Zdraví

Strach ze zubaře: Spolehněte se na moderní znecitlivění při zákroku

Bojíte se před návštěvou zubaře? Trápíte se nervozitou, strachem a nespavostí? Věřte, že nemusíte!

erpet

Ošetření u zubního lékaře může představovat pro celou řadu pacientů nesmírně stresující zážitek, a tak se ke každé návštěvě nezřídka odhodlávají mnoho dní, týdnů, ale také měsíců či dokonce let. Tomu také bohužel většinou odpovídá stav chrupu, jenž může být v opravdu dezolátním stavu.

erpetNakonec se odhodlají většinou až v okamžiku, kdy přichází nějaký akutní problém a bolest převáží nad strachem z tolik obávaného ošetření. Bohužel v takové chvíli pacient většinou zjistí, že zubní lékař, u něhož kdysi dávno byl, již řadu let neordinuje, změnil působiště, či prostě nejeví zájem o ošetření pacienta, jenž nedochází pravidelně a objeví se vždy jen s nějakým problémem (navíc neohlášeně a mezi řádně objednanými pacienty, čímž narušuje běh ordinace). Nakonec se již bolest nedá vydržet, následuje vyhledání pomoci na pohotovostní službě (které až na čestné výjimky zrovna šetrností a ohleduplností neoplývají), nepříjemný zážitek se opakuje a začarovaný kruh uzavírá.

Co je příčinou tohoto strachu, který z běžné nervozity někdy může dosahovat až takové úrovně, že jej dokonce mohou provázet i tělesné příznaky, jako třes, nespavost, nevolnosti i zvracení? V drtivé většině případů jsou to předchozí negativní zkušenost z ošetření, často zakořeněné až v útlém dětství, kdy nešetrný přístup (doprovázený nedostatkem spolupráce ze strany rodičů, kteří svou úlohu podceňují a dítě na ošetření psychicky nepřipraví) dokáže do budoucna vytvořit celou problémů. Dítě sedá na křeslo, často netuše co se vůbec bude dít, najednou se jej chopí několik párů rukou, a cosi nepříjemného, často bolestivého, mu někdo cizí provádí násilím v tak citlivé oblasti, jako je hlava. Malý pacient pak zmítán směsicí strachu a nejistoty bojuje ze všech sil. Vždyť bojuje o život.

Tento pocit nejistoty a ohrožení může přetrvávat až do dospělosti, zejména není-li lékařovou oblíbenou disciplínou komunikace s pacientem (ten pak sedá na křeslo, aniž by věděl, co se vlastně bude dít, či dokonce které zuby a proč se budou ošetřovat) a rutinní aplikace lokální anestezie.
Velký kus práce u bázlivých pacientů udělá právě šetrný přístup a normální komunikace. Je až k neuvěření, jak málo stačí - vše probrat, vysvětlit pacientovi postup a důvod konkrétního ošetření, přizpůsobit plán a tempo ošetřování jeho vlastním potřebám a pochopitelně vždy se snažit místní anestezií minimalizovat nejen bolestivé ale i nepříjemné vjemy. Požadovaná odborná erudice nulová, výsledek výborný.

erpet

Někdy je ovšem problém tak zásadního rázu, že ani šetrný přístup nestačí. Pacient prostě onen první krok i přes oboustrannou snahu nezvládne udělat. V tu chvíli přichází na pomoc anesteziolog. Ona dvě kouzelná slovíčka znějí analgosedace a premedikace a v obou případech jde o ovlivnění vědomí pomocí léků. V případě analgosedace podá lékař-anesteziolog pacientovi nitrožilně látku, která jednak vede k odbourání strachu, zklidnění pacienta a v neposlední řadě také zajistí, že si pacient na případné nepříjemné pocity z ošetření nepamatuje. Výsledek (odpovídající požití většího množství destilátu) je kouzelný a dostavuje se prakticky okamžitě. Pacient, ještě v čekárně třesoucí se hromádka neštěstí, vchází rázně do ordinace, bodře lékaře poplácává po zádech a rozverně se ptá, který že to dnes „škubne“. Při výkonu je ve stavu polospánku (někdy se podání sedace nazývá „přiuspáním“, protože nedosahuje intenzity celkové anestezie), omezeně s ošetřujícím komunikuje a je schopen do určité míry spolupracovat. Po jeho skončení podá anesteziolog protilátku, která pacienta opět „probere" a ten pak odchází s doprovodem domů.

erpetMožnosti použití analgosedace jsou velmi široké, omezení (kromě vážných celkových onemocnění, která vždy musí posoudit anesteziolog) a rizika minimální. Teoreticky by se dalo říci, že analgosedaci (či přesněji sedaci) lze použít prakticky při každém výkonu, na druhou stranu celá řada výkonů (estetické výplně, broušení a otiskování na korunky a můstky) vyžaduje výbornou spolupráci pacienta, jsou časově náročnější a je tudíž vhodnější je provádět při vědomí. Nakonec k takovýmto výkonům se přikláníme až po základním ošetření akutních obtíží a v tu chvíli již bývají prakticky všichni pacienti normálně spolupracující.

Naopak ideální je použití analgosedace při ošetřování akutních problémů u bázlivých pacientů, kdy potřebujeme například extrahovat několik zkažených zubů najednou, či odstranit ze zubů nervy a provést ošetření kořenových kanálků. Tímto způsobem jsme schopni během jediné (či několika mála) návštěvy pacienta zbavit akutních obtíží, tak abychom dále mohli v klidu a postupně pracovat ne odstranění jeho strachu z ošetření. Podobně vhodné je použití analgosedace pro náročnější a obtížnější výkony, jakými je například extrakce všech tří zubů moudrosti v jediné návštěvě či zavádění většího množství implantátů.

Na rozdíl od analgosedace, při níž musí bezpodmínečně asistovat anesteziolog, je premedikace typem ošetření, které může realizovat sám zubní lékař. Jde v něm v podstatě o podání stejného léku jako při analgosedaci, jen ne nitrožilně, ale jinou formou - tedy například v podobě pilulky. Premedikace opět vede ke zklidnění pacienta, jen výsledek není tak výrazný a k jeho dosažení je třeba určité doby, než začne lék zabírat. Zatímco u dospělých není ve většině případů nutná (a pokud potřebujeme opravdu účinné ovlivnění vědomí, přikloníme se k podání analgosedace) může být vhodným pomocníkem při ošetřování malých dětí. Dítě se po podání premedikace během 30 a 45 minut dostává do polospánku a v ideálním případě při ošetření dobře spolupracuje. I pokud ale strach a pocit ohrožení malého pacienta převáží nad tlumivým účinkem léku, prakticky vždy se dostavuje amnézie a dítě si tak na nepříjemné zážitky nepamatuje a nevytváří si k dalšímu ošetřování někdy tak špatně překonatelné bariéry.
Oba typy ošetření, tedy analgosedaci i premedikaci v našem zařízení pacientům po předchozím vyšetření nabízíme.

MUDr. Vladislav Růžička
ERPET MEDICAL CENTRUM
Pštrossova 10, Praha 1

   
15.04.2010 - Zuby - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [30] babicka11 [*]

  strach ze zubaře je nic proti panické hrůze ...Sml15

  superkarma: 0 10.12.2010, 17:49:06
 2. avatar
  [29] mio [*]

  macamala — #28 to bezpochybySml22

  superkarma: 0 16.04.2010, 10:46:15
 3. [28] macamala [*]

  mio — #26 Já mám taky fajn zubařku. Tak říkám, více takových lidí ve zdravotnictví, ale nejen tam. Není nic horšího než arogantní blbec.

  1. na komentář reaguje mio — #29
  superkarma: 0 16.04.2010, 07:51:19
 4. avatar
  [27] Lilinka [*]

  Já mám úžasnou zubařku. Sml26 Provádí veškeré úkony, které už většinou zubaři přenechávají dentálním hygienistkám,v rámci preventivní prohlídky a zdarma. 

  Když mi provádí nějaký úkon, tak vždy velice jemně a neustále se ptá, zda mě to nebolí.

  Když jsem byla v nemocnici s osmičkami, tamní chirurg mi říkal ať si jí vážím, že tak krásně udělané  plomby ještě neviděl. Chodím k ní ráda a budu k ní chodit, i kdybych se odstěhovala na druhý konec republiky.Sml54

  Co se týče frekvence čištění zubů, moje zubařka taky říká, že by kvalita měla převažovat nad kvantitou. Čili jedno důkladné vyčištění denně stačí. Já se čistím ráno a večer (občas i v průběhu dne, když mám špatný pocit v ústech), ale jsem si vědoma toho, že po ránu ta kvalita za moc nestojí, je to jen taková rychlovka.

  superkarma: 0 16.04.2010, 07:29:38
 5. avatar
  [26] mio [*]

  macamala — #25 tak doufám, že zoubky budou mít dlouho zdravé, ať ten strach mít nemusejí. Dost se divím některým matkám, které jdou poprvé k zubaři s dítětem, až když nastane problém, takže 1.návštěva je hned bolestiváSml68

  U naší paní doktorky jsme fakt CELÁ rodina, začal k ní chodit brácha, když studoval a velmi kvalitně a takřka bezbolestně mu spravila chrup, tak jsme tam postupně nalezli všichni a jsem ráda, že k ní můžou chodit i naše dětim, protože je fakt bezvadná. Lidsky i profesněSml67

  1. na komentář reaguje macamala — #28
  superkarma: 0 15.04.2010, 21:47:08
 6. [25] macamala [*]

  mio — #24 Tak aspoň děcka nebudou mít jednou takový strach ze zubaře. Dneska je to daleko lepší, když si člověk může vybrat doktora. Dřív měl přiděleného dle místa bydliště. Sice jsem byla malá,přesto jsou věci, co pamatuju, nedej bože, když byl vedle na obvodě lepší doktor (ať zubař, praktik).

  1. na komentář reaguje mio — #26
  superkarma: 0 15.04.2010, 18:37:58
 7. avatar
  [24] mio [*]

  macamala — #11 taky chodíme vždy všichni 4 naráz (jsme tam jak HujeroviSml52) včetně dětí - s těmi od 1,5 roku věku, můžu je mít na klíně, paní doktorka nás povozí na křesle, dětem "spočítá" zoubky a je toSml67

  1. na komentář reaguje macamala — #25
  superkarma: 0 15.04.2010, 18:23:58
 8. avatar
  [23] wich [*]

  macamala — #20 Dante Alighieri — #21 Na zubní hygienistky tady nedám dopustit.

  superkarma: 0 15.04.2010, 16:49:01
 9. [22] macamala [*]

  Dante Alighieri — #21 Ano ano, rovněž investovat do kartáčku, který mi sedne.

  superkarma: 0 15.04.2010, 16:14:55
 10. avatar
  [21] Dante Alighieri [*]

  macamala — #20 Kolem čištění zubů panuje spousta mýtů. Ono je to slovo "pořádně" vlastně dost zavádějící. Pak si kdekdo myslí, že když zabere a přidá na minutách, bude to správně. Všechno je to o jemné technice.

  1. na komentář reaguje macamala — #22
  2. na komentář reaguje wich — #23
  superkarma: 0 15.04.2010, 16:09:41
 11. [20] macamala [*]

  Dante Alighieri — #19 Přesně tak to je. Chybou je právě to drhnutí, kdy si ten člověk "narve" všechen "bordýlek" k dásni, kde to vše začne hnisat. Dentální hygienistka není nic zbytečného. Jen je škoda, že tato profese tu dlouho nebyla. Když je zubař pečlivý, dá si tu práci s vysvětlováním hygieny. Ale ruku na srdce, kolik my ženské dáme za kosmetiku, kadeřníka atd. A za hygienistku?? Takže je od věci navštívit hygienistku.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #21
  2. na komentář reaguje wich — #23
  superkarma: 0 15.04.2010, 15:44:57
 12. avatar
  [19] Dante Alighieri [*]

  wich — #17 Je "pořádně" a "pořádně". Někdo si pod tím představuje drhnutí zubů tvrdým kartáčem 10 minut (a když si čistí jen 9, tak to nevyčistil důkladně), jiný čištění podle instrukcí hygienistky. Když jsem k ní přišla poprvé, měla jsem zuby vyčištěné špatně a měla jsem zánět dásní. Po třech týdnech správného čištění mě pochválila, že čistím dokonale a zánět byl úplně pryč. Sml67

  1. na komentář reaguje macamala — #20
  superkarma: 0 15.04.2010, 15:40:31
 13. avatar
  [18] wich [*]

  macamala — #11 Jako tví známí to má i přítelova rodina. Roky chodí k jedné lékařce, máti zavolá, objedná všechny 4 a napíše příteli, kdy si má udělat čas Sml67 Vždy si někdo vzpomene, kdy zhruba mají jít příště Sml22

  superkarma: 0 15.04.2010, 14:17:45
 14. avatar
  [17] wich [*]

  Bébina — #14 Jak píše Macmala - kdo chodí jednou za x let, přijde, až když je kaz zbytečně hluboký a často až tehdy, kdy bolí a hrozí zánět = pozdě (nehledě na tu ostudu Sml14). Prohlídka je součástí prevence. Zuby se kazí i při důkladné péči.

  macamala — #16 Péče o dásně je nejdůležitější v prevenci proti paradentóze. Kamarádka - zubařka se setkává se spoustou lidí, co neměli ani jeden kaz a ve 40 jsou bez poloviny vlastních zubů... Aha, oni si čistili zuby 1x denně "pořádně" Sml22

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #19
  superkarma: 0 15.04.2010, 14:14:01
 15. [16] macamala [*]

  wich — #12 tomu nemůžu ani věřit Sml23, že si někdo zoubky nečistí. zrovna před chvílí mi kámoška, co je zubařka, říkala, že třeba u stavu dásní hraje hygiena velkou roli.

  Když tam přemýšlím, tak platím vlastně jen 1. prohlídku (30 Kč), i když nemám problémy, chodím na druhou - ta je zdarma (patrně to má být motivace pro ty, co nechtějí chodit). Od zubařky dostanu vždy ještě vzorek nějaké pasty, která mi pak slouží, když jedu někam na víkend. Při každé prohlídce lékař vidí i malé změny, které mohou být v počátku ještě léčitelné.

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 15.04.2010, 13:36:12
 16. [15] Bébina [*]

  Dante Alighieri — #13 Souhlasim. I sama zubarka nekde psala, ze lepsi vycistit si zuby poctive 1x denne vcetne zubnich mezer, nez treba 3x denne, ale neodstranit plak uplne. Ja tedy bez vycistenych zubu nejdu spat nikdy a kdyz si je vycistim, tak uz nic nejim, ale nekdy se mi stane, ze si je o vikendu vycistim az vecer. A moje setsra si klidne vecer po vycisteni jeste neco zobne a kaz nema a nema a jeji pritel cisti poctive a kazu ma vzdy nekolik, ono holt se to pod plombama muze kazit dal, kdezto zdravy nevrtany zub, ktery se do 30let veku nezkazil, se uz vetsinou nezkazi, tolik slova lekare. Takze nejdulezutejsi prevence je starat se o sve zuby tak, aby mel zubar pramalou sanci vubec na ne sahnout.

  superkarma: 0 15.04.2010, 13:31:28
 17. [14] Bébina [*]

  wich — #12 Nemyslim, si, ze kdyz si necham 2x do roka cumet od zubare do huby, zlepsi se tim zdravi mych zubu. Zubar pouze opravuje to, co clovek sam v peci zanedbal. Prevence je dulezita, ale prevence nejsou prohlidky, prevence je kazdodenni dukladne cisteni a vhodne stravovaci navyky, zvlast u deti, ktere jeste nemaji vyvinutou sklovinu. Ja treba chodim k zubari pravidelne 2x rocne prakticky od zacatku skolni dochazky, ale kdybych poslednich 15 let nebyla u zubare, nic by se nestalo, po celou tu dobu mi zuby pouze prohlizi.

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 1 15.04.2010, 13:25:19
 18. avatar
  [13] Dante Alighieri [*]

  wich — #12 Nečetla si tenkrát mojí další reakci, jak vidno. Já si čistím ráno i večer, ale někdy jsem schopná se po čištění ještě najíst. Ale nevidím v tom problém. Důležité je odstranění STARÉHO plaku. A když si třeba za hodinu hned zadělám na nový, nic se neděje, protože ráno ho včas odstraním. A když si člověk čistí zuby pořádně, dokonce to stačí jen 1x za 24 hodin. Až potom se totiž tvoří ty škodlivé organismy.

  1. na komentář reaguje Bébina — #15
  superkarma: 0 15.04.2010, 13:08:15
 19. avatar
  [12] wich [*]

  macamala — #11 Sml22 Vždyť nedávno i tady psaly ženské, že si večer nečistí zuby Sml80 Tak jaký mají děti vzor. Prohlídka 1x za rok stojí minimum peněz a času možná trošku nepříjemně stráveného na křesle oproti parádně rozjetému zánětu.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #13
  2. na komentář reaguje Bébina — #14
  3. na komentář reaguje macamala — #16
  superkarma: 0 15.04.2010, 12:56:24
 20. [11] macamala [*]

  wich — #9 A to mám pocit, že do 18 zubaře neplatí, takže je to lenost. Mám kolem známé, kde to funguje tak, že jde na prohlídku celá rodinka. Dnešní děti jsou ušetřeny těch hromadných prohlídek, jdou tam s matkou nebo otcem. A toho by měli rodiče využít, ale kde nic není, ...

  Jestli kašlou rodiče na svoje zuby, pak je těžko něco řešit u dětí.

  1. na komentář reaguje wich — #12
  2. na komentář reaguje wich — #18
  3. na komentář reaguje mio — #24
  superkarma: 0 15.04.2010, 12:31:44
 21. [10] free [*]

  Mě ta lokální anestezie posledně strašně bolela. Myslels jsem, že z toho zblázním a doktorka se tvářila skoro uraženě.  Bolí vás to taky?

  superkarma: 0 15.04.2010, 11:50:28
 22. avatar
  [9] wich [*]

  macamala — #3 Jenomže pokud jsou rodiče idioti a zdraví jejich dětí je jim ukradené (nebo spíš líto třiceti kaček, co by šly na pivo), je rozhodnutí zrušení prohlídek opravdu fatální. Už tak mají Češi hnusné zuby.

  1. na komentář reaguje macamala — #11
  superkarma: 0 15.04.2010, 11:21:16
 23. avatar
  [8] wich [*]

  * ...z toho jednou...

  superkarma: 0 15.04.2010, 11:19:00
 24. avatar
  [7] wich [*]

  Ač jsem v dětství zažila 2x zánět okostice z jednou při něm trhání bez umrtvení, nikdy strach z návštěvy zubní nemám. Prostě otevřu ústa, zavřu oči, poslouchám hudbu, nechám se ošetřit, zavřu ústa, zaplatím a jdu Sml33

  superkarma: 0 15.04.2010, 11:15:35
 25. [6] macamala [*]

  dalma — #5 O té základce jsem už taky psala, to byl fakt mazec Sml16. Se zubaři je to dneska průser, fakulty nestačí produkovat, navíc to studium je pro ně dost drahé.

  superkarma: 0 15.04.2010, 11:07:55
 26. avatar
  [5] dalma [*]

  Já mám ze zubaře opravdu panickou hrůzu. Sml15 Hodně síly mi bere už jen samotné objednání se k němu. Tento strach mám právě už z dětství, ze základky, kdy se chodilo hromadně k zubaři. To byly fakt muka. Nejen, že jsem chodila na řadu až mezi posledními, protože jsem byla od Z, ale hlavně ten přístup doktorky. Sml28

  Teď mám ale opravdu skvělého doktora. Není to jen vynikající lékař, ale i člověk se srdcem na dlani. Díky němu se mi ten můj šílený strach daří jakžtakž zvládat. Sml59 I když jak už jsem psala výše, objednání se je pro mě stále "bobřík odvahy". Sml30 Ale snažím se chodit opravdu co půl roku. Sml22

  Chtěla jsem k němu objednat i svého 19 měsíčního syna, ale bohužel nebere. Sml80 Což je mi dost líto, protože jsem se těšila, že budeme chodit spolu.

  1. na komentář reaguje macamala — #6
  superkarma: 0 15.04.2010, 10:27:07
 27. [4] Bébina [*]

  A to ja chodim k zubari rada, protoze brnkani kovovych nastroju o zuby je mi prijemne.

  superkarma: 0 15.04.2010, 09:55:02
 28. [3] macamala [*]

  Klára Křížová — #2 Ale nejhorší to bývalo na základce. Všichni povinně nastartovat k zubaři. Šlo se dle abecedy. Takže jsem si prožila svou hodinku.

  Je fakt, že dnes se kritizuje, že povinné školní zubní prohlídky byly zrušeny a že děti mají tím horší zuby. Ale záleží to přece na rodičích. Pokud jsou zodpovědní, tak s dítětem chodí pravidelně.

  1. na komentář reaguje wich — #9
  superkarma: 0 15.04.2010, 09:34:44
 29. [2] Klára Křížová [*]

  já se tedy zubaře bojím vždycky. I když vím, že to nebude bolet. jakmile se blíží den D, jsem nervózní. Sml15

  1. na komentář reaguje macamala — #3
  superkarma: 0 15.04.2010, 09:25:47
 30. [1] macamala [*]

  Strach ze zubaře?? Myslím si, že určitou roli v tom hraje i osobnost zubního lékaře. Dřív jsem chodila k zubařce, byla jsem objednána na určitou hodinu, ale čekala jsem 2 hodiny v čekárně, zatím jsem se hezky vystresovala. Ona mi pak nic nenašla. Zubařku jsem změnila, jsem naprosto spokojená, chodím tam bez obav. Většinou jsem bez problémů, takže čas, který si vymezila na případné ošetření, věnuje např. technice čištění.

  superkarma: 0 15.04.2010, 08:18:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme