Bydlení je jednou ze zásadních otázek, kterou si kladou mnozí z nás při vstupu do světa dospělých. Byty jsou drahé zvláště pro mladé. Řešení nabízejí tak zvané startovací byty. Co to vůbec je a jak k takovému bydlení přijít?

flat

Jste mladí a rozhodli jste se osamostatnit? Jenže osamostatnění vyžaduje zejména vlastní bydlení, což při dnešních cenách bytů a domů není žádná legrace. Prostě jste si to přepočítali a zjistili jste, že vaše finance na běžné nájemné nestačí. A co teď? Rádi byste založili rodinu, ale viset jako koule připoutáni k rodičům se vám přirozeně nechce...

Startovací byt

Možná už jste termín startovací byt slyšeli. O co jde? Tohle slovní spojení se používá pro různé druhy bydlením (například pro byty poskytované v rámci sociálních programů mladým opustivším dětské domovy), nejčastěji ho ale můžete slyšet v souvislosti s mladými rodinami, respektive páry, či dokonce i mladými jednotlivci, hledajícími levné bydlení. Startovací byty pro mladé jsou fakticky dvojího druhu...

  • ... nabízené obcemi.
  • ... nabízené developery.

Obecní startovací byty

Některé obce (co jsem dohledal, tak například městské části Prahy, Zlín či třeba Štětí) nabízejí za různých podmínek upravených obecní vyhláškou startovací byty pro mladé rodiny a mladé lidi. Podmínky ale bývají obdobné. Co můžete očekávat?

Neprodlužitelnou smlouvu na dobu 5 let a nižší nájemné, pohybující se většinou v rámci regulovaných nájmů.

A kdo může o takový byt žádat? Většinou mladý pár (manželé, druzi), v některých obcích ale mohou žádat i jednotlivci, nebo lidé vychovávající dítě. Věková hranice je také upravena vyhláškou obce a pohybuje se v rozmezí do 30 až 35 let. Zde lze odcitovat například Janu Černochovou, zastupitelku a starostku městské části Praha 2, která startovací byty mladým nabízí: „Startovací byty jsou určeny pro mladá manželství do 35 let věku obou manželů, přičemž alespoň jeden z nich musí být občanem České republiky a mít trvalý pobyt na území Prahy 2. Podmínkou je prokázání bytové nouze ke dni vyhlášení soutěže a to, že žadatelům nenáleží žádné jiné nájemní či vlastnické právo k jinému bytu. Další podmínkou pětiletého nájmu je doklad o způsobu řešení bytové situace po uplynutí doby nájmu startovacího bytu.“

Startovací byty nabízené developery

Další možností jsou startovací byty, respektive startovací bydlení nabízené různými developery. Zde se jedná většinou o rozlohu bydlení (malé byty) a jeho polohu na okraji obce či ve vzdálenějších místech v dobré dostupnosti do velkých center. „Jde o byty malometrážní, dnes už ne pouze o garsonky, ale lidé se snaží pořizovat si cenově dostupné bydlení i o více místnostech. Teď v době krize je to pochopitelné. Startovací byt je tedy malý byt, ale nesnažíme se cíleně o podporu mladých rodin, nezvýhodňujeme je při koupi menších bytů - ale samozřejmě jsou pro ně atraktivní právě cenovou dostupností,“ řekl mi Karel Zeman, ředitel sktoru prodeje developerské společnosti Ekospol.

Metráž bytů se pohybuje od asi 30 m2 do cca 60 m2, děleny jsou na 1+kk až na 3+kk. Takové bydlení se dá například na okrajích Prahy pořídit v cenovém rozmezí od 1.500.000 korun do 3.000.000 korun. Developeři sázejí na to, že si mladí lidé spočítají výhodnost investování do vlastního nad placením nájmů v podobné měsíční splátce.

Resumé

V tuto chvíli je, řekl bych, stále ještě výhodnější pořídit si startovací byt od obce, ačkoli v dlouhodobém horizontu se zdá lepší investice do vlastního. Na pomyslnou misku vah tu stavíme měsíční náklady, které se například v Praze pohybují v rozmezí od asi 5.000 korun (u malých startovacích bytů obecních) do zhruba 20.000 korun (u větších startovacích bytů nabízených developery). Ve prospěch prvého hovoří cena, leč investice je to nevratná - peníze vložené do takového bydlení nejsou investovány do ničeho, co by vám v budoucnu mohlo patřit. Ve prospěch druhého hovoří pravý opak, leč jde o závazek stále ještě dražší a v neposlední řadě i delší, a tedy vyžadující dlouhodobější plánování.

Reklama