přináší pocit svobody. Není tedy divu, že modrá kytka dokáže uklidnit atmosféru. Čas od času by ji asi potřebovala každá z nás...

A jak vypadá chrpa na některých věcech v domácnosti? Podívat se můžete do naší FOTOGALERIE:

Zdroj: www.eshopdobrastodola.cz, www.fler.cz, www.bohemiaporcelan.cz, www.ceske-hezke.cz, www.galajita.cz a www.luxurytable.cz

Další články v našem magazínu:

Reklama