Zdraví

Stáří není nemoc!

Je jedno, zda je vám třicet, čtyřicet nebo padesát. Všichni se podvědomě bojíme toho, že stárneme. Do dvaceti let se třetina z nás stane seniory. Stáří prostě nikdo neuteče. Ale není třeba věšet hlavu!

31 % počítačově gramotných žen si na internetu vyhledává zprávy
o zdraví, z mužů jen 1/6

Téměř všechny kultury v dějinách si vážily starších lidí s tím, že vyšší věk s sebou nese moudrost a představuje pro mladé lidi vzor. Však také mnohé kmeny a národy řídily „rady starších“.

Ale situace se změnila. Nastoupil kult mládí, kdy je člověk perspektivní tak do 35 let, a starší ročníky jsou v podstatě „na odpis“. Je sice pravda, že se svět mění rychleji a zkušenosti zastarávají, ale zároveň se velmi zkvalitnila zdravotní péče a nikdy předtím neměli senioři šanci na tak plnohodnotný život. Jde jen o to nepřipustit si, že už člověk patří do starého železa!

Důchod není konec světa
„Odchod do důchodu spoustu lidí doslova zlomí, připadají si neužiteční, vykořenění,“ říká psycholog David Novotný. „Ale i senioři mohou pokračovat v aktivním životě. I práce na poloviční úvazek dodá sebevědomí a naplní život. Chce to jen nebát se nových věcí a změn.“

Skutečně neexistuje věk, od kterého by šlo říci: Tak, a jsem starý! Jde o to, jak se cítíte vy sami a jak berete svět vůkol. Nesmíte se vzdávat, musíte se i nadále zajímat o dění kolem vás. S věkem získáváte nadhled a vidíte vše v souvislostech.

Moře času
„Není nutné, abyste si i v důchodu sháněli práci. Vždyť si můžete konečně užívat a klidně se věnovat vlastním zájmům,“ upozorňuje Novotný. „Hlavně dělejte to, co vás baví a naplňuje.“ Oblíbená jsou například studia na „universitách třetího věku“, zájmové kurzy, počítačová vzdělávací centra pro seniory. Senior se může víc věnovat četbě, poslechu rádia, třeba i psaní a zapisování vzpomínek, práci na zahradě, ale i obyčejnému luštění křížovek či sudoku. Tyto aktivity navíc zlepšují paměť.

Každý věk přináší určité problémy a zdravotní rizika. Samozřejmě, že senioři jsou náchylnější k degenerativním nemocem (artritida, revmatismus, zhoršování zraku a sluchu), ale vyvážená strava, přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu a zdravý životní styl obecně dokáží tělo i mysl udržovat dlouho čilé. Důkazem jsou například senioři z vyspělých zemí, kteří pilně cestují po světě.

Starší člověk se s přibývajícím věkem cítí nejistější, obává se budoucnosti. Pokud tuto úzkost nezahání prací nebo koníčky, a ani aktivním pohybem, měl by se obrátit na své blízké a v krajním případě vyhledat psychologa. Existují linky bezpečí i poradní centra přímo pro seniory.

Zázemí
„Pokud je to nutné, nestyďte se přijmout pomoc od dětí a vnoučat, ale snažte se taky ukázat, že stáří může být spokojené a má co nabídnout,“ radí psycholog.

Stárnutí je proces přirozený, stejně jako soužití více generací. Většinu současných traumat údajně zapříčiňuje právě rozpad rodinného krbu nebo odcizení mezi příbuznými.

Sek sem sexem!
Samozřejmě, máte už plno vrásek a nejspíš taky ochablé svalstvo a ve vlasech šediny. Ale co má být? Když o sebe člověk pečuje, může být atraktivní v každém věku.

Rozhodně není důvod „odcházet do důchodu“ i v sexuálních aktivitách. Sex dodává vitalitu, sebevědomí a navíc také omlazuje. Proto se ho nezříkejte!

Samota
Pokud jste už úplně sám, nemáte partnera ani jiné blízké, není to důvod k rezignaci. Najděte si nové známé. Zajděte do některé z místních seniorských organizací, vstupte třeba do spolku, do sportovního klubu. Anebo se jen normálně uvelebte někde v kavárně či v parku na lavičce a pozorujte „cvrkot“. Však se uvidí!

Zdroj: tretivek.cz

Žijete ve společné domácnosti s prarodiči? Jak si užívají zaslouženého odpočinku? Pracovně? Věnují se sportu a zálibám, nebo jen odpočívají a jsou vůči okolnímu světu spíš apatičtí?

   
11.06.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] Mánek [*]

  zdravím Gerdi, máš pravdu, ale pronájem zahrady a pak na to běhat, tak na to nemám sílu.Jedině u domečku.Tak to jo. Ale to je přání většiny vid. No a balkon mám plný kytiček. přeji pěkný víkend i když studený papa všem

  superkarma: 0 13.06.2008, 13:17:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] sluni-sluni [*]

  gerda: přesně tak, je rozdíl mít na důchod dejme tomu - kecám - 1 000 euro ku poměru důchod českého důchodce i když celý život makal... znám důchodce aktivní i neaktivní - tedy ty, co to už vzdali a kašlou na všechno. ve VB se dokonce uvažuje, že se domovy důchodců (či pečovatelské domovy pro důchodce)budou stavět v Rumunsku či v podobné lokalitě, někde u moooře - je tam levno, slunečno...z mého pohledu naše důchody? - mám docela obavy z těch našich "reforem", jak ve zdravotnictví tak i co se týká spoření na penz. připojištění - tam zůstalo spousta starých lidí bez peněz v důsledku vytunelování penzijních fondů....

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:52:47
 2. avatar
  [30] idiska [*]

  nj, rady starších...ale někdy nad těmi radami zůstává rozum stát...jsou důchodci, o kterých pochybuju, že už mají důchodový věk...jsou vitální, optimističtí...dokonce dneska si přišel jeden důchodce pro důchod a říká mi, že by ty penízky chtělo někde pěkně rozparádit...prý by i zašel na nějakou tancovačku, však žije jen jednou...starým lidem se ztratil jejich svět, život se mění hrozně rychle...třeba by stačilo, aby bylo víc klubu důchodců...třeba i na menších městech...vzpomínám si, že u nás byla jednou joga a na ní chodily ve většině důchodkyně (a my s kamarádkou )...no člověk by řekl, že se tyto dámy v letech vrátily zpět v čase, byly veselé a nic je nebolelo...jakmile jsem ale některou z nich viděla na městě, byla z ní zase ta "stará důchodkyně" ...nevím, co je to za český folklor naštvaných důchodců

  superkarma: 0 11.06.2008, 21:28:19
 3. avatar
  [29] blankat [*]

  No už se počítám mezi starší, bude mi 57, manžel mi zemřel před 4 lety, ale mám vnučku 4 a ta mi nedovolí se nudit, natož myslet, že jsem stará. Sice mám potíže s nohama , artroza, ale já se nedám tak lehko.No a blbá snad nejsem , umím s mobilem a taky s počítačem , tak co, že jo.Je pravda, že dnes a si starších lidí neváží, no snad se to změní. jinak senorum zdar a nepatříme do starého železa

  superkarma: 0 11.06.2008, 16:13:11
 4. avatar
  [28] RenataP [*]

  arjev: super, se nedivím, že ti to pak neva...já mám mezi nejbližšími jen a pouze ty s průpovídkama: "Já už tady dlouho nebudu..." od samýho dětství, docela teror to poslouchat..

  superkarma: 0 11.06.2008, 16:10:24
 5. avatar
  [27] Meander [*]

  Mno, hlavně stáří není zásluha

  Nežiju.
  No asi dobře, když je věčný
  To těžko
  Rozhodně odpočívají a jsou vůči okolnímu světu apatyčtí.

  superkarma: 0 11.06.2008, 15:11:21
 6. avatar
  [26] arjev [*]

  No,znám velmi čilé důchodce,kteří důchod neporcují. Mají cca 70let a jejich průpovídka je : mladí už nebudeme, byli jsme a když vstáváme,jsme rádi, že nás něco bolí, protože víme, že žijeme. Jezdím s nimi na kole po okolí a je s nimi sranda. Nestěžují si na nemoci a to se mě na nich líbí. Holky, trošku života do umírání

  superkarma: 0 11.06.2008, 14:08:34
 7. avatar
  [25] gerda [*]

  Mánek: zahrádka se dá i pronajmout, udělat si minizahrádku na balkoně....jde to! Samozřejmě, mít domek se zahrádkou, je sen mnohých

  superkarma: 0 11.06.2008, 13:04:42
 8. avatar
  [24] gerda [*]

  mí předkové v ženské linii jsou jistým příslibem, že se snad dožiju vyššího věku, než jen 70 - při dobré kvalitě života. Prababička zemřela v 98, babička v 92 a až na poslední rok byla soběstačná s dojížděním vlakem a maminka dosud žije (80). S chlapama to bylo horší...snad nebudu po nich. Zatím si moc nestěžuju, mohlo by to být horší

  superkarma: 0 11.06.2008, 13:02:59
 9. avatar
  [23] wich [*]

  Pentlička (7):

  superkarma: 0 11.06.2008, 13:01:00
 10. avatar
  [22] RenataP [*]

  No, zas na druhou stranu lepší být postklimakterický diblík než ležák v domově důchodců
  To není stáří, cca do těch 70 let, to si jen myslíme... Ale pak, když už na dveře začne klepat nemohoucnost, pošramocení to v hlavě...tak toho bych se snad ani nechtěla dožít

  superkarma: 0 11.06.2008, 12:42:34
 11. [21] Mánek [*]

  tak to je na mrtvici, já byla do 40 bez jakýkoliv problémů, a ted furt něco.Od 43 přechod, je to fakt na hlavu.Je mi 47, ale fakt se cítim na důchod.Boubelka sice nejsem, rada čtu zajímavé knihy, lustím křižovky.Ale zahrádku, tu mít to by bylo něco.přírodu miluju od mala.

  superkarma: 0 11.06.2008, 12:30:57
 12. avatar
  [20] gerda [*]

  článek je křečovitě optimistický. Samozřejmě, že takový německý důchodce září štěstím, když může léto trávit někde na Mallorce . Ale český důchodce s hrůzou porcuje důchod, aby měl vůbec na živobytí. Ne každý důchodce, co je "aktivní" v zaměstnání tam chodí z lásky k práci - kdepak, holá nutnost, aby vyšel s penězi. Všude kolem seniorům naznačují, ne-li přímo natvrdo do očí poví, že překážejí, nestačí tempu, jsou blbí, neumí to s mobilem, natož s počítačem. A kdekdo si nechá vypínat obličej, jen aby proboha nevypadal staře. Tak co mi kdo bude namlouvat, že stáří je nějaké terno? Mně teda osobně nevadí, ale chápu, že jsou lidi, kteří se ho snaží všelijakými fintami oddálit - s větším či menším úspěchem. Takový syndrom zavírajících se dveří Znáte termín Postklimakterický diblík?

  superkarma: 0 11.06.2008, 12:29:44
 13. [19] Rikina [*]

  OlgaMarie: nerozumím. No to je jedno. Obvykle se neshodujeme, proč bychom tentokrát měly.

  superkarma: 0 11.06.2008, 11:49:30
 14. [18] a.... [*]

  Motiva: Ty ale neřešíš stáří jsi ve středním věku, ještě několik desítek let před tebou

  superkarma: 0 11.06.2008, 10:53:25
 15. avatar
  [17] Motiva [*]

  Stáří má i své výhody, když tede nejste ten typ, co se hroutí ráno řpi pohledu do zrcadla. člověk má už za sebou lecjaký životní karambol a dokáže si říct, že když nejde o život, jde o ho ..., a třeba se pustí i do věcí, na které by s i zamlada netroufl v hrůze, že se totálně ztrapní. Já jsem se dala třeba ve čtyřiceti pěti letech a váze kolem metráku ukecat a šla na molo předvádět módu pro plnoštíhlé, vydrželo mi to asi tři roky, pak jsem změnila práci a zpřetrhaly se kontakty, ale byla to fakt sranda a měly jsme největší aplaus na scéně a myslím, že majitelce toho butiku se musely zvednout kšefty, protože když ženské viděly, že to můžu mít na sobě já, zak pak asi každý, docela se o prodej po přehlídce rvaly. Byl to docela objevný průplach zažitých srereotypů i pro mě. Do té doby jsem si myslela, že můj metrák se nejlíp schová v černé nobo jiných tmavých barvách a anjednou mě navlíkly do bílých kalhot a čevené květované haleny a ono to vůbec nevypadalo špatně.Jo, dnes je mi 52, tancuju flamenco, střídavě hubnu a tloustnu ( to tedy bohužel), samozřejmě že mě ráno pěkně bolí klouby, ale co mě fakt vyděsilo, letos na jaře mě začala bavit práce na zahradě, tak to už asi fakt přichází to stáří . . .

  superkarma: 0 11.06.2008, 10:22:31
 16. [16] gentiana [*]

  Jistě, že si téměř všechny kultury mohly vážit starších, když poslední větší objev, pluh, byl vvynalezen v neolitu a od té doby se technologie hrabání v hlíně měnila dost málo. Ale k čemu mi asi tak bude zkušenost mé babičky, která strávila život balením čehosi do beden ve fabrice?

  Slovo senior mě sere. Je moc PC.

  Do stejné domácnosti s prarodiči by mě nikdo nedostal ani heverem. Zaslouženého odpočinku si užívají po svojom, ale co dělaj, to netuším. děda chodí kolem bloku a je na to strašně pyšnej a babička se vrtá v zahrádce, asi. Sport je pro ně cizí slovo a záliby taky, protože na to v životě neměli čas. Ale že by byli apatičtí kuli tomu, že neházejí oštěpem, to bych neřekla.

  A propos, my jsme nevyspělá země, když čeští senioři netrajdají po světě?

  superkarma: 0 11.06.2008, 09:55:26
 17. [15] maajaa65 [*]

  OlgaMarie: to by u nás nešlo, nikdo civilizovaný tam nevydrží, protože se tam 70 let zastavila doba - suchý záchod a škopek na mytí, barák ve stavu ala buldozer...jakákoliv investice do domu nikdy nebyla schválena, takže z toho jednou bude max stavební pozemek...

  superkarma: 0 11.06.2008, 09:44:57
 18. avatar
  [14] Kelly [*]

  Nezlobte se, ale přirovnání: "čilý důchodce = ten, co čile cestuje po světě", mne silně nadzvedává ze židle

  superkarma: 0 11.06.2008, 09:35:14
 19. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  maajaa65: My po rodinné radě takhle k naší babičce nastěhovali jejího nejstaršího vnuka. Starali se o ni s manželkou a babi byla ráda.

  superkarma: 0 11.06.2008, 09:17:21
 20. avatar
  [12] Madison [*]

  OlgaMarie: odkdy je starý? Až tě ve třiceti předběhne kdejaký 70 letý důchodce s hůlkou na ulici, a pak strávíš měsíc v lázních ve stejné společnosti

  superkarma: 0 11.06.2008, 09:09:55
 21. avatar
  [11] RenataP [*]

  Myslím, že stáří ochutnávám ve slabém odvaru.... bolesti kyčlí, zad, únava jak prase, nějaká hbitost je v kopru, otékající haxny, dýchavičnost... no ale mě to za chvíli snad skončí...Ale...pokaždý, když jsem byla těhotná, představa stáří mě začla nějak děsit

  superkarma: 0 11.06.2008, 08:58:29
 22. avatar
  [10] Mipe [*]

  Ale taky má své výhody,chlapi něřeším,děti neřeším ať si řeší sami a do důchodu se těším

  superkarma: 0 11.06.2008, 08:57:51
 23. [9] maajaa65 [*]

  Žije moje babička, je jí 96 roků...Zažíváme s ní příšerná dobrodružství. Bydlí sama v domku v odlehlé části vesnice, k žádné ze 3 dcer nechce jít bydlet, žádnou dceru u sebe nechce...Občas někde upadne a nemůže vstát. Před 2 lety v létě večer upadla na dvorku a našli ji až ráno kolemjdoucí...Nejlepší babiččin úlet je týden starý. Vydala se sama na výlet do vesnice vzdálené 3 km, pěšky bez hole. Došla ke kostelu, kde ji odchytil farář a evakuoval ji k mým rodičům...ostuda po celé dědině

  superkarma: 0 11.06.2008, 08:48:13
 24. [8] Lindaa [*]

  Ze by se mi v duchodu stýskalo po práci se skutecne neobávám. Otázkou zustává v jakém stavu bude telo a i psychika az se jednou v daleké budoucnosti do duchodu dohrabu. Uz ted je duchodový vek 67 let, pro me to znamená dalsích 32roku vstávání za tmy a vytvárení hodnot. A kdo ví kolikrát za tu dobu odchod do duchodu jeste posunout?

  superkarma: 0 11.06.2008, 08:39:00
 25. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Já se na důchod docela těším. Pokud se ho tedy dožiji a budu relativně zdravá. mám naplánovánu univerzitu třetího věku, různé turistické a cestovatelské aktivity. Určitě se mi nebude stýskat po práci!

  superkarma: 0 11.06.2008, 08:00:13
 26. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Rikina: No, jestli si to takhle představuješ, tak si běž vyhlédnot místo na hřbitov. Nebo si zajeď do Pelhřimova.
  Od kdy je člověk starý? Když se začne děsit stáří?

  superkarma: 0 11.06.2008, 07:49:07
 27. [5] Rikina [*]

  Prarodiče již nežijí. Zaslouženého odpočinku si moc neužili. Osobně se vůbec netěším, ba naopak se velmi obávám, že stáří bude neutěšené, a že sport a záliby půjdou do kopru.

  superkarma: 0 11.06.2008, 06:45:27
 28. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Je to peknej humus. Vubec me to nebavi. A budoucnost? Uz bude jen a jen hur.

  superkarma: 0 11.06.2008, 02:42:10
 29. avatar
  [3] aninas [*]

  Nyotaimori: Suzanne: snad jsem se do toho pruseru jeste nedostala

  superkarma: 0 11.06.2008, 01:16:26
 30. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Nyotaimori: A někdo je v tom průseru už od dvaceti

  superkarma: 0 11.06.2008, 00:08:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme