Domácnost

Starosti? Už i školáci trpí nespavostí!

 
Dětství se dospělým jeví jako bezstarostné období. Dnešní děti by ale možná odpověděly jinak. Také mají své starosti... a ty se mohou projevit třeba poruchami spánkového rytmu.

Do poruch spánku u dětí se řadí nespavost, náměsíčnost (somnambulismus) a denní spaní.

Spací návyky, problémy během spaní, subjektivní hloubka spánku – to jsou faktory, které byly zkoumány u 1413 školních dětí ve věku mezi 6,2 a 10,9 roku. Jako prostředek zjišťování informací byl zvolen dotazník, ve kterém byli dotazováni rodiče a děti současně.

Celková doba spánku byla průměrně 10,5 hodiny, s mírnými rozdíly mezi pohlavími. Že se v noci vzbudilo, ohlásilo 887 dětí. Rodiče označili 75 % z nich za spáče se spíše povrchním spánkem a 25 % za spáče s převážně hlubokým spánkem. Výskyt časté nespavosti, náměsíčnosti a denního spaní byl 13 %, 7 % a 4 %.

Samota jako strašák

Zpětná analýza ukázala, že nápor nespavosti byl sdružený se strachem spát o samotě, s bolestí kostí, s pomočováním, rytmickou myoklonií (druh křečí), panikou vyvolanou nočním probuzením, tělesným pohybem během spánku, přerušením spánku, denní spavostí, denní bolestí hlavy nebo žaludku.

 

Náměsíčníci

Náměsíčnost (somnambulismus) byla sdružena hlavně s těmito problémy: s rytmickým pohybem končetin, mluvením ze spaní, s popleteným vzrušením v noci (například v důsledku snů), s pomočením a se zmatkem při probuzení.

Zvýšené riziko denní spavosti bylo potom odhaleno u dětí, které v noci měly strach spát o samotě, u dětí, které měly nápory nespavosti nebo spontánní stavy vzrušení, vyskytovalo se u nich chrápání, hodně se pohybovaly ve spánku a měly ve dne bolesti žaludku nebo hlavy.

Výsledky pozorování nespavosti u dětí potvrzují, že příčina nespavosti je hlavně v oblasti psychologické a ve sféře chování. V příčině náměsíčnosti nebyly nalezeny žádné jednoznačné psychologické souvislosti. Mechanismus denní spavosti se jeví spíše jako multifaktoriální.

Zdroj: NEVEUS T, CNATTINGIUS S, OLSSON U, HETTA J. Sleep habits and sleep problems among a community sample of schoolchildren. Department of Women's and Children's Health, Uppsala University, Sweden.

Připravil www.dobry-spanek.cz

Trpíte nespavostí třeba ze stresu? Jak se bráníte? A co vaše děti?

   
22.07.2008 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Nowalie [*]

  Nespavostí trpím,už jako dítě jsem s tím měla problémy.A totálně jsem si rozházela spaní když jsem si při studiích přivydělávala jako barmanka

  superkarma: 0 22.07.2008, 20:08:17
 2. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Ono se dneska všechno hrozně zkoumá

  superkarma: 0 22.07.2008, 10:45:01
 3. avatar
  [2] MEK [*]

  já trpím nespavostí,když mě bolí klouby,a mojí kluci-ještě nejsou oběma nohama v posteli a už chrní

  superkarma: 0 22.07.2008, 08:07:14
 4. avatar
  [1] Arči [*]

  Nespavostí trpim... dobrý je teplí mlíčko do břicha před spaním... a taky nějaké to pohlazení od přítele:) Nejhorší je usínat sama. Jako malá jsem tím trpěla taky, niko se tím nikdy nezabýval. Takže dceru pozoruju, ale ta spí dobře:) 12 hodin v kuse jako pařez

  superkarma: 0 22.07.2008, 07:08:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme