.

Stát přispívá na dojíždění i stěhování za prací, máte nárok?

Novinky

Stát přispívá na dojíždění i stěhování za prací, máte nárok?

Pokud bydlíte v místě, kde se jen těžko hledá práce, a je nezbytné za ní dojíždět, můžete zkusit požádat o příspěvek na dojíždění. Stát vám přispěje i v případě, že se za prací přestěhujete. Od listopadu se tato šance vztahuje na obyvatele celé České republiky, ne jen na vybrané kraje. Jaké jsou podmínky?

O příspěvek mohou žádat uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 5 měsíců. Zároveň musí mít uzavřen uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než 6 měsíců. Žádost je nutné podat ještě v době, kdy je člověk v evidenci ÚP ČR.

„Prostřednictvím příspěvku na dojíždění chceme podpořit zaměstnanost uchazečů ze skupin ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností. Nově o něj tedy mohou žádat například zájemci, kteří jsou bez práce kratší dobu, ale není možné jim zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Možnost požádat o příspěvek na dojíždění mají podle jejích slov i lidé, kteří o práci přišli či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění. Příspěvek bude ÚP ČR poskytovat po dobu trvání pracovního poměru, maximálně však 12 měsíců.

Kolik můžete získat?

Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km. Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít např. na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba hlídání dětí.

stehovani

Zdroj foto: Shutterstock

Nově bude možné požádat o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 000 Kč. Žádat o něj může uchazeč, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště nebo se případně už přestěhoval. Dále je nutné, aby byl uchazeč v evidenci ÚP ČR déle než 5 měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 km. Příspěvek není možné poskytnout v případě přestěhování do zahraničí.

Kde žádat?

Žádost je třeba podat na krajské pobočce ÚP ČR, v jejímž územním obvodu se nacházela původní adresa žadatele a kde byl dotyčný v evidenci. Formuláře žádostí jsou k dispozici na Integrovaném portálu MPSV. Zájemcům jej také poskytnou zaměstnanci kontaktních pracovišť ÚP ČR.

„Nejedná se o nárokovou dávku, ale o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, který vhodně doplňuje stávající příspěvek na dojížďku. Jde o další cestu, jak odstranit bariéru, která snižuje šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání práce. Jeho poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a ÚP ČR,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

   
10.11.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Rikina — #2 No, já byla na pracáku 5 měsíců, brala jsem asi 8000,- podporu. Vydrželo by mi to 3/4roku a pak už by podpora v nezaměstnanosti skončila a měla bychnárok jen asi na 3000,- Kč a to kdoví jestli, protože mám majetek - byt ve kterém bydlím. Byla jsem šílená hrůzou, co se mnou bude, z čeho budu žít. Naštěstí jsem práci našla. Tak nevím, na dávky v hmotné nouzi má nárok akorát ten, kdo nemá lautr nic a hromadu dětí.

  superkarma: 0 11.11.2016, 11:57:31
 2. avatar
  [5] paníliška [*]

  Rikina — #2 Já neděkuji, mně už je přímo na blití. Dobře nám tak, makáme, staráme se a za to jsme spíš ještě trestaní a platíme těm, co se jim makat nechce. Sml68

  superkarma: 2 11.11.2016, 08:14:39
 3. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  Sml80

  superkarma: 0 10.11.2016, 17:53:38
 4. avatar
  [3] Davidek [*]

  Rikina — #2 .. a dojíždění na pracák se také hradí ?

  superkarma: 0 10.11.2016, 17:00:51
 5. [2] Rikina [*]

  Fajn. A teď mi někdo vysvětlete, proč já se sama živím, a nejsem taky na pracáku. Sml24 Dojíždím do práce devět let, za tu dobu mě to dojíždění už stálo 235 000,- Kč. Nikdo mi na to nepřispěl ani pětník. Kdybych byla těch 9 let na pracáku, mám celou dobu havaj, beru dávky, válím se doma, a teď by mi ještě cpali příspěvek, jen abych se laskavě zvedla a šla něco dělat. Takže sečteno - ti, co se snaží pracovat a vydělat si na sebe, si hezky zaplatí dojíždění ze svého, a ještě "za odměnu" platí ne malé daně, aby se jiní mohli poflakovat a brát příspěvky. Děkuju pěkně tomuto státu. Sml68

  1. na komentář reaguje Davidek — #3
  2. na komentář reaguje paníliška — #5
  3. na komentář reaguje Pentlička — #6
  superkarma: 3 10.11.2016, 15:09:56
 6. [1] Misička [*]

  Dobré vědětSml67

  superkarma: 0 10.11.2016, 14:07:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme