star

starPolitika bude tento víkend pro většinu z nás zajímavé téma. Půjdete k volbám? Přinášíme vám rozhovor s jedním z významných zastupitelů - se starostou Prahy 10, s panem Mgr. Vladislavem Lipovským (ODS).

Jste starostou obvodu Praha 10, čím je tato část Prahy výjimečná?
Těch výjimečností je hned několik. „Desítka“ je druhým největším pražským obvodem a de facto co do počtu obyvatel jedním z největších českých měst. Nese to s sebou samozřejmě nejrůznější problémy, ale i drobné radosti. Jsme věkově druzí nejstarší v České republice, takže musíme řadu služeb orientovat právě na seniory. Na druhou stranu se také snažíme Prahu 10 omladit, zatraktivnit ji pro mladé, pro rodiny s dětmi.

Z čeho máte radost, co se vám za vaše působení podařilo?
Těch úspěšných projektů, na které jsme hrdí, je opravdu celá řada a z nejrůznějších oblastí. Vzpomenout mohu například naší snahu zvýšit bezpečnost v ulicích, kdy se nám ve spolupráci s policií podařilo výrazně snížit například krádeže aut i věci z nich. Velkou mírou k tomu přispěly i mobilní kamerové systémy na odhalování kradených vozidel, které jsme zakoupili městské policii. Naprosto jsme například zprůhlednili také rozdělování bytů. De facto máme nyní největší výběrovou komisi v republice, protože pořádáme veřejná losování bytů, do nichž se může přihlásit každý obyvatel Prahy 10, který splní daná kritéria.
Ve velké části Prahy 10 nabízíme občanům také bezplatné připojení k internetu přes wi-fi, skvělé ohlasy máme také na náš oceněný Pojízdný úřad, kdy naši úředníci jezdí až domů za starými, nemohoucími či postiženými lidmi.

Co si myslíte, že jste rozpracoval, a co se zatím nepovedlo starrealizovat?
Je to až těžké uvěřit, ale nedávno jsme s kolegy probírali naše programové prohlášení z roku 2006 a jediný bod, který se nám z těch desítek nepodařilo splnit, je zrekonstruování KD Eden. Nyní jsme našli nicméně společnou řeč se zástupci SK Slavie a Bohemians 1905 a Eden by mohl být brzy zrekonstruován tak, aby sloužil nejen fanouškům těchto klubům, ale široké veřejnosti.
Nastartovali jsme také projekt rekonstrukce Malešického parku a Vršovického zámečku, kde se již nyní na plné obrátky pracuje.

 

Co váš obvod přináší matkám s dětmi?
Začnu od těch nejmenších. Pro nově narozené máme velmi sympatický a oblíbený program Strom za každé narozené dítě - za čtyři roky jeho fungování jsme tak vysadili již 1200 stromů. V mateřských školkách jsme zavedli bezplatnou a dobrovolnou výuku angličtiny, což je projekt, který od nás kopírují další městské části i města. Na úřadě máme dětský koutek s hlídáním pro maminky či rodiče, kteří si přijdou na úřad vyřídit nejrůznější záležitosti. Po zimní lyžařské kurzy a ozdravné pobyty jsme zakoupili Hotel Černá Hora v Krkonoších, kam jezdí přes zimu všechny naše děti ze základních škol.
No a konečně snad pro úplně všechny věkové kategorie zde je oblíbená Gutovka u Strašnické. Na tu jsem osobně obzvláště pyšný, protože nám ji opravdu závidí celá Praha. Úplně nově má teď dětské lanové centrum, pak disponuje také vodním světem, skateparkem, dětským hřišťěm, horolezeckou stěnou, beachvolejbalem a v zimě i kluzištěm. V nejbližší době bude dokončena parková relaxační část s minigolfem a do budoucna bychom chtěli rekonstruovat i bazén.

star

 

Velmi populární jsou městské trhy na Kubáni, můžete nám říci, jak tato myšlenka vznikla a v jaké podobě jsou dnešní trhy?
Projekt je naplněním představ každého milovníka čerstvých a hlavně tuzemských potravin. Trhy fungují od jara a jsou velmi oblíbené zejména pro svoji pravidelnost i pestrost nabídky. Otevřeno je každé úterý, čtvrtek a sobotu. V nabídce jsou především sezónní potraviny zemědělské vyprodukované v Čechách i na Moravě: od zeleniny a ovoce, květin, sazenic, bylinek přes med, chléb a pečivo až po mléčné výrobky, maso a uzeniny. Jsou prodávané buď samotnými farmáři, anebo jimi určenými prodejci. V nepřetržitém provozu je mlékomat, dostupný 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Nedávno jsme na Kubáni s kolegy z radnice dokonce rozdávali zdarma ekologické tašky z přírodního vlákna. Doufám, že ať bude po nás radnici vést kdokoli, bude mít dostatek soudnosti a tento náš projekt ponechá v provozu.

star

Jak je na tom Praha 10 s parkováním? Uvažuje se o zavedení zón jako jsou například na Praze 2, 3 a 7?
O zónách neuvažujeme, v Praze 10 reálně ani vzhledem k její velikosti nejdou zavést a nejedná se o koncepční řešení parkování v Praze. V současné době proto zvyšujeme počty parkovacích míst a především chceme budovat parkovací domy v oblastech, kde je deficit míst největší, tzn. například v ulici Francouzská. Již nyní jsme v ulici V Olšinách vytvořili 136 míst a dalších 133 se chystá, na Počernícké 111 a další také na Průběžné.

star

V jaké stadiu je na Praze 10 privatizace bytů, máte nějaké omezení, nebo můžete splnit všechna očekávání občanů žijících na „desítce“?
Privatizace bytů, kterou jsme slíbili, je prakticky dokončena, další v tuto chvíli není asi na pořadu dne. Praha 10 se naučila hospodařit se svým bytovým fondem, efektivně ho spravovat, a do budoucna by to tak podle nás mělo zůstat. Otázkou k demokratické diskusi samozřejmě zůstává, jakou roli by obecní byty měly přesně plnit. Jestli by měly plnit roli sociálních bytů, nebo by měly být určeny všem v bytové tísní a podobně. Na tom v tuto chvíli ale nepanuje žádná obecná shoda. Dokonce ani na celostátní úrovni není v tuto chvíli definováno, co to vlastně sociální byt je a pro koho by měl být určen.

Webové stránky pana starosty Mgr. Lipovského najdete tady www.vladislavlipovsky.cz.

Reklama