Zdraví

Statisíce Čechů trpí osteoporózou, většina z nich o tom neví

V České republice existuje téměř 800 tisíc žen a mužů trpících osteoporózou. Léčeno je však pouze 75 tisíc z nich, tedy méně než 10 %. Osteoporózou jsou nejvíce ohroženy ženy po menopauze, tedy po tzv. přechodu. Podle reálných odhadů osteoporóza postihne každou třetí ženu v pokročilejším věku.

oste

Osteoporóza sama o sobě nebolí, proto bývá často označována za tichého zloděje kostí. Bolestivé jsou až následné zlomeniny, které je nutné v mnoha případech řešit chirurgickým zákrokem. Pacient bývá dlouhodobě upoután na lůžku a ohrožují ho další, tentokrát i život ohrožující komplikace, mezi které patří například zánět plic. Lékaři každoročně evidují kolem 20 000 případů klinicky zdokumentovaných zlomenin obratlů vzniklých v důsledku neléčené osteoporózy. U dalších 20 000 pacientů se neléčené onemocnění projeví zlomeninami v oblasti kyčelního kloubu.

Mezi rizikové faktory podílející se na rozvoji osteoporózy patří např. ženské pohlaví, předčasná menopauza (tzv. přechod), poruchy menstruačního cyklu, vyšší věk, kouření, nadměrné a časté pití alkoholu, snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitaminu D, užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty. Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění.

Jak se pozná?

Onemocnění vzniká v důsledku urychleného odbourávání kostní hmoty na úkor tvorby nové kosti a projevuje se postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kosti. Ty jsou křehčí a jsou náchylnější ke zlomeninám. Prvním varovným signálem jsou zlomeniny kosti po působení nepřiměřeně malé úrazové síly nebo zjištění zlomeniny obratle neúrazového původu.

Každý, u koho se objeví takový úraz, spadá do rizikových skupin nebo má na osteoporózu podezření, by měl podstoupit denzitometrické vyšetření kostí, které je nebolestivé a používá se ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař je díky tomuto vyšetření schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Spolehlivě se dá zhodnotit množství kostní hmoty, což se ovšem nedá říci o hodnocení kostní kvality, pro kterou nelze zvolit dostatečně průkaznou diagnostickou zobrazovací metodu.

Diagnostická vyšetření množství kostního minerálu jsou velmi důležitá u lidí starších než 65 let. Totéž se týká i mladších žen, které jsou již po menopauze (přechodu) a mají alespoň jeden z rizikových faktorů (kouření, osteoporotická zlomenina u rodičů, opakované pády, imobilizace, BMI pod 20).

Žádanku na vyšetření, které hradí pojišťovna, může vystavit každý praktický lékař nebo gynekolog.

V rámci prevence se doporučuje dostatečná pravidelná pohybová aktivita, ideální je turistika. Organizmus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitaminů C, D a K.

Přehledné informace o osteoporóze i o tom, jak se objednat na vyšetření do nejbližšího osteocentra, naleznete na webových stránkách www.osteoporoza.cz

Patříte do rizikové skupiny? Zvažujete vyšetření kostí, nebo jste přesvědčená, že vás se to netýká?

   
27.11.2009 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [9] JaneM.K [*]

  já mám artrózu v kyčlích. prý na to trpí strašně lidí.

  superkarma: 0 08.12.2009, 17:14:14
 2. [8] orangutan [*]

  mám artrozu 2.stupně.moje teta umřela na rakovinu kostí.Pořád jí bolely záda a tak jí léčili na záda a potom už bylo pozdě,vyšetření kostí bych chtěla.

  superkarma: 0 29.11.2009, 19:48:44
 3. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  denkas — #6 Sml30 jj Artrózu mám taky, tím si to asi pletu, díky Sml30

  Ano máš pravdu na začátku se s námi nikdo nezabývá a potom je pozdě, vím o čem mluvíš Sml23Sml79

  superkarma: 0 29.11.2009, 11:32:06
 4. avatar
  [6] denkas [*]

  Věrulinka — #5 Nemyslíš Artrózu? ta bolí!!

  Jinak se nedivím ,že lidi nevědí o nemoci! vždyt lékaři na lidi kašlou!Sml80Já mám artózu,už kdy jsem šla za naší MUDR ,že mě bolí prsty a klouby vůbec. Ona nezájem ,jen koukla ,ošahala.. Když příště zas řekla ,tak zas koukla ,ošahala a že prej to bude artroza a zas nic! pak zas po čase ,už docela bolelo,tak zas ji řekla,tak mě poslala na revmatologii!tam na rengen a řekla mě lékařka : malý klouby na rukou těžká artróza ,stim se už nic nedá dělat ,pak někde pokročilá a někde začínající! A bylo to! Dala mě prášky (artrodar,nebo jak) Ale na tu těžkou vám už nepomůžou ,možná trochu na tu začínající! Sml80a tím její lečba končila! A teď když sme se přestěhovali ,tak mě tu ani k lékaři nevzali-mají plno!

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #7
  superkarma: 0 28.11.2009, 23:12:36
 5. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  o tom nejde nevědět, bojí to jako mrcha Sml68Sml80

  1. na komentář reaguje denkas — #6
  superkarma: 0 28.11.2009, 07:56:47
 6. avatar
  [4] MařkaK [*]

  mÁM SNAD VŠECHNO , ALE TOT SNAD JEŠTĚ NE....ALE ABYCH TO NEZAKŘIKLA Sml53 Sml59

  superkarma: 0 27.11.2009, 13:40:27
 7. avatar
  [3] enka1 [*]

  Doteď jsem jí neměla....

  superkarma: 0 27.11.2009, 10:05:59
 8. [2] Anai [*]

  Nemůžu mít všechny choroby světa Sml57, takže v tomhle jsem mimo mísu, i když po přechodu. Zlomené jsem měla max. prsty u nohou a rukou. Vytipovala sjem si, že sklon je patrý odjakživa: ty ženy působí křehce, mají užší ramena, drobné obličeje a tenká zápěstí. Bohužel se pak kulatí záda.

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:21:16
 9. [1] FAXÍK [*]

  nepatřím naštěstí do rizikové skupiny Sml79

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:14:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme