Zdraví

Stojí homeopatie na vědeckém základě?

Jak lze vysvětlit léčebné úspěchy homeopatické medicíny? Nejsou homeopatické přípravky, které obsahují jen nepatrné stopy účinných látek, ve skutečnosti jen zcela neúčinným a neškodným lékem, tedy placebem?
Dodnes se o tom vášnivě diskutuje.

V posledních letech se projevuje zcela zřejmý trend: stále více pacientů se obrací k alternativním metodám léčení, mimo jiné i k homeopatii, a to zejména u takových chorob, jako jsou nejrůznější chronické obtíže, psychosomatická onemocnění nebo alergie, jejichž počet neuvěřitelným způsobem stoupá. A tady si klasická medicína ani dnes neví rady.

K četným příznivcům homeopatie, praktikované již přibližně dvě stě let, patří řada proslulých osobností: například nizozemský malíř Vincent van Gogh, britská královská rodina (ta dokonce financovala výstavbu homeopatické kliniky v Londýně).
Její protivníci naopak v homeopatii spatřují čistý podvod.

Co je to vlastně homeopatie?
Princip homeopatie lze vyložit na následujícím příkladu. Do lahve s jedním litrem vody přidáme kapku kávy a důkladně s ní zatřepeme. Potom jednu kapku vzniklého roztoku kápneme na kostku cukru a dostaneme homeopatický lék, který by měl mít uklidňující účinky – přestože samotná káva je považována za povzbuzující.

Výroba homeopatických léčiv sice podléhá mnohem přísnějším předpisům a pravidlům, přesto však i tento zjednodušující popis může zavdat podnět k nejrůznějším otázkám. Proč má mít například konečný produkt ve srovnání s výchozí surovinou protichůdný účinek? Jak velké množství kávy se vlastně nachází na kostce cukru? Obsahuje pak ještě každá kapka z lahve také skutečnou kávu? A působí tento prostředek na všechny lidi stejným způsobem?

První přesné popisy opačného účinku některých přírodních látek pocházejí od Samuela Hahnemanna, považovaného za zakladatele moderní homeopatie.
Hahnemann prováděl pokusy s rostlinami, které měly potlačit symptomy určité nemoci. Pokaždé se po požití vývaru z těchto rostlin domníval, že na sobě právě tyto symptomy pociťuje. Začal proto podrobně popisovat a sledovat příznaky nemocí, které se objevovaly u zdravých osob po podávání rostlinných, minerálních a živočišných látek.

Tak byly položeny základy homeopatie, shrnuty v krátké formuli „podobné nechť se léčí podobným“.
V další fázi podával Hahnemann testované látky nejen zdravým, ale i nemocným se stejnými příznaky.

Když člověka například píchne včela, kůže zrudne a oteče, což jsou běžné příznaky zánětu. Hahnemann tedy uvažoval o tom, zda by nemohl včelí jed využít k léčení zánětu zcela jiného původu, jako například kloubového revmatismu.

Touto metodou dosáhl mimořádných výsledků. Zjistil taky závislost na dávkování, tj. skutečnost, že vysoké dávky mohou být nebezpečné a vyvolat dokonce zhoršení choroby.
Proto Hahnemann začal jednotlivé látky ředit směsí alkoholu a vody tak dlouho, až v hotovém léku nebylo obsaženo žádné měřitelné množství účinné látky. Při ředění je navíc velice nutné roztok předepsaným způsobem protřepávat.
Takto připravené prostředky jsou tím účinnější, čím více jsou zředěné. Jelikož však tyto vysoce zředěné preparáty již neobsahují ani stopu původní látky, je podle chápání moderních přírodovědců jakýkoliv jejich účinek předem vyloučen.

Homeopaté na to reagovali vysvětlením, jemuž se říká teorie otisku, neboli „paměť vody“. Jde vlastně o to, že do vody se v procesu různých stupňů ředění a třepání stále zřetělněji otiskuje účinná látka. Voda si prý jistým způsobem „pamatuje“ specifickou informaci této látky.

Homeopatické přípravky se nepodávají proti přesně definované nemoci, ale jsou spíše zaměřeny na individuální životní síly daného člověka, které je třeba uvést do rovnováhy. Z toho důvodu se každému pacientovi předepisuje zcela osobní lék přesně „na tělo“.

Klinické výzkumy z nedávné doby prokázaly, že homeopatie je úspěšná především při léčení určitých specifických onemocnění. Patří k nim migréna, lupénka, alergická rýma a různé formy revmatismu.
Lékaři ovšem varují před tím, aby se při těžkých onemocněních, jako je cukrovka, rakovina nebo nebezpečné infekční choroby, nasazovala jako jediná metoda homeopatie. Existuje totiž nebezpečí, že se zanedbá správný okamžik pro stanovení přesné diagnózy a účinného léčení.

Kde je teda pravda? Jsou homeopatické léky skutečně účinné nebo jen působí na lidskou psychiku? Ať je pravda jakákoliv, je pro vyléčení člověka nepodstatná. A co vy? Věříte na účinek homeopatik? Máte s touto léčebnou metodou vlastní zkušenosti?  

 

Podle knížky Tajemství kolem nás (Reader´s Digest) zpracovala   

          
   
14.07.2003 - Zdraví - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [12] charouzka [*]

  patřila jsem mezi lidi, kteří na homeopatii nevěřili. až jednou ...... a teď na ní nedám dopustit. Rozhodně to není metoda víra tvá tě uzdravila, protože děti tuhle vlastnost nemají. Pomohla nám už se spoustou problémů, včetně kojení, bolístek zubů, angín, aftů........ a můžu říct, že doporučení půl hodiny před po nepít, nejíst atd. jsou v případě dětí mnohdy nesplnitelná a přesto to funguje

  superkarma: 0 14.07.2008, 22:45:53
 2. avatar
  [11] nymphaea [*]

  Homeopatikům věřím, ale záleží i na homeopatovi, na tom, co po nich chceme a jak si pomáháme sami.
  Z bylinkových čajů se nesmí, pokud vím, jen mátový.

  superkarma: 0 14.07.2008, 17:17:49
 3. avatar
  [10] Suzanne [*]

  pajda: to není pravda. Jediné, co nesmíš před a po užití, je mentol. Pokud léčíš homeopatiky psychické záležitosti, pak "nestresovat se" je příkaz za všechny prachy. Od svého homeopata jsem nikdy neslyšela o parfémech, ba naopak mi u sebe vaří bylinkové čaje, po nichž mi shodou okolností podává homeopatika. Takhle vznikají mýty - viz co píše Ťapina.
  Bože, je to pět let starý a mně to fakt nedalo

  superkarma: 0 14.07.2008, 09:17:51
 4. avatar
  [9] Ťapina [*]

  A u respiračních infekcí se mi dostalo vysvětlení, jaké se mi líbí. Je třeba, aby se původce z nosu dostal do střeva, protože tam si s ním tělo poradí a naučí se na něj reagovat, což nosní sliznice neumí zdaleka tak dobře.

  superkarma: 0 09.12.2003, 17:00:39
 5. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Začínám mít pocit, že u homeopati nefunguje ta samotná látka, ale všechno to kolem, co vám doktoři naporoučí. Pravidelně jíst (musíte myslet na to, kdy jíte, abyste mohli nejíst půl hodiny před podáním, dvě hodiny po a nezdechli hlady), hodně spát, nestresovat se - vždyť to je léčba sama o sobě - a jak účinná, na co jsou tam pak ještě ty homeopatika? Ahá, aby tomu lidi věřili a dodržovali to. Pak teda klobouk dolů, je to účinná terapie

  superkarma: 0 17.11.2003, 10:22:23
 6. avatar
  [7] Adi [*]

  Když měl syn asi 6 týdnů a začali jsme mít problém s kojením, tak mi jeho pediatr předepsal homeopatika na podporu tvorba mléka a kojení vůbec...a přidal k tomu rady-homeopatikum si vzít půl hodiny před kojením a půl hodiny před tím nic nejíst, nepít,po podání dvě hodiny nejíst, hodně spát, nestresovat se. Ale jak to udělat, když jsem musela kojit v té lepší variantě každé dvě hodiny- zřejmě bych za celý den nesnědla nic . Jak hodně spát, když syn přes den spal minimálně a v noci to samé v bleděmodrém?? Jak se nestresovat, když s člověkem cloumají hormony, dítě řve hlady a do toho přijede na návštěvu tchýně?? . Pro tento případ nejsou homeopatika to pravé ořechové

  superkarma: 0 14.07.2003, 22:58:28
 7. avatar
  [6] Lucylle [*]

  pajda: To je tak prisny

  superkarma: 0 14.07.2003, 21:33:23
 8. avatar
  [5] pajda [*]

  Míra: užívání homeopatik má svoje přesná pravidla - půl hodiny před podáním nesmíš nic pít ani jíst, půl hodiny po podání nepít, dvě hodiny po podání léku nesmíš jíst, nejméně tři týdny by se neměly jíst ostré věci, používat parfémy, bylinkové čaje a mentolová zubní pasta...je toho strašně moc. Lidi to většinou nedodrží - taky jsem s tím měla problémy...a mnohdy jim to ani neřeknou.

  superkarma: 0 14.07.2003, 16:46:18
 9. avatar
  [3] lumpici [*]

  Už rok jsem léčila 11leté dceři bradavice na nohách. Vyzkoušeli jsme vypalování dusíkem, ale bradavice se stále rozrůstali dál a dál, objevovali se na různách místech stále dokola. Zkoušeli jsme i potírání vodičkou Duofill, ale bez výsledku. Protože jsem o homeopatické léčbě nic předtím nevěděla, vzali jsme ji až jako poslední možnost léčby. Užívali jsme 2 měsíce causticum a thui, a doporučení lékařky, bradavice se nám sice v prvním měsíci ještě rozrostli, objevilo se jich víc, ale potom se postupně začali vylupovat. Teď již léky neužíváme, dcerka nemá ani jednu bradavici a konečně jsme se z toho dostali. Nemyslím si, že léčba homeopatiky je pouze podle vzoru věř a víra tvá tě uzdraví. My jsme této léčbě skoro vůbec nevěřili a také zabrala. Dnes si ji nemohu vynachválit. Evka

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:23:26
 10. avatar
  [1] pajda [*]

  Tedy...mě o homeopatii poučila lékařka, internistka, která ji praktikuje, ale říkala něco úplně jiného. Za prvé - metoda léčby "podobného podobným" je známá několik tisíc let, za druhé množství látky je měřitelné - byť i velice nepatrné (látka se podává v nejrůznějších koncentracích). Za třetí - homeopatie je celostní medicína - nezabere, pokud člověk nemá určité návyky, ale může pomoci tyto návyky změnit. Uvážím-li, že spousta civilizačních nemocí vyplývá ze špatných návyků, pak skutečně může pomoci...

  superkarma: 0 14.07.2003, 08:59:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme