.

Strach ze samoty: Raději budu s tebou než s nikým!

Vztahy

Strach ze samoty: Raději budu s tebou než s nikým!

Představa, že se vrací do prázdného bytu, je pro ně stejně děsivá jako pro jiné strach  ze sociálního kontaktu. Jdou ze vztahu do vztahu i přesto, že předem tuší, že nebudou mít dlouhého trvání. Řídí se mottem: Raději budu s někým, s kýmkoliv, než bez nikoho.

sama

Určitě někoho takového ve svém okolí znáte. Člověk, který prostě nikdy nebyl sám, a to i za cenu, že všichni okolo mnohdy nad jeho výběrem partnerů kroutili nechápavě hlavami a v duchu se ptali:
Jak se s někým takovým může zahazovat? Odpověď je jednoduchá: Dotyčný jedinec prostě nedokáže být sám. Bojí se sám zařizovat běžné záležitosti, bojí se, že si v životě nebude s něčím vědět rady, že nebude mít koho požádat o pomoc, nebo se jednoduše jen bojí být sám se sebou.

Hlavně mě neopouštěj

Šestadvacetiletá Šárka z Prahy se už třetím rokem plácá ve vztahu, o kterém ví, že nemá budoucnost. Svému příteli Michalovi už několikrát přišla na nevěru, ale opustit jej nedokáže.
„Přemýšlela jsem o tom už mockrát, ale pokaždé, když jsem se s Michalem rozešla, za pár dní jsem to nevydržela a prosila ho, aby se vrátil,“ svěřuje se Šárka.  „Není to proto, že bych do něj byla nějak bezhlavě zamilovaná, ale když jsem sama, je mi mizerně a mám příšerné deprese. Začnou mě pronásledovat myšlenky, že si třeba už nikdy nikoho nenajdu a zůstanu úplně sama. Taky si pořád říkám, že už jsem do toho vztahu přece jen dost „investovala“ a nechce se mi z něj jen tak odcházet, začínat něco nového,“ říká Šárka.

To potvrzuje také stejně stará majitelka PR agentury Lenka, která udržuje vztah se svým manželem, přestože ji opustil kvůli milence.
„Neodpustila jsem mu to, ale nemohla jsem si nikoho jiného najít, a tak se s manželem pořád stýkám. Teď vlastně podvádí svou milenku se mnou,“ říká Lenka, která zároveň přiznává, že velkou roli v jejím rozhodnutí hraje sex i manželova pracovní podpora.
 „Kdybych s manželem vztahy utnula, byla bych se sexem takříkajíc na suchu a taky bych přišla o spoustu zakázek, které jsme spolu ještě coby manželé sjednávali.“

Zadní vrátka se nevyplácejí

Jenže v tom právě lidé dělají podle psychologů největší chybu. Setrvávání s někým jen proto, abychom nebyli sami nám podvědomě brání najít si někoho jiného, i  když se o to člověk snaží, málokdy se mu to povede.
„Nejvíc na to doplácejí ženy. Znám spoustu takových, které žily léta s partnerem jen tak, protože neměly nikoho jiného. Pak se s nimi dotyčný rozešel a ony se ocitly samy na prahu třicítky, v depresi a se strachem, že už si nikoho nenajdou,“ říká psycholožka Zdeňka Sládečková. Stejně jako jiní odborníci ani ona neschvaluje takzvaná zadní vrátka, kdy lidé raději žijí s „kýmkoliv“, než aby věnovali čas a energii na hledání vhodného partnera.
Člověk, který se bojí života bez partnera, by se měl nejprve naučit žít sám se sebou. Jedině tak se vyhne velkým životním karambolům a bude schopen mezi spoustou ryb rozeznat skutečně cenný úlovek.

Kam dál:

   
14.03.2011 - Ona s ním - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. [14] jastura [*]

  Mendie — #12 a to já si ráda po práci uvařím kotel dobrého jídla a pak se hezky nacpu. Nevařím pro chlapa, ale pro sebe, protože se prostě těším na to jídlo. Takže já často ráda běžím po práci domů navařit si nějakou dobrotuSml80. Ty běžné ženské zábavy mě moc neberou, takže si raději sednu s přítelem k televizi a upíjím mu pivo nebo běhám se psy venku. On to má každý jinak. Hlavně, že jsme spokojené..

  superkarma: 0 17.03.2011, 08:05:12
 2. avatar
  [13] peetrax [*]

  Ano, znám takové, ze vztahu do vztahu. Nikdy jsem to nepochopila, já jsem spíš opak. Sml80

  superkarma: 0 14.03.2011, 15:19:33
 3. [12] Mendie [*]

  macamala — #11 No, to je snad normální postup ne? Asi i základ kvalitního vztahu - myslím tím tvůj přístup.

  Ale "po práci běžet domů, vařit kotel večeří, nedělat sama pro sebe nic" to je spíš model pána a otroka Sml68

  1. na komentář reaguje jastura — #14
  superkarma: 0 14.03.2011, 15:15:50
 4. [11] macamala [*]

  oalison — #10 Vím, o čem mluvíš. Mám to tak stejně. Bydlet sama mi nevadilo, ale problém spíš byl v okolí. Spekulace, proč bydlím sama, občas mi to dali lidé pěkně "sežrat".

  S partnerem nejsme 24 hodin denně spolu, máme navíc trošku odlišné zájmy. U mě neexistuje ten model, který vidím u některých žen v okolí - po práci běžet domů, vařit kotel večeří, nedělat sama pro sebe nic. Já si zajdu s kámoškou na pokec, cvičit, zajít na údržbu (kadeřnice, kosmetička atd.).

  1. na komentář reaguje Mendie — #12
  superkarma: 0 14.03.2011, 13:37:30
 5. avatar
  [10] oalison [*]

  Mám takových holek ve svém okolí několik, nějaké náznaky se možná objevily i u mě... jsem sama za sebe ráda, že mi konečně došlo, kde dělám chyby, jak se jich zbavit a že mám klid a hlavně samu sebeSml16

  Naopak teď co mám přítele, si říkám, jak mi docela chybí to, když jsem bydlela sama v garsonce a mohla si vybírat mezi chlapamaSml52

  1. na komentář reaguje macamala — #11
  superkarma: 0 14.03.2011, 11:56:10
 6. avatar
  [9] Léthé [*]

  Já osobně jsem nikdy tu opravdovou samotu nezažila, takže tu mohu jen těžko posoudit.

  Ale naopak, jsem hrozně moc ráda sama ...sama ze sebou. Ale jak říká Halina Pawlovská;... "v rytmu života, je někdy dobrá samota. Ale nikdy není ono, dlouho tančit sólo."

  superkarma: 0 14.03.2011, 11:36:50
 7. avatar
  [8] Léthé [*]

  OlgaMarie — #3 jasné že to nemusí být despota a idiot. Může to být i docela hodný manžel, kterého doma jeho žena nevidí jinak, než ležet na gauči, přikrytý denním tiskem....a to že je mrtvý zjistí až podle toho, že se datum na novinách nezměnil již hodně dlouho.Sml52

  superkarma: 0 14.03.2011, 11:29:50
 8. avatar
  [7] bonda [*]

  Až jsem se rozvedla, teprve pak jsem zjistila, kolik kamarádů, kteří jsou ochotní mi pomoci, nyní mohu poznat. S bývalým  jsem se styděla chodit i na návštěvy a nechtěla jsem nikoho využívat, takže jsem byla vlastně sama.

  superkarma: 0 14.03.2011, 11:02:50
 9. [6] Mendie [*]

  Tohle "neumět být chvíli sám" je opravdu neštěstí, takoví lidé si pomalu nejsou schopní najít partnera, se kterým by byli opravdu šťastní, protože neumějí být sami, neznají sami sebe a nevědí, co od života a od životního partnera vlastně čekat. Jsou neustále závislí na někdom, kdo jim nevyhovuje nebo s nimi zametá (nebo i oni s ním, protože si ho neváží) a neustále se přizpůsobují něčemu, co vlastně stejně nechtějí.

  Já jsem ráda, že jsem před časem dokázala být nějakou dobu sama - tedy bez partnera. Trávila jsem čas s přáteli, užívala si (bohužel bez sexu, ale co už, ten stejně nebyl nic moc, dokud jsem nepoznala svého manžela).

  Teď si moc vážím období, kdy jsem si dokázala, že umím sama se sebou žít, i když to nebylo jednoduché, že se umím o sebe postarat. A teď mám životního partnera, kterého bych nevyměnila za žádného na světě a ani by mě nenapadlo očekávat, jestli se nenajde někde někdo lepší. Sml22

  superkarma: 0 14.03.2011, 10:39:38
 10. [5] Anai [*]

  Léthé — #1 Přesně tak! Moje skvělá a úžasná kamarádka žije už dlouho ve vztahu, který není úplně ideální a ona v něm není úplně šťastná, až tak, že říká: Až se objeví, někdo lepší, opustím ho. To je pro mě měřítko nespokojenosti, to já bych o svém vztahu nikdy říct nemohla, ač rozhodně "něco" chybí také - kompromisy je nutno dělat vždy, ale když si člověk dá "pro" a "proti" vedle sebe, musí vždy zvítězit  výrazně "pro", a to rozhodně ne díky jedinému bodu...

  superkarma: 0 14.03.2011, 08:59:20
 11. avatar
  [4] RenataP [*]

  Léthé — #1 Sml22Sml67

  superkarma: 0 14.03.2011, 08:44:42
 12. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Léthé — #1 On to ale nemusí být hned despotický idiot. Jen někdo, na koho jsi zvyklá a pak Sml80, když si uvědomíš ty nebo on, že jste nežili spolu ale vedle sebe. 

  1. na komentář reaguje Léthé — #8
  superkarma: 0 14.03.2011, 08:34:04
 13. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Já taky nejsem ráda dlouho sama, ale souhlasím naprosto s Léthé. Nejsmutnější je samota ve vztahu. A něco o tom vím. Změna je pak veskrze pozitivníSml58

  superkarma: 0 14.03.2011, 08:25:00
 14. avatar
  [1] Léthé [*]

  Být sám, ještě nemusí znamenat být osamocený. Někdy se člověk cítí mnohem víc sám z nějakým despotickým idiotem, než sám ze sebouSml24.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  2. na komentář reaguje RenataP — #4
  3. na komentář reaguje Anai — #5
  superkarma: 1 14.03.2011, 06:54:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme