Další příspěvek k dnešnímu tématu je od čtenářky s nickem step1. A to, že si se zuby zkusila opravdu hodně (ona i její peněženka), to není jen fráze. Častokrát zůstane až rozum stát. Více se už dozvíte, když kliknete.

Dobrý den,
Se zuby jsem si zkusila opravdu hodně. Mám malou pusu a hodně zubů. V dětství mi vytrhli 4 zuby, aby se mi tam ty nové vlezly. Postupně, jak rostly osmičky, musely taky ven. Bohužel od 20 let mám paradentózu, takže mě několikrát čekal dost bolestivý zákrok - čištění zubních krčků. Dříve se to dělalo tak, že se rozřízla dáseň, vyčistily krčky a zase se to zašilo. Když odešel můj paradentolog do důchodu, nový nebyl. Po několika letech jsem se dostala k novému paradentologovi a ten řekl, že se v mém případě jedná o krátkou dáseň na spodní čelisti. Bylo mi to vysvětleno tak, že když otvírám pusu, tak se mi dáseň stahuje ze spodních zubů a vznikají obnažené krčky. Takže znovu zákrok, při kterém se rozřízla spodní dáseň a něčím se nadstavila.

Protože se zuby mám od dětství problémy, k zubařovi chodím opravdu pravidelně a vedu k tomu i své nyní již dospělé děti. Celá rodina měla jednoho zubaře. Jednou mi p. doktorka řekla, že mám zaplatit za každého registraci 200,- Kč. To se tehdy začaly vypisovat registrační lístky k jednotivým lékařům. Nic nezměnilo ani to, že jsme nebyli noví pacienti. Jelikož jsem měla 2 malé děti a byla na mateřské, tak 800,- Kč bylo pro mne moc. Když jsem se na to ptala na zdrav. poj., tak mi doporučili zubařku vyměnit. Našla jsem hodnou, milou, která to s dětmi uměla, ale její plombování se mi nelíbilo. Vždycky plomba nějak trčela ze zubu, a protože mám plombovaný skoro každý zub, dost mi to vadilo.

Musím podotknout, že zubní hygienu dodržuji, kartáček, pasta, ústní voda, zubní nit, mezizubní kartáčky - to jsou u nás samozřejmosti. Většinou jsem potřebovala plombování po vypadnuté plombě. A když mi jednou p. doktorka řekla, že příště zaplombujeme přední zub, začala jsem si hledat nového zubaře.

Ale to už bylo 21. století a zubaři nebyli k nalezení. Když mi vypadla plomba ze stoličky, hledala jsem zubaře všude a přes všechny. K jednomu jsem se dostala, prý je dobrý. Po prohlídce mi řekl, že nemá cenu zub plombovat, že prý už je moc rozvrtaný, že musí dát korunku. Já tomu nerozumím, tak jsem přikývla. A on hned, že by bylo nejlepší udělat to při jednom i na druhé straně. Byla jsem z toho v šoku, ale je to odborník, tak jsem opět kývla. Přišla jsem o 3 zuby a stálo mě to 12 000,- Kč. Doma jsem toho litovala, ale už bylo pozdě.

Trvalo to několik týdnů, ale i po dokončení jeden zub pořád bolel. Když jsem to p. doktorovi řekla, tak mi odpověděl, že co má jako dělat, že on do toho zubu nevidí. To už jsem se začala ohlížet po novém. Ještě šel k němu můj syn na kontrolu. Ten ve svých 16 letech neměl ani jeden kaz, takže p. doktor mu jenom odstranil zubní kámen. Když potom syn odmítl jít do školy, že ho to strašně bolí (upozorňuji, že není žádná citlivka) a i po několika hodinách plival krev, tak jsme p. doktora definitivně odepsali.

Opět nastala doba hledání. Zubaři jsou snad nejméně dostupné „zboží“ na trhu. Dozvěděla jsem se, že se u nás bude otvírat nová zubní ambulance. Půl roku dopředu jsem byla zaregistrovat celou rodinku. Při první návštěvě byl p. doktor velice příjemný, ale když mi při každé další rozvrtal jeden zub, že musíme vyměnit amalgánové plomby za bílé, tak se mi přestával líbit. Jedna plomba po půl roce vypadla a ortel zněl: korunka. Prý je zub už moc rozvrtaný. Za plombu jsem dala 1100,- Kč a za korunku  3 600,- Kč. Navíc byla špatně udělaná, nesedí a nemohu na ní pořádně kousat. Takže jsme odepsali dalšího zubaře.

Mladý zubař, který si otevíral praxi, mě po prohlídce řekl, že mám 12 kazů a bude potřeba udělat jednu korunku, že si mám nachystat 20 000,- Kč. Podotýkám, že na prohlídky chodím pravidelně, kazy nemám, většinou se jedná o plombování již vypadnuté plomby. Nechtěla jsem s p. doktorem souhlasit, tak mi řekl, že pokud si nenechám dělat, co mi řekne, tak mě nepřijme. Takže jsem hledala dál. Zajímavé, že nový doktor našel pouze 1 kaz, korunku odmítl jako zatím zbytečnou. Prý si mám nechat vlastní zuby co nejdéle to půjde. S tím samozřejmě souhlasím. Konečně mám po 7 letech hledání zubaře, se kterým jsem spokojená. Můj názor je, že většině zubařům jde jenom o peníze. Dělají pouze bílé plomby, drahé korunky a ošetření, které stojí co nejvíce. Kdyby ty platby byly aspoň za lepší péči. Mamce korunka vydržela 40 let, mi pouze 6 let a už ji mám prokousanou. Zřejmě p. doktor šetřil i na materiálu. Je to hrozné, ale člověk je jim vydán na milost i nemilost.

Přeji všem, aby zubaře potřebovali jen na ty prohlídky.
step1

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Ano, je to hrozné, člověk je opravdu vydán doktorům a zubařům na milost a nemilost. Kdyby si to tak uměl opravit sám, viďte?
Děkuji, že jste napsala a přeji Vám, ať Vás zuby bolí co nejméně, a nebo raději vůbec.
Saša

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

Reklama