Diskuze

Stavitelé katedrál

Podle jedné staré legendy se mudrc ptal mužů na stavbě, co dělají. První z nich odpověděl: "Stavím zeď."  Druhý na stejnou otázku znechuceně  odvětil: "Osekávám kameny, řežu desky, maluju ornamenty, přesívám písek." Třetí se jen pousmál: "Já stavím katedrálu."

Asi si dovedeme představit,čím se liší přístup člověka, který staví zeď, a člověka, který staví katedrálu. Stavitelé katedrál kromě prostředků pro stavbu potřebovali jasný cíl, vizi dokončeného díla a víru, že bude dokončena nejpozději v další generaci.

Dnes jsem se setkala s neobvyklým pohledem: pískoviště, kde obvykle bývají nejvýše předškolaci s maminkami, kyblíčky a lopatičkami, obsadila parta asi devítiletých kluků. Měli sebou různá auta, bagry a jiné stroje...i lopatku jsem zahlédla. Vše bylo narovnané na obrubníku pískoviště a kluci holýma rukama budovali po celé ploše pískoviště velkolepou stavbu. Žádní troškaři. Využili každý centimetr. Byli do toho tak zabraní, že nevnímali svět kolem sebe. Pozorovala jsem je a uvědomila jsem si svoji úctu k takovéto tvořivosti.Vždyť ti kluci věděli, jak je jejich stavba pomíjivá. Přesto do ní dávali všechno. To nejdůležitější pro ně bylo stavět  bez ohledu na výsledek - ten mohl být snadno rozmetán prvním příchozím nebo prudkým deštěm. Podobně jako architekti katedrál zas měli jednu jistotu: že nikdy neuvídí své dokončené dílo. (Svatovítská katedrála či chrám Svaté Barbory se stavěli šestset let.)

Proč o tom píšu na tomto mistě?

Před několika dny jsem se začetla do diskuse na sesterském portálu. Účastnice diskuse si mezi sebou stěžovaly na to, že se v nabídkách objevuje zboží nekvalitní - je jedno jestli nápadem nebo provedením. Bylo mi z toho smutno, protože je mi jasné, že spousta jejich slov jen zakrývala vlastní nejistotu, zda si udrží pozici úspěšných prodejců, zda lidé za jejich výrobky budou ochotni zaplatit vyšší cenu byť cenu odpovídající originalitě i provedení, nebo zda nesáhnou po něčem levném, i když...no je to podobně: kolik výrobců kvalitních bot a oblečení u nás zmizelo, protože lidé nakupují v levných vietnamských obchodech. Ze svých obav začaly pomlouvat  ty, kteří se svoji tvorbou teprve začínají, nemají zkušenosti, ale za to mají odvahu je vystavit, i když riskují kritiku.

Můj názor je ale jiný. Fandím procesu, fandím tomu být, jak ti kluci na pískovišti. Tvořit bez ohledu na to, jak dokonalý bude výsledek. Nezastavit se. Opakovat a tím se zdokonalovat. Tvořit pro radost z tvoření. A když i začátečnické pokusy přinesou penízky na další materiál, tak je to o to lepší. Když vznikne dílko, které je perfektní řemeslně, tak je to skvělý. Když je ještě k tomu obdařeno nápadem, tak je to ještě lepší.

Jo, jsem moc ráda, že existují portály, jako je tento, kam mají přístup tvořilky a tvořilové všech úrovní, technik, profesionálové i příležitostní rukodělci.

UM je zatím víc virtuální galerie s menším prodejem. A tak nám všem přeju, ať je co nejdřív živým tržištěm sebejistých, nápaditých a zručných autorů...

...protože není nic horšího, než obrázky v šuplíku, šperky v krabičce, oblečení ve skříni a krabice s materiálem pod postelí.

Dny plné nadšení pro cokoliv Vám přeje Jitka

Fotogalerie Fíkusový list 1 Fíkusový list 2 Fíkusový list 3

  Autor: Jitka Studénková, www.umcentrum.cz

16.08.2011 - Pro šikovné o ručních pracech - autor: Irmairma

Nutná registrace

Pro přispívání do diskuzí je nutná registrace.

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Rubrika: Ostatní

Novinky

Dnešní vydání

Doporučujeme

Nově založené

Nejprohlíženější

Nejdiskutovanější

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme