Magie

Stigmata: Fanatismus, nebo... Co vy na to?

j

„Pro Kristovy rány!“ vykřikneme, když nás něco povětšinou nemile překvapí. No jo, ale jsou i tací, kteří takto komentují stav svého těla, a to zpravidla pravidelně…

Určitě už jste o stigmatech jako o ranách Kristových, které se objevují některým lidem na těle v místech, kde byl Kristus před svou smrtí zraněn, slyšeli. Co si o tom myslíte?

Jasně, člověka to přímo navádí k myšlence, že je to přece očividně buď podvod, nebo sebepoškozování jedince, který je tak věřící, že má z toho v určité části mozku prostě temno. No jo, ale co když ne u všech?

Jistě najdeme mnoho takových, kteří si ve snaze na sebe upozornit pižlají dlaně vreckovým nožíkem, pak si přečešou ofinu struhadlem a nechají se s trpným výrazem v tváři fotit ze všech stran do všech tiskovin.

O popularitu mají následně nadlouho postaráno.

Naproti těmto vykukům ale stojí lidé, kteří jsou ve své víře tak mocně a celou bytostí ponořeni, že snad jako nějaký model psychosomatické reakce skutečně krvácejí z míst, kde krvácel i Ježíš. Jak to vysvětlit? Je to oříšek i pro vědce, a že materiálu mají po celém světě stále mnoho.

s

Nejzajímavější pak jsou případy, kdy jsou takto, a teď nevím, jestli je to správný termín, „postiženy“ děti, které řekněme nemohou být ještě takovými fanatiky, aby si toto silou vůle, nebo silou druhé ruky přivodily.

Jsou snad skutečně vyvolené? Jsou vůbec tihle lidé nějak vyvolení? A pokud ano, pak k čemu?

S podivem je rovněž fakt, že rány, které často hodně krvácí, vůbec nebolí. Krvácení nelze pomocí medicíny ani zastavit a rány se postupně zhojí samy.

Proč by tohle Ježíš chtěl?

jePohledem zpět najdeme celosvětově skutečně pěknou řádku jmen na mnoha místech světa. Když vyeliminujeme procento „herců“, sledujících vlastní popularitu, zbudou nám věřící, kteří si tuto reakci vyvolali, a my víme, jak moc umí síla lidské psychiky a také ti, kteří za to v zásadě ani nemohou. A ty poznáme snadno. Totiž podle umístění ran.

Skutečná stigmata, která jsou zdokumentována, se totiž vyskytují na zápěstí, zatímco ta pochybná na dlaních. Proč?

Protože Ježíš Kristus byl přibit na kříž za zápěstí. Nikoli za dlaně, jak lze na mnohých dobových obrazech spatřit. Pokud by ho totiž přibili za dlaně, vahou vlastního těla by spadl.

Už samotný fakt, že někdo někoho za cokoli kamkoli přibil, je ošklivá představa, čili nevyvolává to právě příjemné pocity a ten člověk musel neskutečně trpět.

Je-li Ježíš Kristus tím, kým v našich srdcích je, těžko by stigmata byla Jeho přáním. Jeho připomínkou sebe sama v lidech samotných, jak se nám často v různých náboženských publikacích předkládá. Proč by to dělal? Trpěl přece za nás, tedy nechtěl, abychom trpěli. Nemělo by to logiku. Tak co to je?

„Osobně se domnívám, že drtivou většinou jde o podvod. Pak následuje skutečně psychické onemocnění, kdy si pacient ani nevzpomíná, že si rány způsobil. Pak je tu ovšem i procento případů, kdy se jednalo například o děti. Tam je to opravdu zvláštní, protože nepociťovaly bolest a navíc jejich rodiče byli, abych tak řekl normální, mnohdy i ateisté. Znám i dokumenty o lidech hlídaných 24 hodin, kterým se stigmata objevovala prakticky před zraky lékařů. Tak tohle je, chcete-li, opravdu záhada. Pro mě jako pro lékaře je to ovšem hlavně dobrý příklad toho, jak málo ještě víme o člověku a jeho složité psýše. Jak málo víme o nás samotných,“ říká klinický  psycholog Roman Lesný.

Možná je to společná paměť

sZa sebe, když vypustím racionální modely, tedy senzacechtivce a šílence, je to možná nějaký druh kolektivní paměti.

Zasunutá velice silná emotivní vzpomínka někoho jiného, pro nás hodně důležitého, kterou někteří lidé jsou na nějakém principu schopni pojmout.

Pro tuhle mou hypotézu hovoří i fakt, že pravá stigmata nositele nebolí, tedy vlastně jako by NEJSOU JEHO.

Proč to ale někdo má, co tyhle lidi spojuje, kde je ten společný jmenovatel a co nám to má říci, to bych skutečně moc ráda věděla. A tutově nejen já.

Souhlasíte se mnou, že jsou stigmata dokladem existence kolektivní paměti či přejaté vzpomínky? Co si myslíte vy?

   
19.11.2009 - Magie - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [14] Jarkka [*]

  Všechno jde rozumně vysvětlit, i stigmata. To, že to nedokážeme vysmvětlit my, neznamená, že to nedokáží ti po nás. Kdysi člověk taky nechápal bouřku a teď ji umí i předpovědět.

  superkarma: 0 04.10.2012, 22:15:01
 2. avatar
  [13] Bambulka1 [*]

  nelíbi se mi to ,polovina si to dělá samaSml16

  superkarma: 0 26.01.2010, 13:09:11
 3. [12] Dana90 [*]

  a jak se ví,že si to neudělali sami?Jestli ne,tak to je teda hodně zajímavé...

  superkarma: 0 16.12.2009, 23:31:10
 4. avatar
  [11] Karmela [*]

  ale POZOR!!! jsou stigmata které se dělají že jsou stigmata ve skutečnosti můžou pocházet od démona....ale to je dlouhá debata Sml22

  superkarma: 0 16.12.2009, 00:30:33
 5. avatar
  [10] Karmela [*]

  autorko: -proč by tohle Ježiš chtěl? Sml16 no, to je k pochopení jenom těm co jsou duchovní ( křesťané ) a co hlavně duchovně milují Sml16 , jen a jen tíííí to chápou a ví Sml22. Stručně řečeno LÁSKA LÁSCE ROZUMÍ.

  superkarma: 0 16.12.2009, 00:28:09
 6. [9] Jarienna [*]

  fuj..to je hnus

  superkarma: 0 15.12.2009, 19:51:11
 7. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Rikina — #7 Zbytky hřebů archeology nalezeny byly např v Římě při archeolog. průzkumech z doby, kdy ukřižování bylo běžným trestem. Používaly se hlavně pro délku utrpení než ukřižovaný zemřel. Ježíš byl sňat s kříže v den ukřižování, proto jsou i studie, že nemusel být mrtvý. ( Byl bodnut a krvácel.)

  superkarma: 0 19.11.2009, 20:44:14
 8. [7] Rikina [*]

  Mno, a pak je taky dlužno vzít v potaz, že v době, kdy údajně Ježíše ukřižovali, se na kříž častěji spíše přivazovalo. Nač plýtvat železem na zločince, což ukřižovaní vesměs byli. Sml80 Takže potom už by vůbec nebyl důvod, aby vznikla stigmata.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #8
  superkarma: 0 19.11.2009, 15:39:27
 9. avatar
  [6] koryna [*]

  Ahoj Míšo,jo jo je to moc zajímavé,možná,že jsou stigmata doopravdy dokladem kolektivní paměti či přejaté vzpomínkySml22Sml22Sml22

  Je to hodně zvláštníSml80

  superkarma: 0 19.11.2009, 14:30:20
 10. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  A co bylo za Kristova života jeho přáním? Byla to "Boží vůle" Takže nebolestivá stigmata, která se zahojí bez jizvy nejsou utrpením ani Kristovou vůlí. Všechno, co se děje, má nějaký smysl. I když odmyslím podvodníky hysterky, pořád mi ještě nějaký hlubší význam stigmat chybí. Ale to, že ho neznám, neznamená, že není.

  superkarma: 0 19.11.2009, 13:21:59
 11. avatar
  [4] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie — #2 ...Sml22a nebo tak

  superkarma: 0 19.11.2009, 09:00:44
 12. avatar
  [3] enka1 [*]

  Předevčírem ráno se probudím a koukám - povlečení a stará manžova košile (nejlepší pyžamo) od krve. Prohlížím se, odkud se vzala a hle - stigmátko. Teprv teď si začínám vzpomínat. V noci jsem šla na záchod, probrala se v předsíni (zřejmě mi ICD zachraňoval život)a nějak se dostala zpátky na postel. Bolet to začlo až po zjištění a hojí se samo. TakSml80. Důkaz je rozmazaný,zkuste si pravý zápěstí fotit levou rukou.

  superkarma: 0 19.11.2009, 07:52:01
 13. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  "...pravá stigmata nositele nebolí, tedy vlastně jako by NEJSOU JEHO."  A co nám to má říci? Leda to, abychom nevyčnívali z davu, jinak nás společnost odsoudí a smete?

  Na kolektivní paměť moc nevěřím, zřejmě bychom byli všichni dávno např. pacifisté (v historii lidstva miliony lidí zbytečně zemřely) nebo bychom všichni trpěli fóbií z vody (potopa světa) atd.

  Pokud opravdu jsou jedinci s lékařsky nevysvětlitelnými stigmaty, pak s nimi zkusit věkovou regresi, zda nebyli sami někdy v minulosti ukřižováni. V historii byly tisíce lidí takto potrestány a do dalšího života si přinesly zaděláno na potíže. A jsme zas u dosud vědecky neprokázané reinkarnace?

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #4
  superkarma: 0 19.11.2009, 05:32:24
 14. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  No, pokud nebolej, tak nevim, odkud se berou ty zachvaty hysterie ,,postizenych"

  Ja tomu neverim. Sml23

  superkarma: 0 19.11.2009, 02:15:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme