Domácnost

Strach a stres ze silvestrovských oslav u zvířat. Jak se ho zbavit?

Silvestr a oslavy začátku nového roku patří většinou mezi radostné okamžiky. Pro kočky a psy se ale často jedná o velmi stresující období. Nadmíra hluku a záblesky ohňostrojů zvířata, až na výjimky, velice stresují. Jak nejlépe zabezpečit svého domácího miláčka a ochránit ho od stresu a strachu? Jak udělat psům příjemný Nový rok?

Noc plná strachu

Kočky i psi mají velice dobře vyvinuté smysly. Mají perfektní sluch a jsou schopni vnímat zvuky o frekvenci hodně vyšší, než vnímají lidé. Na této schopnosti psů je založen princip píšťalky, kterou člověk vůbec neslyší. „Psy a kočky snášejí rány petard a rachejtlí mnohem hůř než lidi. Není divu, že většina z nich prožívá Silvestr ve stresu,“ říká Lucia Repová z Royal Canin.

Zaoblený obdélník: Nejčastější reakce na hlasité zvuky: • panika, strach, křeče, třes, skřípání zubů • skrývání se v nepřístupných místech • děsivé mňoukání/štěkání •

dogZaoblený obdélník: Nejčastější reakce na hlasité zvuky: • panika, strach, křeče, třes, skřípání zubů • skrývání se v nepřístupných místech • děsivé mňoukání/štěkání • „záchvaty šílenství“, kdy zvíře běhá rychle po bytě sem a tam • průjem, inkontinence moči, zvracení „Kočku většinou stačí uložit na nejklidnější místo v bytě, kde s největší pravděpodobností půlnoc prospí,“ dodává odbornice. Pokud necháte přes kritickou novoroční půlnoc psa doma samotného, může ze strachu začít ničit váš příbytek. Nechávat své mazlíčky doma o samotě se rozhodně nedoporučuje.

Nejpřirozenějším způsobem jak připravit kočce nebo psovi klidného Silvestra je jet někam, kde bude klid a oslava tam proběhne jen bouchnutím zátky u šampaňského. Nejlépe tedy odjet někam do hor na samotu, ale ani to ale nemusí stačit. Někteří psi oslavy Nového roku zvládají bez problémů, ale záleží na psí povaze, výchově a zvyku na hluk a rušné prostředí. Jednou z možností jako minimalizovat půlnoční stres je odvést pozornost mazlíčků hračkami, puštěním hudby anebo filmu.

Pomoci může i lidské utěšení. Někdy je lepší, když si s pejskem sednete na pohovku a budete ho hladit, uklidňovat ho a mluvit na něj. Pes se bude cítit v bezpečí a nebude hysterický. „Musíte u psa zajistit pocit klidu a bezpečí. Jinak hrozí, že se vystraší a do budoucna se bude velmi bát, když uslyší jakýkoliv hlasitější zvuk,“dodává Repová.

Zaoblený obdélník: Víte že: Oslavu nového roku bez petard na Facebooku podporuje přes 18 000 lidí. Uklidňující přípravky pro kočky a psy

Pokud by se váš mazlíček navzdory preventivním opatřením a uklidňování stresoval, lze použít uklidňující přírodní prostředky, difuzér na bázi uklidňujících feromonů anebo sedativa, která jsou na veterinární předpis. Jejich účinky jsou ale velmi individuální a přípravky na bylinné a vitamínové bázi je třeba podávat aspoň 4 dny před silvestrem. Difuzér do elektrické zásuvky pro kočky a psy je třeba zapnout nejméně 2 týdny před. Nikdy nepodávejte lidské léky a sedativa bez veterinárního vyšetření a konzultace. Sedativa jsou k dostání pouze u veterináře, který poradí správné dávkování. Důležitou roli hraje především v jaký čas sedativa dát, aby účinek nastal ještě před vypuknutím hlučných oslav. „Nejlepší je jít se psem dopoledne na dlouhou procházku a kolem 16. až 17. hodiny podat veterinárním lékařem stanovenou dávku. Poté je ještě nutná kontrola, při které případně přidáte ještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní,“ radí Lucie Repová z Royal Canin.

   
30.12.2015 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Cinderela [*]

  Zakázala bych všechny petardy a ohňostroje.Trpí tím zvířátka, mrzačí se lidi a o vyházených penězích ani nemluvím.

  superkarma: 0 30.12.2015, 20:40:03
 2. avatar
  [12] lenka.ms [*]

  Heffy — #3 Myslím, že každý pejsek je jiný. A není to tedy (jen) leností majitele. Konec konců, nemám prvního psa...

  superkarma: 1 30.12.2015, 19:53:41
 3. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  tady už někdo zkoušel petardy a náš kocourek zmateně pobíhal a byl vyděšený.Zítra budu s ním,ale i tak bude trpět,chudák Sml73

  superkarma: 0 30.12.2015, 17:14:29
 4. [10] free [*]

  Nevím, jestli byla naše fenka klidná od přírody, nebo jsme ji vážně odnaučili strachu bouchacími kuličkami.... ale vážně si na bouchání zvykla.

  superkarma: 0 30.12.2015, 17:11:06
 5. [9] bobani [*]

  o Silvestra je mi zvířátek fakt líto

  superkarma: 0 30.12.2015, 15:36:40
 6. avatar
  [8] Hanyna [*]

  Našemu psisku to naštěstí nevadíSml23

  superkarma: 0 30.12.2015, 13:42:49
 7. avatar
  [7] hubajda [*]

  maxipes — #4take si to myslim mame stene a na rany nejak nereaguje ale kdyz jsem mela starsiho psa tak to byla hruza tyden nechtel jit ven to stejne kocka kdyz byla mlada tak ji to bylo jedno a ted kdyz je stara babicka tak se take boji

  superkarma: 0 30.12.2015, 10:37:46
 8. avatar
  [6] pajda [*]

  Alka1 — #5pes obvykle nereaguje na ty podněty, které nevyvolají paniku u vás. Ovšem oslava Silvestra nesmí probíhat tak, jak je zvykem: hromada cizích lidí, pro psa nezvyklé aktivity, obvykle zavřený sám, aby "nerušil návštěvy" nebo dokonce naprosto nezvykle puštěný někam, kam normálně nesmí, protože "on se chudáček bude o půlnoci nervovat". Nebude, když ho to nenaučíte...pokud jde o tolik rozšířené rady veterinářů, je nutné si uvědomit, že kšeft je kšeft. Všechny podobné články končí nabídkou drahých reparátů, v lepším případě bylinkových.

  superkarma: 2 30.12.2015, 10:25:12
 9. avatar
  [5] Alka1 [*]

  Heffy — #3 Vy toho o psech asi moc nevíte...

  1. na komentář reaguje pajda — #6
  superkarma: 2 30.12.2015, 09:24:22
 10. [4] maxipes [*]

  Každý pejsek to snáší jinak když je mladý,vůbec mu nic nevadilo,nyní se bojí každé petardy.

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 2 30.12.2015, 09:13:54
 11. [3] Heffy [*]

  Každý pes se dá na podobné "stresující" podněty snadno zvyknout. Rozhořčení majítelé vyděšených psů na sebe jen prozrazují svou lenost a neschopnost věnovat svým mazlíčkům dostatek péče v období socializace. Můj pes například ohňostroje nadšeně sleduje bez známky stresu a pokud venku něco bouchá, dožaduje se možnosti jít se na to podívat. Tolik můj názor.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #5
  2. na komentář reaguje lenka.ms — #12
  superkarma: 1 30.12.2015, 08:52:44
 12. [2] Le44 [*]

  S pejskem jsme se to naučili trochu zvládat. Chováme se jakoby nic, máme jí mezi sebou na gauči a ona je klidnější. Nikdy jí nenecháváme doma samotnou. Letos jsme se přestěhovali do ulice, kde bydlí většina starších lidí a doufáme, že tu bude klid. Je mi všech zvířátek moc líto.

  superkarma: 0 30.12.2015, 08:48:31
 13. avatar
  [1] datura [*]

  Už teď je mi líto mých králíků v králíkárně Sml80

  superkarma: 1 30.12.2015, 08:24:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme