Na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie se v úterý 9.9.2014 ve 14-20 hod uskuteční v pražských Žlutých lázních již 2. ročník Bláznivého festivalu. Po úspěchu prvního ročníkuse mohou návštěvníci letos těšit na ještě více bláznovin v podání pacientských sdružení, netradiční workshopy nebo koncert TataBojs. Návštěvníci se dozvědí hlavní fakta o schizofrenii a budou si moci zkusit, jaké to je být na malou chvíli v kůži pacienta se schizofrenií.  

Bláznivý festival je součástí destigmatizační kampaně na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie. Jejím cílem je přiblížit svět schizofreniků co nejširší veřejnosti a ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty, či z nich mít strach. Odtud také název celé kampaně - „Jsem jako ty”.

ttt

„Druhý ročník festivalu se ponese v duchu motta „Plaveme v tom spolu“, chceme naznačit, že jsme všichni na jedné lodi a ty, co měli méně štěstí a onemocněli schizofrenií, rozhodně neházíme přes palubu,“ uvedla za organizátory Hana Brychtová. Největší prostor bude i letos věnován sdružením a pacientským organizacím, které pomáhají pacientům se schizofrenií a jejich rodinám. „Nechtěli jsme ale, aby sdružení pouze rozdávala letáčky a informace, prezentace jednotlivých sdružení je tedy pojata jako veletrh výrobků z jejich terapeutických dílen. Návštěvníci se tak mohou těšit na výrobky z keramiky, látkové hračky, ručně tkané výrobky, výrobky z hedvábí, obrazy, bižuterii a mnohé další,“ doplnila Brychtová. Zakoupením výrobků návštěvníci podpoří dané sdružení a dozví se, kde konkrétně prostředky pomohou. Milovníci domácích receptů se navíc mohou těšit na čerstvé zákusky, domácí sušenky a limonádu, kávu, nebo osvěžující míchané nápoje v mobilních kavárnách.Veškerý výtěžek z prodeje poputuje jednotlivým sdružením.

Pro zájemce budou připraveny také zajímavé workshopy. Loutkový, výtvarný, či hudební workshop v podání studentů DAMU, realizované v rámci projektu „Divadelní tvorba ve specifické skupině“. Pro tvořivé bude připravena výroba korálků a doplňků z recyklovaných materiálů, či zdobení baněk. Pro pacienty a jejich rodiny bude na místě zajištěno odborné sociální poradenství, dluhové poradenství a poradenství na základě vlastní zkušenosti s nemocí. Nejen pro pacienty pak bude k dispozici speciální stanoviště s ukázkou kognitivní terapie a jejího využití v rámci léčby pacientů se schizofrenií.

Na pódiu se budou po celý den střídat umělecké soubory z řad klientů, pacientských sdružení a organizací pomáhajících schizofrenikům. Divadelníahudební vystoupení doplní speciálně pro Bláznivý festival premiérové představení divadelní hry ONI ONY v podání hercůDAMU. Festival ukončí koncert skupinyTataBojs.

Zdroj:Tisková zpráva

Reklama