model

Být modelkou – jeden z nejčastějších dětských snů, který mnohým dívkám vydrží až do dospělosti. Možná se to týká i vás, vaší dcery, sestry nebo kamarádky. Právě proto se již brzy vydáme na místo, kde se tyto sny mohou stát skutečností – na casting modelingové agentury. A vám samozřejmě přineseme podrobnou reportáž.

Ještě předtím, než se na casting vydáme, se nám podařilo vyzpovídat jednoho ze scoutů (hledač nových tváří) agentury Bohemia Model Management Romana Holárka. Co si myslí o vyhublých modelkách? Jaká musí dívka toužící po kariéře modelky být? Co musí znát? Na co si dát pozor a co pro splnění svého snu musí udělat?

Jaké modelky jsou právě v kurzu?
To je různé. Každá agentura nebo každý klient má určitá kritéria a požadavky na modelky. Jde hlavně o to, aby byla něčím zajímavá, aby měla něco svého, osobitého. Samozřejmě se požaduje pěkná tvář, vysoká, štíhlá postava, ale zároveň nejde jen o tu krásu. Nechceme klasickou Barbie jako přes kopírák. Chceme dívku, která něčím zaujme.

Co si myslíte o tom, že v některých zemích nesmí příliš hubené modelky na molo?
Extrémně hubené holky bych na molo nepouštěl ani já. Spousta lidí si na postavy modelek stěžuje a tvrdí, že jsou anorektičky. Nejsou. Jsou sice štíhlé, ale rozhodně ne tolik, jako bývaly modelky před lety. To bývalo ještě horší. Ale je to součást zaměstnání. Stejně jako řidič kamionu si musí dávat pozor, aby v noci někoho nepřejel, jako kuchař musí vařit a učit se nové recepty, tak modelky o sebe musí dbát a udržovat si postavu.

Ony od začátku věděly, co to obnáší, a rozhodly se, že do toho půjdou a že něco možná budou muset obětovat. Pokud se to té dívce nebo jejím rodičům nelíbí, tak ať ji na casting raději ani neposílají.

Když chce dívka nebo žena být modelkou, co pro to vlastně musí udělat? Co musí udělat úplně jako první?
Tady existuje několik variant. Velmi častý způsob je ten, že dívka osloví agenturu. Agentury mají na svých webových stránkách vlastní formuláře, přes které se může zaregistrovat. Pokud má agentura zájem, pozvou si ji na návštěvu, kde ji většinou čeká vyplnění krátkého dotazníku, focení snapshotu a přeměření (výška, prsa, pas, boky). Podle toho se potom pokračuje dál. Snapshot je fotografie modela/ky, které slouží k ukázce, jak vypadá model ve skutečnosti. Fotí se většinou bez nalíčení (obličej, profily, celá postava).

Pak je tu varianta oslovení scoutem. Pokud dívku na ulici, v obchodě nebo kdekoliv jinde osloví takový hledač nových tváří, většinou dojde na předání kontaktních údajů, někdy i focení a následně pozvání do agentury, kde se už pokračuje podle předchozího scénáře. Tady bych ale rád zdůraznil, aby si dívky dávaly pozor na to, kdo je oslovuje, aby se ho zeptaly na agenturu, kterou zastupuje, a u té agentury si zjistila, jestli toho člověka skutečně znají. Dále by měla zapátrat na internetu a zjistit si také více o té agentuře. Pokud jde o scouta na volné noze, který nepracuje pro určitou agenturu, ať si jich zkusí raději pár obvolat a zeptat se na jeho reference.

Další možností jsou castingy, ty většinou probíhají celorepublikově. My se teď chystáme na řadu castingů v každém kraji. Nejbližší bude v sobotu 19. prosince v Ústí nad Labem. Vybrané dívky postupují z jednoho kola do dalšího. Počet kol castingu se řídí typem soutěže, typem agentury i počtem zájemců. U nás to probíhá tak, že dívky objevené na castingu, kde jsou přítomni odborníci z branže, se zvou přímo do agentury. Tam už jsou další odborníci, kteří rozhodnou o tom, zda projde. Pokud uspěje, dostává smlouvu.

Co musí vědět/umět, než se na casting vydá?
Skoro vůbec nic. Výhodou je alespoň základní znalost cizího jazyka, ale to je věc, kterou se může naučit kdykoliv jindy, takže to úplně rozhodující není.

Jak je to s tetováním nebo piercingem u modelek? Některé hvězdy z předváděcího mola ho mají, ale co třeba začínající modelky, je to překážka?
U piercingů to nemusí být až takový problém, ty jdou jednoduše sundat. Tetování se většinou nepřipouští. Teoreticky vzato, modelka funguje jako ramínko na šaty. A ani vy byste si svoje šaty nepověsili na ušpiněné, porušené ramínko. Stejně tak já preferuji dívky naprosto čisté, bez všelijakých ozdob.

Kde dělají nejčastěji dívky ucházející se o své místo ve světě modelingu chybu?
Na tohle je poměrně těžké odpovědět. Bohužel se někdy stává, že ty holky v patnácti letech si najednou myslí, že se svět točí jenom kolem nich, a přitom se kvůli tomu šidí o spoustu krásných zážitků. Ono je o ně dobře postaráno, ale někdy kolem sebe moc kopou a vůči svým vrstevníkům se začnou chovat nadřazeně. Zkrátka jim stoupne sláva do hlavy, a to vůbec nedělá dobře. Po nějakém čase si to ale uvědomí a dřív nebo později dospějí všechny. Některé jsou už v těch patnácti dospělé natolik, že mají v hlavě všechno naprosto dokonale srovnané.

Jak byste shrnul současnou situaci, co se zájemkyň o modeling týče? Je jich dost/málo, jsou hezké/nadané, nebo je o talenty nouze? Mají zájem víc než před lety?
V dnešní době chce být modelkou skoro každá a skoro každá si na to taky hraje. Navíc tady existuje spousta firem, které se vydávají za modelingové agentury, ale přitom s nimi nemají nic společného. Přesto najít hezkou nadanou dívku, která je navíc chytrá a ví, co chce, je hodně obtížné. A než takovou najdeme, nějakou dobu to trvá. Jednoduše - není modelka jako modelka, některé si na to hrají, některé jsou.

Touží po modelingu někdo z vašeho okolí? Kdyby vaše dcera chtěla být modelkou, vadilo by vám to?

Reklama