Domácnost

Stavíme, malujeme, tapetujeme...

Je nejvyšší čas! Až se vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě, co odpovíte? A protože jaro už doslova kope do dveří, právě teď je ta nejvhodnější doba pustit se s vervou do práce, kterou jste neustále z různých důvodů odkládali.

Domácí malování
Jste-li rozhodnuti vymalovat si sami a nepřenechat tuto práci odborníkům, musíte počítat s tím, že se ve vaší domácnosti načas zabydlí další pracovní pomůcky, které pak opět budete potřebovat až za několik let. Jediné, co se v domácnosti uplatní celoročně, jsou štafle.

Nejprve byste si měli vše dobře naplánovat. Správným rozvržením všech prací, které jsou s malováním spojeny, si můžete mnohé usnadnit, vylepšit, ušetřit peníze i čas. Je třeba zvážit všechny možnosti, které jsou ve vašem případě vhodné. Při samotném malování můžete změnit nejen barevný odstín stěny, ale pomocí různých technik může interiér získat i zcela jiný rozměr.

V první řadě vás čeká rozhodnutí, zda budete stěny a stropy natírat štětci, válečkovat nebo stříkat. Nejčastěji asi budete volit mezi štětkou a válečkem. Každé z těchto náčiní má své výhody a nevýhody. U malování štětkou hrozí, že si na stěnách naděláte „kocoury“, válečkem se zas obtížně natírají kouty. Nemáte-li správně namíchanou barvu nebo ten správný „grif“, může se stát, že budete místo nového nátěru loupat ten původní.

Štafle se používají při malování štětkou, ale uplatní se i u malby válečkem. Ten má sice ve výbavě dlouhou teleskopickou tyč, ale při dokončování problematických, hůř dostupných míst – jako například rohů – štafle určitě oceníte. Pro snadnější manipulaci v místnosti a snazší údržbu je lepší volit lehké hliníkové než dřevěné. Praktické je mít ve výbavě vaničku na barvu, která se upevňuje na poslední stupeň štaflí.

Barevná nebo bílá?
Při volbě barevného odstínu se nenechte ovlivňovat módními trendy. Barvy vybírejte takové, které se hodí do vašeho interiéru a z kterých máte dobrý pocit. Bílá či teplé pastelové odstíny byt prosvětlí. Syté barvy jsou zas momentálně „in“, ale prostor opticky zmenší a ztmaví. Na tmavých stěnách však výborně vynikne nábytek ze světlého dřeva (a naopak).

Připravte se, začínáme!
Před samotným malováním je třeba zajistit dostatek prostoru v místnosti. Jedině tak vám práce půjde lépe od ruky. Nejlepším řešením je veškerý nábytek vyklidit z místnosti. Pokud to není možné, je nutné ho zabezpečit tak, aby se při malování nepotřísnil barvou. Ze stěn sundejte obrazy, plakáty, police...

Lehký nábytek vystěhujete z místnosti, těžší kusy, se kterými lze jen stěží manipulovat, přikryjte fólií nebo alespoň papírem či novinami. Dobrým pomocníkem je papírová lepenka, s jejíž pomocí můžeme snadno oblepit hůř dostupná místa, například lišty plovoucích podlah či dveřní zárubně. Ušetříte si tak čas, který byste pak strávili drhnutím zaschlé barvy.

Nezapomeňte také na podlahu. Koberec jednoduše srolujte, horší je to však s jinými podlahovými krytinami. Ideální je podlahu pokrýt například starými kusy prostěradel, které barvu nasáknou a lze je snadno vyprat. V horším případě můžete použít noviny nebo fólii.

Dalším krokem je kontrola povrchu stěn. Je nutné se přesvědčit, zda je povrch stěn hladký. Jedině tak bude celkový efekt dokonalý. Každá nerovnost či hrbol může totiž být novým nátěrem stěn ještě víc zvýrazněna. Pokud jde jen o pár nerovností, poradíte si snadno sami, pokud je však celá místnost popraskaná, je lepší požádat o radu odborníka.

Výběr barvy
Volbu nátěru musíte podřídit podkladu, na který bude nanášen. A to nejen z hlediska materiálu, ale také s ohledem na prodyšnost. V některých místnostech se z nejrůznějších příčin stává, že vlhnou kouty a nadpraží oken. Může to být způsobeno nedostatečnou tepelnou izolací, vysokou vzdušnou vlhkostí, nedostatečným větráním anebo kombinací všech těchto vlivů.

V takových případech stěnám určitě nepomůžete, nanesete-li na ně neprodyšný nátěr. Nejrůznější otěru vzdorné  barvy, u kterých výrobci deklarují jejich vysokou prodyšnost, mohou během první zimy začít vlhnout, a stanou se tak živnou půdou pro vznik plísní. V takovém případě vám nezbývá nic jiného než natřít stěny buď prodyšnější barvou, nebo barvou proti plísním.

Prodyšnější barvy mají ovšem tu nevýhodu, že když se bezděčně opřete o stěnu, zůstanou na vaší garderobě zřetelné stopy, protiplísňové nátěry jsou zase dražší.

Několik „malířských“ zásad
• Je třeba opravit všechny trhliny, nerovnosti či otvory po skobách. Trhliny a otvory pomocí ostrého předmětu (např. technický nůž) očistěte tak, aby se z nich dál nedrolila omítka či štuk. Teprve pak díry, rýhy a trhliny vyrovnejte univerzálním tmelem. Po jeho zaschnutí jej přebruste dohladka brusným papírem.

• Praskliny na stěnách poklepte. Pokud zní dutě, omítka by se mohla časem odlupovat nebo by již při samotném malování mohla opadávat. Takovou omítku seškrabte špachtlí a vyspravte např. sádrou, štukem. Povrch upravte hladítkem. Nechte důkladně zaschnout a následně upravte dohladka brusným papírem.

• Zkontrolujte okolí oken, jestli zde není plíseň. Problém může být zvenku budovy, ale také uvnitř. Plísně způsobuje kondenzace vodních par. Obzvlášť v panelových domech je to problém. Ideální je v zimě topit a neopomenout pravidelné větrání. Plíseň je nutné vydesinfikovat např. pomocí prostředku Savo. Stěny omyjte vlhkým hadrem a nechte důkladně vyschnout.

Jak často doma malujete? Zvete si na vymalování bytu zkušeného řemeslníka, nebo malujete sami? Pokud malujete sama s manželem, aktivně mu pomáháte, nebo zajišťujete nezbytný „servis“? Kdo vám pomáhá s úklidem?

   
08.04.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [20] karolina78 [*]

  My máme vysoké stropy, takže při malování bylo nutné využít služeb, které nabízí půjčovna lešení příbram

  superkarma: 0 13.12.2013, 02:07:34
 2. avatar
  [19] Meander [*]

  sanvean: Přeju pevné nervy.

  superkarma: 0 10.04.2008, 15:52:14
 3. avatar
  [18] sanvean [*]

  Meander: Mě štvou ty řeči ve stylu "když já si na tom baráku chci něco udělat sám" To se ví, že chce ušetřit. Akorát si strhá záda, pač jsem mu oznámila, že mu pomůžu maximálně s úklidem. To bylo údivu...

  superkarma: 0 08.04.2008, 21:30:03
 4. avatar
  [17] Meander [*]

  sanvean: Škrťa, no. Já bych mu tam štětkou nemáchla.

  superkarma: 0 08.04.2008, 15:40:33
 5. avatar
  [16] sanvean [*]

  Drahý straší, že si celý barák vymalujeme sami...neřeknu sami to barevně doladit, to by mě bavilo, ale malovat tu základní bílou vrstvu se mi fakt nechce

  superkarma: 0 08.04.2008, 14:55:58
 6. [15] maajaa65 [*]

  Už léta maluji sama, jen obrovský obývák nechávám odborníkům. Barvy si buď namíchám sama, nebo koupím hotový odstín. Zrovna se chystám přemalovat kuchyň v ostružinovém odstíhu, tak mi držte palce, ať z toho není nějaký paskvil

  superkarma: 0 08.04.2008, 13:01:04
 7. avatar
  [14] femme.fatale [*]

  My si taky malovali sami a příště budeme zase. Nejdřív jsme udělali jeden pokoj a postupem se dopracováváme k dalším. Sice to docela trvá a bordelu z toho je taky ažaž - protože musíme oškrábat všechny zdi včetně stropu - ale jsme spokojení. I když jsme ten první pokoj i chodbu dělali v týdnu po večerch, když jsme se vrátili z práce a ze školy. Navíc mám pocit, že člověk si to většinou stejně nejlíp udělá sám. Když jsem viděla, co firma dokáže Raději ne A ta jedna krabice plná serepetiček k malování potřebných mě k objednání profíků nepřesvědčí

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:59:01
 8. [13] bruna [*]

  Mno, prave se na malovani chystam...tento vikend budou delat podlahy a pak vymalujem. Docela su zvedava, jak to rychle pujde, ale snad by mely 2 natery stacit, omitka je fungl nova.
  Barva bude vsude bila, uz mam ted oranzovejch a zlutejch a cervenejch po krk

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:36:12
 9. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Doma jsme vymalovali sami v pohodě. Ordinaci jsem malovala jednou, 50 m2 se čtyřmetrovými stropy. No, dokázala jsem to, ale to bylo ještě bez nábytku a příště si na to radši někoho zaplatím.

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:27:59
 10. avatar
  [11] alko [*]

  ...aha, já to nedokončila. Už jenom, že takhle po částech to netrvá o moc déle a není třeba složitě manévrovat postelema při jejich vystěhovávání.

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:18:58
 11. avatar
  [10] alko [*]

  Na vlastním malování mi vyhpvuje to, že není třeba vystěhovat celou místnost. Odsunu přemístitelný nábytek - zakryju - vymaluju - přesunu zpět. Po 2. nátěru hned umyju podlahu

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:15:44
 12. avatar
  [9] Meander [*]

  Majucha: Ty zdi byly v hrozném stavu. Totál špinavé, samá díra, každá dostala 3 vrstvy barvy. Někde se do toho míchalo něco proti plísním. Byt má 110 metrů čtverečních a stropy jsou 3,5 metru vysoké. Není v silách mých ani jeho trávit týden na štaflích, musíme chodit taky do práce. Firmě to trvalo týden, než to uvedli do provozuschopného stavu - a měli toho pokrk.

  Nojo, ale tvůj byt má velikost naší kuchyně.

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:09:10
 13. avatar
  [8] tyrkys [*]

  Majucha: to mě taky zarazilo. Především proto, že já maluju každou chvíli

  superkarma: 0 08.04.2008, 12:01:31
 14. avatar
  [5] Meander [*]

  Už dooooost!

  Majucha: My si nelajzli tu půlkilometrovou plochu malovat svépomocí. Zejména, když na to nikdo nesáhl posledních 20 let

  superkarma: 0 08.04.2008, 11:52:14
 15. avatar
  [4] Krustýna [*]

  Vždy jsme si malovali sami a dopadlo to dobře, nepotřebujeme odborníky za několik tisíc.

  superkarma: 0 08.04.2008, 11:27:48
 16. avatar
  [1] Canadian [*]

  Kdykoliv maluju, sousedi to vi jako prvni a dokonce maji prehled o pouzitych odstinech - zver a prd nezastavis

  superkarma: 0 08.04.2008, 00:10:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme