Simona, studentka Vysoké školy cestovního ruchu a hotelnictví, odjela na půl roku v rámci studijního pobytu programu Erasmus do Londýna. Tam se seznámila se studentem medicíny Yawem, pocházejícím z africké Namibie. A vznikla z toho láska jako trám.

Simonu znám přes dceru, a tak jsem ji poprosila o krátký rozhovor.

Simono, jak dlouho jsi doma z Londýna?
Přiletěli jsme koncem srpna, takže 14 dní.

Prý jsi tam našla novou, poněkud neobvyklou lásku.
Proč neobvyklou?

Třeba proto, že to není Evropan, ale Afričan.
No a co? Je to skvělý kluk a já ho miluju, s vykřičníkem.

Co na něm miluješ nejvíc?
Všechno! Jeho bezprostřednost, pořád se směje, nikdy se nerozčílí, není hrubý, sprostý, je inteligentní, miluju jeho smích, jeho vůni, jeho vyjadřování, také to, jak krásně mluví o své rodině a sourozencích, prostě všechno. A taky je hrozně něžný a pozorný.

doma

Odkud přímo pochází?
Yaw je z Windhoeku, přímo z hlavního města Namibie. Jeho rodiče tam mají soukromou kliniku. V Londýně vystudoval medicínu a teď nastoupí doma na klinice.

Teď je ale s Tebou v Praze.
Ale jen na chvíli. Přiletěli jsme jen vyřídit moji žádost o přerušení studia, vyřídit potřebné doklady k odcestování a také seznámit moje blízké se situací. Chci totiž odletět s Yawem do Namibie a žít tam s ním. Strašně mě láká tu zemi poznat, lidi, co tam žijí, jeho rodinu, všechno.

Není to moc riskantní říct rovnou: chci tam žít? Třeba se ti tam nebude líbit. Přece jen Afrika je jiná než Evropa.
Ale houby. Afrika je velká země s obrovskými rozdíly. A takové ty pitomé předsudky o afrických chatrčích, vždyť to tak vůbec není. Namibie je nádherná země a konkrétně Windhoek je možná modernější než celá Praha. To město má vysokou životní úroveň, něco o tom vím. No, a když se mi tam nebude líbit, tak přiletím zpátky. Ale to doufám nehrozí.

Yaw bude pracovat na klinice u svých rodičů, a ty?
Já bych ani pracovat nemusela, Yaw by mě uživil, ale samozřejmě něco si najdu, třeba v cestovní kanceláři.

Není ti líto, že ti chybí už jen rok do ukončení studia?
Není, protože kdybych neodletěla teď, tak už neodletím nikdy, a já chci být s ním.

Proč není on tady s tebou?
Protože tady se lidi dívají na Afričany pořád jako na opice, co slezly ze stromů, přitom bych zpátky na ty stromy poslala spíš některé bělochy.

Simono, a nejde z tvé strany třeba jen o nějaké romantické poblouznění?
Nejde, a i kdyby šlo, mám možnost se podívat do země, o které se toho u nás moc neví. Školu, kterou jsem si vybrala, tak na tu jsem šla hlavně proto, že chci poznávat svět, a teď se mi naskytla obrovská možnost poznat Namibii a vůbec Afriku. Žít tam s člověkem, kterého navíc miluju, a vím, že on miluje mě. Lidi pokládají náš vztah za nenormální, ale proč? To mám žít s někým jenom proto, že je Evropan, že je bílý? Já to cítím tak, že patřím jinam, tady se mi nelíbí, a když jsem u toho, ani bílí kluci se mi nelíbí. Vždycky mě víc přitahovaly exotické typy a Yaw je nádherný! A hodný. A už se tam moc těším a nikdo mi to nerozmluví.

To ani nemám v úmyslu. Ale co třeba říkají na tvoji lásku a rozhodnutí s ním žít v Namibii tvoji rodiče?
Moji rodiče jsou rozvedeni. Táta o tom neví a mamča mi řekla, že je to můj život. A Yaw se jí líbil hned na první pohled a sama uznala, že tady bychom asi žít nemohli.

Nebude se jí po tobě stýskat?
Bude a mně taky, ale mám ještě mladšího bráchu, sama nebude. A až se usadím, tak určitě za mnou přiletí.

Nemáš strach, jak tě přijmou Yawovi rodiče?
Nemám, on už jim o mně pověděl, znají mě přes Skype a už se na mě moc těší. Oni prý mají z maminčiny strany dokonce i nějaké německé předky, tak teď budou mít další holku z Evropy (smích).

Uvažuješ i o tom, že byste se vzali?
Ano, mluvili jsme o tom, ale na svatbu je ještě myslím brzy. I když nikdy neříkej nikdy.

Dáš nám pak zprávy, jak se ti v Namibii daří?
Na tuty!

Tak hodně štěstí, ať se Ti v Africe daří.
Děkuji. Děkujeme. :)

auto

foto: autor

Čtěte také:

Reklama