Domácnost

Stínicí technika dotváří klima V prostoru po celý rok

Podle studie European Solar Shading Organisation omezí použití inteligentních systémů stínicí techniky potřeby vytápění v zimě až o třetinu.

Venkovní stínicí technika na solární pohon

žaluzie

Budete-li uvažovat o úsporách energií, zvolte si i vhodný typ zastínění oken. Stále větší oblibě se těší stínicí systémy osazené v exteriéru: venkovní žaluzie, případně rolety. Nejenže skvěle vypadají, ale zároveň zvládají mnoho věcí: regulaci světla, zvukovou i tepelnou izolaci, chrání proti vloupání, mrazu i dešti a v neposlední řadě šetří okenní rámy. „K jejich funkčnosti přispívá řada řídicích a ochranných prvků, například sluneční, větrná a dešťová čidla, časové zapínání, dovolenkový provoz, elektronický zabezpečovací systém i komfortní ovládání dle individuálních požadavků,“ říká Jan Žižlavský, ze společnosti ISOTRA, která nabízí speciální žaluzie fungující na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Solární článek dobíjí akumulátor, který slouží k napájení elektropohonu žaluzie i při malé intenzitě osvětlení. Žaluzii lze naklápět, vytahovat a spouštět i v zimních měsících. Regulátor je odolný vůči všem standardním povětrnostním podmínkám.

Žaluzie mezi okny

žaluzie

Meziokenní žaluzie jsou díky svému umístění velmi účinné v izolaci tepla, navíc jsou bezpečně chráněné před poškozením a jsou nenáročné na svou údržbu. Od západu do východu slunce vzniká v prostoru mezi sklem a stínicí technikou vzduchový polštář, jímž se redukuje únik tepla. Když jsou žaluzie během dne vytažené, můžete zimní sluneční paprsky využít na pasivní zateplení místnosti či zasklené lodžie. „Meziokenní žaluzie mají nyní i variantu naklápění lamel pomocí otočného knoflíku,“ vysvětluje odborník a dodává: „Vyrábějí se v atypickém provedení pro šikmá, lomená a oblouková okna a v mnoha barevných variantách. Žebříček i šňůrky barevně ladí s odstínem lamely, čímž lze dosáhnout dokonalého sladění interiéru.“

Vnitřní stínicí prvky

žaluzie

Předokenní žaluzie se montují uvnitř pokoje na dřevěná eurookna nebo plastová okna. Žaluzie mohou mít ruční pohon, ale o naprostém komfortu lze mluvit až s elektrickým ovládáním, které stoupá přes centrální řízení až po luxmetry, které plně řídí jejich chod. Mnoho domácností stále častěji volí látkové rolety, římské rolety, japonské posuvné stěny či plissé, které využívají moderní látky s atraktivním designem. Jak říká Jan Žižlavský, nejde jen o zajímavý dekorativní prvek, ale i o účelné a funkční zařízení, které po celý rok ovlivňuje tepelnou a světelnou atmosféru v místnostech:“V zimním období je vhodné stínicí techniku využívat přes noc, abychom zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den ji regulujeme dle vlastní potřeby, nicméně doporučuji mít ji vytaženou v horní poloze, abychom dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění.“

Údržba

žaluzie

Podle toho, jak o stínicí prvky budete pečovat, tak vám budou sloužit. Každý typ stínicí techniky má svá specifika – použití, zastínění, ovládání atp. Z tohoto důvodu nelze nalézt univerzální návod pro všechny typy zastínění. Při údržbě vycházejte z návodu, který výrobce poskytuje ke konkrétnímu typu stínicí techniky.

   
30.12.2013 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] Daniela688 [*]

  My máme venkovní rolety a vážně je úspora energie znát.

  superkarma: 0 05.10.2016, 09:38:19
 2. [4] Marika11 [*]

  podla mna totalne najlepsia volba su vonkajsie hlinikove zaluzie. Tienia bezkonkurencne najlepsie a nemusite z nich ani utierat prach :)

  superkarma: 0 28.01.2015, 09:28:57
 3. [3] magdakucerova2 [*]

  Narazila jsem na tento článek a musím změnit názor. Už do domu nechcu žádné žaluzie, ale japonskou stěnu Sml58 Na obrázcích vypadá skvěle. Uplně stejné jsem našla přímo na stránkách prodejce, hned zítra se zajdu poptat přímo do isotry.

  superkarma: 0 28.09.2014, 22:21:38
 4. [2] Polu [*]

  Velice pěkný článek a souhlasím, že dnešní výběr zastiňovací techniky je opravdu veliký. Sami máme nové rolety a vybírali jsme dlouho. Na ukázku video: http://www.garol.cz/video-predstaveni-rolet-dennoc-a328

  superkarma: 0 06.01.2014, 09:58:40
 5. [1] karolina78 [*]

  Je skvělé takový interiér doplnit i o rámové dveře Ty se tam vždy hodí

  superkarma: 0 06.01.2014, 02:02:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme