Bulvár

Starověk – kluci s klukama, holky s holkama


Na otázku, proč se v některých kulturách běžně provozoval sexuální styk stejných pohlaví, existuje hned několik odpovědí. Stačilo, aby někdo z tehdejších mocných trpěl touto vrozenou poruchou - náhle nebyla trestána nebo považována za něco nepřirozeného. Na vojenských taženích zase mnohdy muži o ženu celé měsíce nezavadili, ženy v harémech naopak celé měsíce nemusely zavadit o svého pána.

Při dlouhém odloučení od opačného pohlaví, ale i při nabažení se podobnými sexuálními zážitky, sáhl člověk volnějších mravů po sexuálním partnerovi stejného pohlaví. Ve velkých říších pak nastávaly různé kuriózní důvody, ale o nich níže. Jejich vyústění je pak v Platónově tvrzení, že homosexuální láska je vyšší než heterosexuální!

Sladký Lesbos
Lesbické milování jako pojem nás zavede až do 6. století před Kristem. Na řeckém ostrově Lesbos žila slavná básnířka Sapfó, která ve svých textech, krom jiného, opěvovala i krásy ženského těla a vztahy mezi ženami. Můžeme se jen dohadovat, jestli její verše byly míněny opravdu sexuálně, ale rozhodně se v podvědomí pozdějších lidí a národů uhnízdila jako žena, která svými texty propagovala lesbické milování. Už jen to, že jméno ostrova, na kterém prožila prakticky celý život, se stalo vzorem pro označování tohoto pohlavního aktu, je jistě dobrá berná mince.

Spartské ženy
Obecně rozšířená domněnka, že ve starověké Spartě vládly ženy, je mylná. Je ale pravda, že oproti okolním řeckým státům bylo ve Spartě postavení žen mnohem lepší, měly například volební práva. Protože muži často válčili, mohlo by se zdát, že ve Spartě vládly ženy, ale ve skutečnosti zde panovala rovnoprávnost, která naopak malinko přikláněla ručičku na vahách ve prospěch mužů. Mravy však byly víc než uvolněné, stát od sedmi let vychovával děti a byl velký tlak na početnost Sparťanů, takže si ženy i muži mohli sexovat v podstatě jak se jim zachtělo. Bylo celkem běžné, že jeden muž se dělil o ženu s ostatními členy rodiny a zároveň byla běžná i láska mezi mladými Sparťankami – dívky zde chodily až do úplné dospělosti nahé, proto se před sebou nejspíš ani nestyděly a oddávaly se hojně rozkoši v náruči svých přítelkyň.

Homosexuál

Poprvé byl termín homosexuál použit v roce 1869. Jeho autorem je Karl-Maria Kertbeny. Jedná se o spojení řeckého zájmena homos (tentýž) a latinského slova sexus (pohlaví). Když tedy mluvíme o homosexuální lásce, mluvíme o lásce ke stejnému pohlaví.

Homosexuálové v Aténách
V Aténách byla situace trochu jiná. Silně patriarchální společnost degradovala postavení žen do tří pozic: manželka – rodička a služka v domácnosti, souložnice – žena určená k sexu, hetéra – žena určená pro lásku a něžné city. Toto absolutní znásilnění ženského principu vedlo postupně k obavám z přemnožení – muži si zkrátka souložili a plodili, kde se jim zlíbilo, takže to podle toho i vypadalo. Jenže právě strach z přemnožení měl nakonec za následek masivní propagaci „bezpečného sexu“ – v této souvislosti je tomuto spojení ovšem potřeba rozumět „sex muže s mužem“.

Homosexualita není cizoložství!
V Řecku je většinou cizoložství chápáno jako možnost oplodnění ženy jiným mužem. Z tohoto hlediska tedy není homosexuální chování nevěrou. Jaká ale byla praxe? Jak v kterém státě…

Tribady
d
oslova znamená třoucí se, tedy ženy, které se o sebe navzájem třou

V Římě byly z tohoto hledisky mravy daleko uvolněnější, ženy tu měly mnohem lepší postavení. Řecký učenec té doby, Lukiános ze Samosaty, tvrdí: „Tribady jsou lesbičky, které odmítají muže, ale navzájem se k sobě chovají jako muž a žena.“ Římští básníci Martialis a Juvenalis se už lesbickou láskou zabývají, jako by se jednalo o něco docela běžného.

Harém – ráj žen?
Harém je velice stará záležitost, někteří historici se domnívají, že byl přítomen už ve starověké Persii. Pod pojmem houngon (zadní dům) pak také ve staré Číně. V harémech bylo přítomno tisíce žen, manželkami počínaje a služebnými konče. Romantická představa, že harém je místo, kde spoře oblečené ženy čekají, až přijde jejich pán a obšťastní je, je trochu přehnaná. V harémech kromě žen žili eunuchové (kastráti) a často i chlapci – synové majitele, kteří ještě nedosáhli dospělosti. Bylo to místo, do kterého nesměl nepozvaný muž, ale zda se zde oddávaly ženy nevázanému sexu, je poměrně sporné. Zvlášť pokud vezmeme v potaz, že v harému byly vychovávány děti. Ale popřít lesbické milování v harému nelze. V některých kulturách, v nichž se nacházely harémy, ale docházelo zároveň i k ženským obřízkám - byly trestem za masturbaci nebo právě za lesbické milování. A když obřízka nepomohla, hrozila provinilé ženě i smrt...

Za sex s mužem na hranici
Píše se rok 342 našeho letopočtu. Římský císař Flavius Julius Constans, který přistupoval ke křesťanství takřka s radikálností katolíka, zavádí trest smrti za homosexuální lásku. Tento trest byl vykonáván upálením za živa. Pro jinak orientované nastává těžké období, které se vleče napříč historií až k moderním dějinám. Ale to už je jiný příběh…

Příště:
Starověk – Sex před tváří Boží

Přečtěte si:
Starověk – Orgie (ne)jen pro vyvolené
Pravěk – Rozkoš nebo instinkty

Odsuzujete homosexuální páry? Jste pro registrované partnerství, nebo vám vadí?

   
17.03.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [25] bludicka178 [*]

  Homosexualní páry neodsuzuji,!Je to příroda,akorát to mají těžší v dnešní době.Registrované partnerství podporuji!Jsou přece také lidé jako ostatní,tak at´se mají rádi se vším všudy.

  superkarma: 0 04.05.2008, 18:52:33
 2. avatar
  [24] Irad [*]

  neodsuzuji
  jsem pro

  superkarma: 0 19.03.2008, 10:50:10
 3. avatar
  [23] monacha [*]

  Myslim, ze kdyz budou chtit dva homosexualove dite, tak si ho stejne poridi. Osobne znam pouze tri homo pary a jejich nazor na adopci se lisi. Me by zajimalo neco jineho. Mam pocit, ze jsou to vetsinou lide s vyssim IQ. Nevite o tom nekdo neco?

  superkarma: 0 18.03.2008, 19:15:23
 4. avatar
  [22] maat [*]

  xenie: i mezi homosexuály se najdou idioti, proto nás chraň pánbůh, aby se rozhodl někoho adoptovat třeba ten "módní guru", co učí zvracet se lžičkou.A pokud se na adopci někdo cítí a je schopen rozumně někoho vychovávat, tak do toho, ať je třeba světle fialovej.

  superkarma: 0 18.03.2008, 13:03:53
 5. [21] Andulína [*]

  K těm Athénám a hetérám - nebyly to jen ženy pro lásku a city. Absolvovaly školu, kde se musely naučit tančit, zpívat, přednášet verše a verše, literaturu a umění a jejich autory vůbec znát. Milence si mohly vybírat a nemusely je chtít vůbec. Byly zvány na večery umělců,někdy i filozofů.Byly to na tu dobu velmi svobodné a vzdělané ženy.
  Ve Spartě nechodily dívky nahé, ale v krátkých tunikách.
  Prostudujte si více literaturu. A vrozená porucha - jakou trpíte vy, pane Kočí?

  superkarma: 0 17.03.2008, 23:44:10
 6. avatar
  [20] idiska [*]

  xenie: Mehteb: tím jsem nenarážela ani na schpnosti homosexuálů coby rodičů, ani na to, že snad prahli po adopci...ale na to, že mnoho lídí to považuje za nějakou zrůdnost, nebo min. ostudu (já osobně ne, mě je to celkem šumák)...bála bych se ale reakce okolí k tomu dítěti, a že právě děti dokážou být nevíc kruté...uslyší doma od rodičů, že ti dva, co vychovávají malého Pepíka, jsou úchylní teplouši (lesby) a co z toho Pepy může vyrůst, když to má furt na očí, no taky teplouš...ha dítě dostalo informaci do mozku a začne milému Pepevi dělat ze školní docházky peklo na zemi ...myslím tím, že nejdříve se musí změnit pohled některých lidí na věc...i když debilové byli, jsou a rozhodně se nechystají vymřít

  superkarma: 0 17.03.2008, 23:25:18
 7. [19] xenie [*]

  Karmela: "ale pro rodinný život to není správna volba" - ono si homosexualitu nikdo nevybírá, víš ? a navíc, znám homosexuálů dost, al enikdo z nich po adoptaci dětí neprahne, toho bych se fakt bála nejmíň

  superkarma: 0 17.03.2008, 15:00:08
 8. [18] gentiana [*]

  Meander: Já myslím, že JDK by rád měl toto hobby, ale nikdo si o něj neopře ani to kolo.

  Karmela: Tady se nikdo nebaví o zakládní rodiny, víme?

  superkarma: 0 17.03.2008, 14:51:07
 9. avatar
  [17] Karmela [*]

  Homosexualitu nechci odsuzovat,ale pro rodinný život to není správna volba.I když na druhé straně,vždy je pro dítě lepší,když je vychovaváno v rodině,než v D.domově-( ale znám i opační případ...).Je to těžký.

  superkarma: 0 17.03.2008, 14:22:31
 10. avatar
  [16] Heduš [*]

  Meander:

  superkarma: 0 17.03.2008, 14:11:11
 11. avatar
  [15] átéčko [*]

  "manželka – rodička a služka v domácnosti, souložnice – žena určená k sexu, hetéra – žena určená pro lásku a něžné city." Tohle je dobrý text

  superkarma: 0 17.03.2008, 13:18:42
 12. avatar
  [14] Meander [*]

  Kdyby tak Mr. Kočí psal o svém koníčku přímo, bez těch historických kudrlinek...

  superkarma: 0 17.03.2008, 12:57:21
 13. avatar
  [13] Heduš [*]

  Homosexuálové mi nevadí ti, co si na to nehrají a nejsou jimi jen pro důležitost jakéhosi odlišení. Registrované partnerství mi taky nevadí, alespoň mají právní úpravu jako manželé, ale s výchovou dětí no nevím, nevím...

  superkarma: 0 17.03.2008, 12:32:15
 14. avatar
  [12] Solei [*]

  Pan Kočí vyhrabal staré výtisky časopisu Ty&Já?

  superkarma: 0 17.03.2008, 12:24:52
 15. avatar
  [11] veet [*]

  Mehteb: taky bych řekla

  superkarma: 0 17.03.2008, 11:09:44
 16. avatar
  [10] kareta [*]

  Mikiskova: tak to už opravili- napopírovala jsem to na Perly

  superkarma: 0 17.03.2008, 11:05:52
 17. [9] Mikiskova [*]

  kareta: chyba tam není - rok 342 našeho letopočtu...

  superkarma: 0 17.03.2008, 10:55:17
 18. avatar
  [8] Rybulka [*]

  kareta: A jo, to je dobrá kravina

  superkarma: 0 17.03.2008, 09:06:22
 19. [7] Mehteb [*]

  Nevadí mě ani homosexuálové, ani jejich partnerství............nevadilo by mě ani pokud by mohli adoptovat a vychovávat děti. Jsou to stejní lidé jako my všichni. A ruku na srdce - vezměte si jenom co dokážou dělat "normální" rodiče svým dětěm ! Tolik zvěrstva - otec znásilní svoji dceru, matka bije a zabije svoje dítě...je to snad více normální než vztah kdy dva muži vychovávají spolu dítě? Vždyť přece homosexualita není dědičná ani nakažlivá.

  superkarma: 0 17.03.2008, 08:56:18
 20. avatar
  [5] idiska [*]

  tak to je pěkný článek ...jen bych chtěla dodat, že homosexualita byla mezi můži ve strovekých státech brána spíše jako sex mezi osobami "inteligenčně" rovnými, protože ženy byly obecně považovány za "nižší" bytosti...muži to považovali také za příjemnější ...homosexualitu neodsuzuju, proč taky?...nikomu se tím neubližuje...narozdíl třeba od pedifilie ...a registrované partnerství...no proč ne, jen to bude chtít čas, než si na to "zvyknou" i lidé, pak zcela jistě nastne chvíle, kdy homosexuálové budou moct adoptovat dětí...nyní bych to opravdu nepovažovala za vhodné ...kvůli lidské blbosti

  superkarma: 0 17.03.2008, 08:23:51
 21. avatar
  [4] RenataP [*]

  Ne
  Vlastně nevadí, není to manželství, ačkoliv se to tak rádo prezentuje. Manželství je podle mě symbolem modelu rodiny a to dva stejného pohlaví nejsou...Ale nemám nic proti tomu, že se registrují, můžou si koupit prstýnky nebo si nechat vzájemně propíchat kdeco jakože k sobě patří, můžou po sobě dědit i o sobě získávat informace v nemocnici, cokoliv...jen děti bych jim radši nedávala...

  superkarma: 0 17.03.2008, 07:25:01
 22. avatar
  [3] kareta [*]

  Flavius Julius Constans přistupoval ke křesťanství před Kristem? Buď to byl vizionář, nebo tam je chyba .
  Sexuální život jiných mě nezajímá

  superkarma: 0 17.03.2008, 07:24:29
 23. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  1. Ne
  2. Ne, neboť registrované partnersví není manželství. Jen se kolem toho dělá zbytečný humbuk.

  superkarma: 0 17.03.2008, 07:14:41
 24. avatar
  [1] Evikus [*]

  * Ne.
  * Ano, ne.

  superkarma: 0 17.03.2008, 06:50:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme