Bulvár

Šťastné versus neveselé aneb jak (ne)přežít svátky vánoční

Šťastné a veselé! Výlohy od listopadu plné vánočních stromků a reklam, hýřící bílou a červenou. Bláto v ulicích a davy lidí v obchodech. Bělovousí, červenolící mužíčci ve směšných kostýmech. Šťastné a veselé! Nervózní, uštvané výrazy ve tvářích kolemjdoucích. Neony a podmanivé tóny vánočních koled: Nesem vám noviny! Nakupujte! Nakupujte právě u nás!” Šťastné a veselé? Pro mnoho z nás už dávno ne.

Nesnažte se Vánoce přežít!
Proč už nedokážeme Vánoce prožívat, ale snažíme se je přežívat? Jistě, svátky vánoční jsou a vždy byly jednou z takzvaných náročných životních situací, neboť i příjemné změny a zážitky jsou pro náš organismus zátěží, se kterou se musíme vyrovnávat. Ale ručička pomyslných vah se čím dál tím více posunuje ze sféry eustresu do oblasti distresu, tedy od stresu relativně příjemného k tomu vysloveně nepříjemnému. Co s tím? Tak především: Nesnažte se vánoce přežít, ale prožít!

Relaxace pomůže
Existuje mnoho užitečných rad, jak si zpříjemnit svátky vánoční. Například nakupovat dárky včas, nerozčilovat se, nenechávat si na Vánoce žádnou práci... Je jistě užitečné řídit se těmito doporučeními. Jenže to, bohužel, nestačí. Vy možná dárky už máte, ale davům nakupujících se stejně nevyhnete. Sami jste práci dokončili včas, ale vaši přátelé či rodiče právě dohání zameškané hodiny. A nerozčilovat se? Krásné předsevzetí... Ale co s tím? Mohla bych uvést postupy správné relaxace, ale o těch víte jistě dost. Řiďte se jimi a rozhodně vám to pomůže Vánoce přežít. Ale chcete-li je prožít, relaxační metody vám stačit nebudou.

Ztracené pouto
Proč se pro nás vlastně Vánoce, i v dobách potlačování náboženských tradic svátek klidného spočinutí v kruhu rodinném, staly stresujícím faktorem? Známý sociolog Keller říká:  Vytratilo se pouto, které v dřívějších dobách dokázalo propojit čas individuálního života s plynutím velkého historického času, měřeného od vzniku světa až po jeho naplnění.” Tolik slovo odborníka. Vánoce pro nás už nejsou zakotveny v tradici minulosti. To je však problém spíše celospolečenský. Jednotlivce často trápí bolístky zdánlivě podružné, a právě proto ještě důležitější.

Kruh rodinný
Tak především je tu sám kruh rodinný”. A nemluvím teď o osamělých lidech, kteří v období Vánoc prožívají krize. Těm jsou věnovány stati povolanějších odborníků. Ale i ti, kteří jsou obklopeni celou smečkou” příbuzných, si často zoufají.  Každý jedinec může být vystaven buď nadbytku nebo nedostatku interpersonálních a společenských podnětů,” tvrdí psycholog Čáp. Stresující je obojí. Ne každý se dobře snáší se všemi svými blízkými, a má-li s nimi setrvat delší čas a ještě se chovat mile, užívá si naplno takzvanou ponorkovou nemoc. Zkrátka mu všechno a všichni pěkně  lezou na nervy”.

Buďte asertivní
V takových chvílích se doporučuje vyhledat si svůj koutek, a není-li to v přeplněném bytě či domku možné, odejít se projít, nejlépe do přírody. Pomáhá také aktivní pohyb, běhání, plavání nebo třeba posilovna, zkrátka to, co vám nejvíc sedí”. Můžete zajít i do kina nebo se někde skrýt se svou oblíbenou knížkou. Nebojte se na chvíli  vypadnout” a nadýchat se čerstvého vzduchu. A jestli to vaše příbuzné uráží, je to jedna z chvil, kdy se vyplatí otevřenost a asertivita. Stůjte si za svým, bez křiku a urážek, ale také bez ústupků. Vaši blízcí si na to časem zvyknou a uvědomí si, že i vy jste pak příjemnějšími společníky.

Záleží i na tom, jak to říkáte
Nestyďte se za své pocity. Jestli se vám něco nelíbí, nevyhovuje vám to, raději to řekněte, než abyste tiše trpěli a znepříjemňovali tak život sobě i ostatním. Je-li to možné, vyřešte tyto problémy ještě před tím, než nastane vánoční shon a atmosféra se vyhrotí, ale nebojte se ozvat i potom. Pokuste se však pochopit i stanovisko ostatních. Oblíbenou psychologickou metodou je požádat obě strany konfliktu, aby na chvíli hájily názor toho druhého. Zkuste si to aspoň  v duchu”. Snáze tak pochopíte postoje ostatních, a to vám pak pomůže zůstat v klidu”, i když lidé kolem vás křičí. A jak jistě sami víte, někdy je dobré nechat je vykřičet se, a teprve poté se pokoušet o argumentaci. Pamatujte si ale, že ne každý argument musí být racionální. Cit je taky důvod. A nezapomeňte, že: Způsob, jakým se o něčem zmiňujeme, dotváří celkový obraz vysloveného obsahu, naznačuje náš postoj a emocionální vztah k němu.” (Bratská). Neboli: často záleží víc na tom, jak to říkáte, něž na tom, co říkáte. Takže si na to jak” dávejte pozor.

Štěstí není na rozkaz
Pamatujte si, že nemusíte být za každou cenu šťastní a veselí. Na smutku samotném není nic patologického, a jestli vám vzpomínky vhání slzy do očí, nestyďte se plakat. Klidně v soukromí, ale dovolte citům odeznít a neduste je v sobě. Ritzer k tomu říká: Lidé mají schopnost stát se přemýšlivějšími, dovednějšími, tvořivějšími a všestrannějšími, než jsou, ale nejsou toho schopni kvůli nátlaku racionalizovaného světa.” Vzepřete se této tendenci k racionalitě dřív, než se potlačované emoce proderou na povrch mnohem bolestnějším způsobem. Nebojte se odreagovat. Nemáte-li doma boxovací pytel, bušte třeba do polštáře. Někdy také pomůže seřvat” místo člověka nějaký předmět. Vyříkejte si to třeba se skříní nebo se stromem v lese, vykřičte se, když vás nikdo neslyší. Není špatné mít vztek. Špatné je ze vzteku ubližovat.

Zkuste zakotvit
Buďte sami sebou, ale také sami se sebou. Naučte se vytvářet si své vlastní oázy klidu, momenty, kdy se zastavíte, zavřete oči a zeptáte se sami sebe: Jak se cítím? Co chci? Co očekávám? Čeho se bojím?” Existuje technika výstižně nazývaná kotvení, při níž si postupně uvědomíte” své tělo, motivy, mezilidské vztahy a instituce, které ovlivňují vaši situaci. Pomůže vám to vyznat se,  zakotvit” v bouři života. A to je užitečné nejen o  Vánocích.

A především: Vězte, že stresu a zátěži se nevyhnete. Složité a náročné životní situace, v nichž se lidský organismus od svého narození ocitá, jsou výrazným atributem lidského života,” říká Čáp. Pokuste se tedy je využít a pozitivně zpracovat. Vždyť když si zajdete pro uklidnění třeba zaběhat, shodíte těch pár kilo, co o Vánocích jinak naberete. A na samý závěr jedno filosofické moudro od Chalíla Džibrána: Budete svobodni, ne až vaše dny budou bez starostí a vaše noci bez touhy a zármutku, ale až starosti, touhy a zármutek opásají váš život a vy se nad ně povznesete nazí a nespoutaní.”

Převzato z časopisu 3. pól.

Jak prožíváte Vánoce? Stresují Vás? Jsou pro Vás svátkem míru a pohody? Nebo se rodinné konflikty naopak vyhrocují? Jak je řešíte? Těšíte se na  Vánoce, nebo je nenávidíte?

   
04.12.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] reditelka [*]

  Já se na ně vždycky těším, i když vím, že občas jsou smutné- třeba, když nejsme doma všichni nebo když nás někdo blízký během roku pustil napořád, o to víc na ně s láskou myslím a vzpomínám.

  superkarma: 0 25.11.2007, 12:37:10
 2. avatar
  [40] AELA [*]

  Mám ráda Vánoce...

  superkarma: 0 24.11.2007, 15:05:09
 3. avatar
  [39] MEK [*]

  šťastné a veselé

  superkarma: 0 16.12.2006, 18:40:34
 4. avatar
  [38] Věrulinka [*]

  Pro mne již vánoční svátky nejsou až zas tak důležitý.Jo,když byli děti malé,to bylo o něčem jiném.

  superkarma: 0 13.12.2006, 14:34:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] mikule [*]

  Od té doby, co mám 2 holky se mi oči při každé příležitosti zalévají slzami

  superkarma: 0 12.12.2006, 19:38:01
 2. avatar
  [36] Wolly [*]

  chci mit klid a budem vsichni spolu uzivat.

  superkarma: 0 12.12.2006, 12:54:04
 3. avatar
  [35] Lendinka [*]

  Chci si tyto svátky užít a nenervovat se!

  superkarma: 0 09.12.2006, 19:00:14
 4. avatar
  [34] reditelka [*]

  Ma vánoce se též obzvlášť těším, protože přijede domů někdo nám všem milý a blízký z velké dálky - naše dcera. Bude to jen na týden, ale chceme se užít a potěšit se spolu.

  superkarma: 0 05.12.2006, 13:36:35
 5. avatar
  [33] reditelka [*]

  Ma vánoce se též obzvlášť těším, protože přijede domů někdo nám všem milý a blízký z velké dálky - naše dcera. Bude to jen na týden, ale chceme se užít a potěšit se spolu.

  superkarma: 0 05.12.2006, 13:36:34
 6. avatar
  [31] miruša [*]

  Moc se těším domů, do svého rodiště.Vánoce budu u rodičů se svým přítelem...to bude pohodička.

  superkarma: 0 05.12.2006, 11:23:56
 7. avatar
  [29] edith1975 [*]

  mám ráda vánoce a letos se obvzlášť těším

  superkarma: 0 04.12.2006, 19:53:23
 8. [28] Olca [*]

  jo, at ziji vanoce

  superkarma: 0 04.12.2006, 18:55:36
 9. [27] Darara [*]

  Vánoce mě nestresují, užívám si je v klidu a pohodě s rodinou. Jinak se moc těším, hlavně na malého, co bude říkat na vánoční stromeček, dárky...

  superkarma: 0 04.12.2006, 18:10:53
 10. [26] MartinaC [*]

  Tak vanoce beru jako svatky klidu a pohody a proto se moc neuklizi a vse je v pohode:o)

  superkarma: 0 04.12.2006, 17:20:37
 11. [25] helip [*]

  Souhlasím s LidusP - hlavně relax a odreagování, to je nejlepší. Už si plánuju, kdy budu mít dovolenou, abych si odpočinula od práce

  superkarma: 0 04.12.2006, 16:31:16
 12. avatar
  [24] Evik8 [*]

  Nechápem jak niekto upratuje do úmoru len preto,že prichádzajú Vianoce.Ja som si okná umyla pred mesiacom a rozhodne ich nebudem umývať zase a poriadok udržiavam stále,tak načo sa plašiť?Vianoce mám rada a tak si ich chcem vychutnať aj tento rok a prajem to aj každej z Vás :)

  superkarma: 0 04.12.2006, 15:21:22
 13. avatar
  [23] LidusP [*]

  Mám Vánoce moc ráda a nechci se pořád honit a být vyčerpaná. Kouknu na pohádky a budu relaxovat. Jsou to hlavně svátky klidu.

  superkarma: 0 04.12.2006, 15:18:20
 14. avatar
  [21] 801926027 [*]

  Vánoce prožívám celkem v klidu. Vždyť se nic nestane, když zapomenu něco uklidit. Svět se určitě nezboří. Jediný "stres" mám při výběru dárku. Je totiž toho tolik, co bych chtěla svým blízkým koupit, bohužel můj rozpočet není nafukovací. Takže mě stresuje, co vybrat. Na Vánoce se v celku těším, jen je škoda, že se k sobě lidé dokáží chovat pěkně tak málo anebo se o to aspoň snaží, ovšem s odchodem svátků jakoby na to zapomněli.

  superkarma: 0 04.12.2006, 13:34:04
 15. [20] Mončí [*]

  V tomto období bývám nejklidnější, protože Vánoce miluju a tak si je užívám.

  superkarma: 0 04.12.2006, 13:13:47
 16. avatar
  [19] pupik paja [*]

  Na Vánoce se vždy těším ,na světýlka, cukroví , pohádky atd. Akorát nevím co mám každému koupit .

  superkarma: 0 04.12.2006, 13:05:36
 17. avatar
  [18] Meander [*]

  Vánoce prožívám v klidu a míru, nestresují mě. Rodinné konflikty neznám, tedy neřeším. A na Vánoce se těším.

  superkarma: 0 04.12.2006, 12:08:20
 18. avatar
  [17] mirienka [*]

  Docela mi vadí reklamy na vánoce už někdy v září. Ztrácí to kouzlo.

  superkarma: 0 04.12.2006, 11:27:16
 19. avatar
  [15] Kelly [*]

  Těším se na štědrovečerní večeři. Na tu atmosféru, pohodu a klid u stolu a na ten báječný dlabanec, který potom půjdeme ven rozchodit a pak všichni zamíříme do místního kostela na "půlnoční", které jsem ještě nikdy nezažila.
  Na kila "prdím", nacpu se, až prasknu. Po vánocích bude na shazování času dost.

  superkarma: 0 04.12.2006, 10:12:46
 20. avatar
  [14] sobina [*]

  Pro mně jsou stresující už od října, kdy se v obchodech objevují první náznaky vánoc.

  superkarma: 0 04.12.2006, 09:50:01
 21. [13] petrolejkaa [*]

  oprava Klause

  superkarma: 0 04.12.2006, 09:07:18
 22. [12] petrolejkaa [*]

  Pro všechny kdo nemají rádi Santa Kaluse u nás. http://www.anti-santa.cz/

  superkarma: 0 04.12.2006, 09:07:05
 23. avatar
  [11] Lendinka [*]

  Taky miluji vánoce,ale musíme býtvšichni zdraví.Jak někdo marodí jsem smutná.Po 3 roky to byl malý syn a to pak není to kouzlo!

  superkarma: 0 04.12.2006, 08:49:27
 24. avatar
  [10] navia [*]

  Vánoce prožívám s rodinou.
  Nestresují. Spíš se stále něco děje, aspoň není nuda.
  My se v rodině hádáme málokdy a na vánoce už vůbec ne.
  Miluju vánoce.

  superkarma: 0 04.12.2006, 08:45:42
 25. [9] FAXÍK [*]

  vánoce jsou krásné svátky,tak si je hezky užiju v klídku,rodinném kruhu a pohodičce

  superkarma: 0 04.12.2006, 08:07:07
 26. avatar
  [8] mirienka [*]

  Vánoce nám docela ráda a letos je spoustu předvánočních akcí, a tak nevím, jak budu všechno stíhat. Uvidím - nechám to asi osudu. Silvestr nějak nemusím.

  superkarma: 0 04.12.2006, 07:40:48
 27. avatar
  [7] vora [*]

  POd stromečkem je spousta knih, na Boží hod je prolistuju, na Štěpána pohostím rodinu a pak čtu, čtu, vařím čaj, grog. Jen ten krb mi chybí.

  superkarma: 0 04.12.2006, 07:14:31
 28. avatar
  [6] _zelvicka_ [*]

  Na Vánoce se těší celá naše rodina. Nikdy nemám žádný stres, ignoruji sousedky, které si stěžují, kolik je to práce, už aby to bylo za námi atd.. To přímo nesnáším a vyhýbám se hovoru s nimi. Každý rok si říkáme, letos se nic nekupuje, hlavně abychom měli cukroví, stromeček, salát, kapra (já jím jen kuřecí řízky) a něco malého! Jak to dopadne? Strom do stropu, plno dárků, otevřeme lahvinku a povídáme, rozbalujeme - je to príma. Letos to bude ještě lepší, jeden člen rodiny má rok - sice asi z toho moc mít nebude, ale nás budou těšit rozzářená očička, no zbytečně popisovat, to určitě znáte, ne? Akorát budeme muset víc hlídat stromeček :-))
  Kdysi před lety jsme přistihli psa, jak si smlsává na perníčku - neměli jsme na něj zakřičet, protože se lekl, a s perním v tlamě, se stromkem v zádech běžel přes pokoj. Bylo po žárovčičkách, po baněčkách :-))))))))

  superkarma: 0 04.12.2006, 07:12:07
 29. avatar
  [4] monca13 [*]

  Vánoce mám docela ráda, ráda dávám dárky - vymýšlím a kupuji, i když nemám ráda "štědrovečerní ceremoniál" = sezení u stromečku.

  superkarma: 0 04.12.2006, 03:11:20
 30. avatar
  [3] Léthé [*]

  Vánoce prožívám jako každý jiný svátek. Prostě výjimečně uvařím:o) a to je již svátek samo o sobě.
  Tím pádem jsme všichni v naprosté pohodě, neb nám nekručí v břiše. A když je někdo přežraný, nehledá a ani neřeší nějaký konflikt. Prostě jen si tak v klidu funí….ano…těším se že, se zase nadlábnu.

  superkarma: 0 04.12.2006, 02:13:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme